Odświeżanie staroci….

Obiecałam jakiś czas temu, że wrzucę niektóre mini-opowiadania ze starego bloga. Oto pierwsze z nich.

***Zauważyłam ją od razu. Taka kobieta rzuca się w oczy nie tylko mężczyznom. Stała po drugiej stronie przejścia taka wyniosła i dumna, jakby całkowicie świadoma swojej urody. Blondynka. Już sam fakt, że jest blondynką wywołał we mnie niechęć, której (na Boga!) nie chciałam. Nie ulegam stereotypom, nie oceniam na podstawie pierwszego wrażenia. Więc dlaczego? Czy dlatego, że jej młodość tak mocno kontrastowała z moim wiekiem? Czy może dlatego, że wiatr rozwiewał jej puszyste, lekko kręcone włosy a ona z gracją, nie zastanawiając się nawet, jak zmysłowo to robi, odsuwała je z twarzy? Moja kobieca spostrzegawczość zarejestrowała modne w tym sezonie buty na zgrabnych szpilkach, z okrągłymi noskami oraz liliowy kostium gustownie dobrany zarówno do butów jak i do karnacji kobiety. Ideał, cholera jasna, ideał! I nawet nie ważne, że ciuchy były z markowego sklepu. Wyglądałaby pięknie nawet w sweterku z taniego bazarku zaanektowanego przez skośnookich Kirgizów. Okulary zasłaniały jej twarz, a szkoda, bo przez to została jakby niedookreślona, a ja, ciekawa świata i ludzi, lubiłam widzieć wszystko. To taka mania osoby, która skupia się na szczegółach. Może za bardzo, bo wtedy traci z oczu główny wątek, ale cóż. Jestem jaka jestem.

W każdym razie, kiedy tak na nią patrzyłam, przemknęła mi przez głowę myśl, że gdybym tak mogła teraz, właśnie w tym momencie, zamienić się z nią rolami, zrobiłabym to bez wahania. W końcu cóż na mnie czeka w domu? Ciągle te same sprawy, praca, dom, obiadki, pranie, sprzątanie, gotowanie. Ci sami ludzie, te same słowa. Powtarzalność sytuacji, powtarzalność czynności, która tak nudzi, tak zniewala, że czasem aż chciałoby się zawyć z tęsknoty za jakimś szaleństwem…. Takie myśli przelatywały mi przez głowę, ale cały czas patrzyłam na nią. A ona stanęła niepewnie na skraju krawężnika jakby zastanawiała się co dalej robić. Zdjęła okulary (nareszcie!), spojrzała, wydało mi się, nieobecnym wzrokiem w lewo i prawo. Jak grzeczna dziewczynka, której rodzice powtarzali w nieskończoność regułę przechodzenia przez ulicę. A potem szybko wkroczyła na jezdnię, dokładnie w tym momencie, w którym przemykał przed nią mały busik wypełniony ludźmi jadącymi do pracy.

Zamarłam słysząc pisk hamulców, krzyk ludzi stojących obok mnie przy przejściu. A potem, czując pulsowanie gdzieś w głębi czaszki, zobaczyłam leżący nieopodal but, z okrągłym czubkiem i modną w tym sezonie szpileczką.

71 myśli w temacie “Odświeżanie staroci….

 1. The Caffe Farnese is my very favorite of ALL the coeffe bars in rome. the cappuccino is magnifico! The location delightful and wonderful for people watching. I even named the title of my book after this Caffe.The Man at the Caffe Farnese by Janet Simcicavailable on amazon.comFor $14.00Five years ago, I went there every single day for my morning coeffe and cornetto. It feels like home.

  Polubienie

 2. The Caffe Farnese is my very favorite of ALL the coeffe bars in rome. the cappuccino is magnifico! The location delightful and wonderful for people watching. I even named the title of my book after this Caffe.The Man at the Caffe Farnese by Janet Simcicavailable on amazon.comFor $14.00Five years ago, I went there every single day for my morning coeffe and cornetto. It feels like home.

