c.d.

Jak późno. Pieprzone życie przepływa między palcami, stwierdziła z ociąganiem wkładając klucz do zamka. Lekki chrobot przy przekręcaniu gałki, a potem piszczenie uszczelki trochę chyba już zlasowanej, która ocierała o podłogę przy otwieraniu drzwi. Odetchnęła z ulgą kiedy okazało się, że w domu nie ma nikogo. Po 12 godzinach w szpitalu miała ochotę w spokoju wypić filiżankę kawy, zjeść obiad.

Po wejściu do przedpokoju zdjęła płaszcz, spojrzała w lustro i zobaczyła niezbyt atrakcyjną, starzejącą się pomału kobietę. Szybkim ruchem odsunęła z czoła włosy, ale wcale nie poczuła się lepiej widząc poziomą zmarszczkę, biegnącą w poprzek czoła. Ciemne włosy nadal posiadały dziewczęcy blask, ale oczy, te oczy stawały się coraz bardziej nijakie. Jak oczy tej dziewczyny w szpitalu. W głowie znowu pojawił się obraz pięknej blondynki z przerażeniem przyjmującej zwykły zastrzyk. Poczuła złość, kiedy przypomniała sobie ile wysiłku musiała włożyć w uspokojenie smarkuli. Co ona wyczyniała z tą kroplówką? Gówniara popracowałaby trochę w szpitalu, to od razu nabrałaby szacunku do ludzi. I za jakie pieniądze to wszystko! A dzisiaj nie dość, że kilkoro pacjentów wypisywała do domu, to jeszcze salowa zasłabła i trzeba było samemu zmywać podłogę pobrudzoną krwią. Nie przypuszczała, do głowy by jej nie przyszło, że na koniec pacjentka dostanie zapaści.

Siatki z zakupami postawiła na kuchennym stole, włączyła czajnik, nasypała do filiżanki kawy, a potem oparła się o blat zwieszając głowę i przez chwilę stała nieruchomo. Poczuła, że zbiera jej się na wymioty. Resztki niedojedzonego chleba, kawałek ogórka i salceson. Otworzyła okno, ale smród nieświeżego jedzenia unosił się nadal. Wiosna! Dla kogo wiosna, dla tego wiosna, pomyślała że złością, wkładając brudne talerze i szklanki do zlewu. Dobrą chwilę trwało zanim udało jej się doprowadzić kuchnię do stanu używalności. Zapaliła papierosa, zaciągnęła się głęboko lekko miętowym dymem, przez moment zatrzymała go na dłużej w płucach i dopiero wtedy poczuła, że opuszcza ją napięcie. Już prawie dobrze, pomyślała i zaniosła się suchym kaszlem. No tak, wiosna, a ja oczywiście chora, wymamrotała pod nosem. W tym momencie usłyszała zgrzyt klucza w zamku, trochę dziwny, jakby ktoś nie pocelował w otwór. Za każdym razem dziwiło ją, że ten dźwięk automatycznie wywołuje u niej drżenie dłoni. Szybko gasiła papierosa., drugą ręką próbowała ułożyć włosy. Wiedziała, że nie lubił jak wygląda nieporządnie. Kiedy chybotliwym krokiem wtargnął do kuchni uśmiechała się już prawie naturalnie. Jego jednak nie zmylił nerwowy ruch w kącikach warg i skulone, drżące ramiona. Ten strach podziałał jak impuls, poczuł się znowu taki ważny, taki macho, teraz mógł sobie odbić za wszystkie życiowe niepowodzenia. Widziała, jak unosi silną dłoń, przypomniała sobie jeszcze, jak właśnie tę muskulaturę podziwiały zazdrosne koleżanki, a dopiero po chwili poczuła  obezwładniający ból.

 

73 myśli w temacie “c.d.

 1. Skąd ja to znam.. U mnie było tak: wychodził z kumplami, bo wiesz, jedno piwo i mig moment będę z tobą kochanie.. nie złość się.. przecież jestem młody.. nie mamy dzieci.. itp.. itd.. a wracał nazajutrz rano.. Zawsze był taki czysty i pachnący, czasem jak niemowlę.. a potem, właśnie w tym durnym okresie, był śmierdzący.. Dziwne, tego mu nie wybaczę, właśnie tego, że był śmierdzący!!!!