  Polubienie

 3. I dobrze jej tak:) Se będzie włosy poprawiała zalotnie i frustrowała… 🙂 A ja bym jeszcze chciał, żeby James Bond zginął, bo mnie w kompleksy wpędza…

  Polubienie

 4. W trakcie czytania gdy kobieta pomyślał, że zamieniłaby się z tą piękną młodą kobietą pomyślałam, że janigdy nie zamieniałabym nigdy z nikim swojego żśycia i pomyślałam właśnie o tym, że mimo tego, iż ta kobieta jest taka piękna i z pozoru wspaniła może wcale nie ma takiego pięknego życia może tymi ciuchami wynagradza sobie inne rzeczy no i gdy doczytałam do końca okazało się, że miałam troche racji

  Polubienie

  1. To jest takie nasze myslenie, kiedy widzimy kogoś pięknego, bogatego lub po prostu młodego…..że jest szczęśliwszy niż my, bo mu się tak powodzi, że już tylko pewnie gwiazdki z nieba brakuje. Nic bardziej mylnego. Dobrze odczytałaś moje intencje:-))

   Polubienie

  1. Tak Misiu, ja wiem, bo to dawny tekst, a Ty jestes tu właściwie od poczatku:)) Ale kiedyś Krajance obiecałam, że wrzucę jakieś dawne miniaturki.

   Polubienie

 5. A dla mnie to fajna miniaturka ukazująca nas sposób myślenia o innych, którym albo się trochę lepiej powodzi, albo mają wiecej szczęścia albo więcej atrybutów niż my. Zawsze idealizujemy ich życie, ich codzienność zapominajac, że każdy ma swoje dramaty i problemy. Dobre. Pozdrawiam i zapraszam też do siebie, jeśli jeszcze nie trafiłaś: http://www.100slow.blog.onet.pl

  Polubienie

  1. Witaj Tomku, idealnie to ująłeś. To była właśnie taka idealizacja drugiego człowieka, któremu Bozia zewnętrznie przynajmniej, dała trochę więcej. A może nawet nie dała więcej ale nam się tak wydaje.:-)U Ciebie już byłam, zaciekawiona pochwałami Tomka z Ptaków Duszy, ale chętnie zajrzę ponownie:-)

   Polubienie

 6. Gdybyś to Ty była na jej miejscu, zapewne nie wyskoczyłabyś pod samochód… To zdjęcie poniżej mnie poruszyło. To przy poprzednim poście. Gdzie to jest? Odnosze wrażenie, że znam to miejsce. Czy idąc dalej tą drogą dochodzi się do dąbrowy? Czy to miejsce, zwane przez miejscowych Wielką Gwiazdą?

  Polubienie

  1. Nitager, ja bym pewnie zachowała się zupełnie inaczej. Ta „ja” z opowiadania zazdrości, ja prawdziwa raczej podziwia piękno. Nie przeszkadzają mi piękne młode dziewczyny:-) Przecież (nieskromnie dodam), kiedyś sama byłam piękną dziewczyną. A wiesz….dzisiaj zostało tylko to piękno:-))) Hi hiJeśli chodzi o zdjęcie, to jest zrobione w okolicach jeziora Piaseczno, a więc Pojezierze Łęczyńsko – Włodawskie. Nie słyszałam nigdy, żeby się tak ładnie nazywało, ale jeśli tam jeszcze będę – zapytam:-))

   Polubienie

  1. Ale widzisz, jesli się patrzy na ideał, to od razu pojawia się myśl, że „jej/jemu na pewno niczego nie brakuje do szczęścia”. Tymczasem nic bardziej złudnego…

   Polubienie

 7. Witaj Caffe. Spotykamy się u naszej szalonej i mądrej koleżanki , zawsze ceniłam Cię za komentarze u niej a jesli pozwolisz poczytam co piszesz u siebie. To opowiadanie jest świetne. Zastanawiam się czasem ilokrotnie chcielibyśmy się z kimś zamienić rolami ale znamy tylko powierzchowność tej osoby , jej zewnetrzny blicht. Natomiast życie wewnetrzne może być koszmarem nie do zniesienia. Pozdrawiam i życzę dużo podobnej weny.