  Polubienie

  1. No cóż, niestety jedno z drugim się wiąże. Alkohol, a raczej jego nadmiar to automatycznie smród. Wtedy wydziela się taka ilość potu, która w mieszaninie alkoholowej daje zabójczy zapach.

   Polubienie

 2. Witaj Caffe, znakomity tekst, już kiedyś go komentowałam, ale teraz zastanowiłam się dlaczego kobieta tak bezradnie się z tym godzi i mam odpowiedź. Gdy zwierzyła się starzejącej się koleżance w pracy, ta zapraszająca ich razem na grille nie chciała stracić świetnego kompana do kielicha i zabawy (jej męża) i kazała jej przestać marudzić, mówiąc, że trzeba się pogodzić za wszelką cenę. Następnie nieszczęsna kobieta zwróciła się do kuzynki, ta ją wykpiła i zwietrzyła szanse poderwanie jej przystojnego męża i zaczęła grac na dwa fronty, namiętnie kokietując faceta . Zwróciła się jako do ostatniej deski ratunku do mądrego kolegi chwalącego się umiejętnością rozwiązywania wszelkich problemów. Ten palnął jej kazanie o różnicach kobiet i mężczyzn, ze powinna być bardziej posłuszna, że trzeba umiec wybaczać, a faceta poszedł pochwalić za jego męskość i stanowczość. Niestety, twoja bohaterka nie miała szczęścia spotkać jakiejś bezczelnej, wtrącalskiej się osoby, która by udzielila wsparcia. I tak posłusznie zbiera cięgi. Takie kobiety sa bez szans, jeżeli nie znajdą wsparcia. a jak ci pokazałam o wsparcie trudno.Pozdrawiam

  Polubienie

  1. Ależ nie:-)) Ona znalazła wyjście o czym mówi nastepny tekst polecony zresztą przez Onet. Gdybyś uważnie przeczytała, zobaczyłabyć, że ta kobieta wygrała……sama czy z pomoca przejaciela…..ale PRAWDZIWEGO przeyjaciela…to pozostawiam do wyobraźni czytelnika. Na pewno tzw. przyjaciółka tej kobiety nie nagłaśniała jej nieszczęścia, dlatego bohaterka szczęśliwie mogła uwolnić się od gnębiącego ją faceta. Ale dziękuję za, po raz pierwszy od dłużego czasu, sensowny komentarz odnośnie mojego tekstu a nie osób bywających na moim blogu czy mnie samej.

   Polubienie

   1. Witaj Caffe, oczywiście ty kreujesz swoją opowieść. Możesz oczywiście ciągnąć to w kierunku melodramatu, ale tego w życiu nie ma. Jeśłi facet zainteresuje się ofiarą losu, to najczęściej po to, żeby ją wykorzystać (cały czas ci to pokazuję palcem, choć już nie będę, bo ciebie realne życie nie interesuje), a nie jej pomóc. Tu raczej potrzebna jest postawa kobiet: matki, ciotki, siostry, przyjaciółek. Ja ci tylko pokazałam, dlaczego kobiety są bite i to znoszą. Już nie chce też wkraczać w kwestie psychologii ewolucyjnej. Wchodzi jeszcze w grę akceptacja kościoła i ogólnie klimatu politycznego, ale to już za szerokie odniesienie do tego tekstu.No wybacz, jeśli sama napisałaś o kontrowersyjności, to dostałaś kontrowersyjne odpowiedzi.

    Polubienie

    1. Ja się nie boję podejmowania kontrowersyjnych tematów, zresztą wielokrotnie to u mnie miało miejsce. Jednak nie będę zabierać głosu w kwestii osób i historii, której NIE ZNAM. Szkoda, że taka prosta odpowiedź do Ciebie nie dociera. Aż mnie to naprawdę dziwi.

     Polubienie

 3. przepraszam bardzo, ale ponieważ grzeję już całkiem, całkiem to bym prosił od jutra o jakieś cieplejsze teksty

  Polubienie

  1. Wygląda na to, że ta kobieta pozwalała na to przez całe lata. Już tu w komentarzach poruszyliśmy ten temat. Oczywiście opowiadanie jest zmyślone, ale można sobie to wszystko wyobrazć. Była bita i godziła się na swój los. Takie przyzwolenie rodzi agresję, nie daje nic dobrego. Jesli patrzą na to dzieci – to jeszcze gorzej. Jednak kobiecie naprawdę trudniej odejść niż mężczyźnie. Bo załóżmy, że ona ma dzieci, a mieszkanie jest wspólne, w dodatku może spłacany kredyt. W szpitalu jako pielęgniarka chyba raczej nie zarabia kokosów…. Kobieta – matka odchodzi z dziećmi, zresztą nie zostawia się dzieci na pastwę potwora. Jakie ma szanse na przeżycie w taki, samotny sposób?? Bardzo małe. Także to przyzwolenie czasem jest wymuszone przez okolicznośći. To smutne, ale chyba wiele takich kobiet dokoła…….tylko może nawet o tym nie wiemy.