  Polubienie

  1. Witaj Mariol, bardzo się cieszę, że do mnie dotarłas, oczywiście, że pamiętam Cię z bloga Bei:-)) Zaproszenie zawsze otwarte, mam nadzieję, że znajdziesz tu coś dla siebie. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za miłe słowa:-))

   Polubienie

  1. Bea…..wiesz jak się w takich wypadkach mówi?? „Coś Ty, metr sześćdziesiąt w kapeluszu!!”Dzięki :-)))

   Polubienie

 8. O Jezu ,aż mi gęsia skórka się pojawiła na rękach. Ciebie ta kobieta zafascynowała , może i kierowcę busika też a ona nieświadoma ,że jest jak magnes przyciagająca, zamyśliła się i błądziła wspomnieniem jakichś szczęśliwych chwil ? Zapłaciła za to wysoką cenę . Pozdrawiam najmilej. petronela-krk.blog.onet.pl

  Polubienie

 9. czyli nie pożądaj rzeczy, ani życia bliźniego, bo nie wiesz co w niej, w nim tkwi, pamiętaj, tam gdzie jesteś jest dobrze…

  Polubienie

 10. Kto by pomyślał… :(Czasami człowiek nie docenia własnego życia… Skarży się na monotonię i chce zmiany. Chciałaś być tą kobietą…. piękną i tajemniczą, pozornie szczęśliwą…. A ona tak zwyczajnie, w jednej sekundzie, traci zdrowie lub życie. Na własne życzenie…Ciekawe co ją do tego skłoniło…

  Polubienie

  1. Własnie dokładnie to chciałam opowiedzieć, że nie doceniamy własnego zycia, a trzeba cieszyć się nim, bo tak łatwo można stracić wszystko. Dalszy ciąg może będzie:-)Miło Cię znowu widzieć:-)

   Polubienie

    1. Bardzie się cieszę!!:-))) Poza tym im więcej osób bierze udział w rozmowie tym weselej. Prawda?:-))Pozdrawiam

     Polubienie

 11. Dobrze, że nie zdążyłaś (narrator nie zdążył :-))) zamienić się z nią duszami… W domu zostałaby góra ciuchów do wyprasowania… Akurat dzisiaj rozmawiałam z przyjaciółką, że los można oszukać, ale przeznaczenia – nie…

  Polubienie

   1. widziałam podobna sytuację ale chłopca na motorze , patrzałam jak mknie na pięknym srebrnym motorze, włosy mu z pod kasku pięknie powiewały , była śliczna pogoda a ja w oknie siedziałam i nagle trach …

    Polubienie

      1. No i ja się właśnie cieszę, że daje do myślenia. Może wieczorem wrzucę następny kawałek, ciekawa jestem co powiecie:-))

       Polubienie

  1. Ojej, no!;-)) Próbowała to kiedyś wrzucić do archiwum na tym już blogu i jej nie wychodziło – pojawiało się jako bieżący tekst. Trafiłam na moment, kiedy tu był. Zanim zdążyłam skomentować – tekst zniknął. Dlatego go znam;-))

   Polubienie

  2. Tomek, a ja jestem w szoku, że Ty tutaj, o tej porze??:-))) Czyżbyś zamierzał bywać w blogolandzie częściej?? Jeśli tak, to bardzo dobra decyzja:-)

   Polubienie

   1. Uwierzysz, że on już trzecią godzinę tutaj siedzi i łazi po blogach?;-) …chyba się stęsknił, czy co, bo jakiś radosny jest;-)))

    Polubienie

   2. Jaki szok? Ja tu lubię być! To, że biegam, to nadrabianie zaległości! Głupio mi, że zaniedbałem BLOGFRIENDS 😉 Moja obecność jest wydarzeniem, no no no…;-)

    Polubienie

    1. No wydarzeniem!!:-) Krajanko chyba zapiszemy to w kalendarzu co?? Bo nie wiadomo, kiedy znowu będzie taki skowronek:-))

     Polubienie

     1. Chwila…a co Ty tu robisz o tej porze?;-)…przecież zwykle już Cię tu nie ma!;-)) Sądny dzień – wszystkie zwyczaje zburzone, normalnie nic stałego w tym nędznym życiu, ech….;-)))

      Polubienie

      1. Ja jestem bo oglądałam w komputerze film Tarantino:) Dopiero skończyłam. Normalnie to rzeczywiście padam wieczorem na pysk;-)) Kiedyś byłam nocnym Markiem, a jakoś teraz nie umiem już…:-((

       Polubienie

    2. Oj Tomek, lubienie to jedno a bywanie to drugie:-)) My się naprawde cieszymy. Wiem, że jesteś zabiegany ostatnio tym bardziej doceniamy TWoją dziesiejszą obecnośc:-))

     Polubienie

 12. Już to kiedyś czytałam;-) Świetne opowiadanie! Pierwsze, co sie nasuwa na myśl, to pytanie, dlaczego to zrobiła, a ja nie chcę próbować odpowiadać, bo nie czuję się na siłach – nigdy nie wiemy, co tkwi w człowieku, który stoi obok nas…Wiem jedno – wokół jest mnóstwo osób takich, jak ta dziewczyna. Często patrzą na innych z pewną wyniosłością, a ja się zawsze zastanawiam, co tą wyniosłością chcą zamaskować, co tak naprawdę czują… Może nie mam racji, pewnie zbyt pochopnie ich oceniam, na pewno uogólniam, ale ciągle widzę tę powściągliwość, nieobecność, pustkę, jakąś maskę, ale nie sztuczną, tylko jakby była już ich naturą, jakby inaczej nie potrafili, gdyby nawet chcieli, już nawet nie próbują inaczej, jakby nie wierzyli, że można……Ale może zbyt daleko od tekstu odeszłam;-) O pochopności ocen i pierwszym wrażeniu innym razem – trzeba coś zostawić na jutro;-))

  Polubienie

  1. Dokładnie to wtedy próbowałam wrzucić:-)) Dzięki Krajanko.Ale wg Ciebie wyniosła była ta blondynka czy narrator?? Bo blondi była po prostu zamyślona. Tylko co ją tak bardzo zajęło? A może jednak zrobiła to specjalnie??

   Polubienie

   1. Dziewczynę miałam na myśli:-) Nie wiem, czy zrobiła to specjalnie, ale byłabym skłonna w to uwierzyć….. Miałam na myśli yuppies, ale uprzedzałam, że mogłam znacznie odejść od tekstu, bo tak mi się skojarzyło, a ostatnio jakoś mnie to nurtuje…

    Polubienie

    1. Nigdy nie wiemy co tkwi w człowieku, a czasem tak bardzo zazdrości jeden drugiemu. Tymczasem taka nieoczekiwana zmiana miejsc wcale nie musi być idealnym rozwiązaniem. I szczęściem.

     Polubienie

     1. Mnie raczej Twój tekst skłania w inną stronę – jak łatwo coś przeoczyć, czegoś nie dostrzec, coś błędnie odebrać, zinterpretować… a czasem może moglibyśmy pomóc?… bo jak zwykle Twoje teksty mają co najmniej dwa dna;-)

      Polubienie

      1. Cieszę się, że tak uważasz….chociaz dostałam wczoraj maila jakby z ostrzeżeniem, że jesli będę się dalej udzielać blogowo to moje całkiem sensowne pióro (klawisz chyba:-) presiąknie grafomanią. Może zresztą już przesiąkł:-))

       Polubienie

       1. Naprawdę???…..;-)) To czysta zazdrość, inaczej się tego zinterpretować nie da!;-) Nie przejęłaś się, mam nadzieję?

        Polubienie

         1. Przed chwilą „nie mogłam” odnaleźć Twojego serwera – wiesz, jak się przestraszyłam? …Tobie czasem takie głupie pomysły przychodzą do głowy;-))

          Polubienie

          1. Czasem tak się dzieje, kiedy za długo szuka, bo mam za wolny internet;-) Mam jednak nadzieję, że po poprzednim doświadczeniu już Cię emocje nie poniosą w tym kierunku i ręka Ci zadrży przed popełnieniem tego niegodnego czynu?

           Polubienie

          2. Ja jestem impulsywna, ale teraz już wiem jak mi było żal poprzedniego bloga. Rok pisania, rok rozmów z Wami:-) Teksty oczywiście miałam na dysku ale komentarze przepadły:-(

           Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s