   Polubienie

 4. Każdy ma swój kawałek niebia i piekła na ziemi. Godząc się na swoje piekło, dziwimy się na zgodę innych na ich piekło. Pozdrawiam

  Polubienie

  1. A wiesz, że nie do końca tak jest. Pewnie, że każdy ma swoje problemy, ale przyzwalając na takie traktowanie siebie przez mężczyznę pokazujemy dzieciom, że to norma. Że tak można. To jest chyba najgorsze. Bo syn, który widzi że ojciec bije matkę może kiedyś powielać ten wzór…….wątpliwy wzór oczywiśćie. To niestety tak działa.

   Polubienie

   1. jasne……..a matkę należy przytulać…………..uhm………..kiedyś maria szyszkowska po parku nałęczowskim spacer taneczny….miała……………..ja świadek:))))))))))))))))))))))idę już spać:))))))))))))

    Polubienie

    1. Boż przecież ona pod tym Nałęczowem mieszkała, blisko miała:-))) Ja też bym spacerowała tanecznie gdyby miała tak blisko:-) Nie wiem tylko, czy miałbyś okazję to widziec:-)))

     Polubienie

     1. …przyczaję się obok łabędzi…z tym świętem masz zupełną rację:-)nie udało się pozaczepiać wczoraj nikogo:-P…grzeczne dziewcxzęta poszły spać albo do harcerstwa….pozdrawiam na weekend…będzie pienknie napewno:-)

      Polubienie

       1. Krajanko, ja myślę, że wszystkich nas jakoś tu do siebie ciągnie:-) Inaczej ja nie pisałabym nic, a Wy patrzylibyście raczej w ekran tv. Obawiam się, że ja jestem uzależniona.

        Polubienie

   1. Ale pod następnym postem to ja się już w przeszłosci wpisałam i byłam letko wkurzona z tego co pamietam , więc teraz wcale nie będe czytać;-)

    Polubienie

    1. no……..świetnie………….ja też lettko…….i generali nijak nie czaję……………..życie jest pienkne,,,,,,,,,,,,,,strasznie powtarzam………yeah………

     Polubienie

     1. idę spać:-) p[roszę mnie nie ustawiAĆ nijak w życiu bo ja psycholog wariat………dobranoc….:-))))))))))))))))))))

      Polubienie

      1. Piotrusiu……..a któżby śmiał Cie ustawiać……Ty już chyba ustawiony życiowo:-)Poza tym jakoś odnoszę wrażenie, że Ty jeszcze Matallicę świętujesz? Mam rację??;-)))

       Polubienie

 5. …ah koncert!…imaginuj sobie,że 60 tys ludzi (to tak jakby zgonić prawie cały Czechów) na jednym wspólnym wydechu wydziera się z Hetfieldem:>trust I seek and I find in you>every day for us somethig new>open mind for a different view>and nothing else matters!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:-)…to masz świadomość,że jest wiele rzeczy,które łączą pokoleniowo a muzyka jest jedną z nich:-))) yeah

  Polubienie

  1. Piotrusiu, czytałam o tym koncercie i tak sobie myslałam, że nasz Piter tam własnie szaleje:–))) Fajnie, że się dobrze bawiłeś i to prawda, że w takich momentach ludzie sa jednym harmonijnym głosem. Szkoda tylko, że często potem wracając do domów leją się po mordach jak szalikowcy. Mam nadzieję, że tym razem było spokojnie??

   Polubienie

 6. poznajesz, kochasz a potem sie boisz…nigdy nic nie wiadomo do końca…czekam na cd.. 🙂 bo zapewne będzie… pozdrawiam serdecznie

  Polubienie

    1. Maski, a więc udawanie. A gdzie człowiek ciągle musi coś udawać, gdzie nie ma szczerości co w ogóle można powiedzieć o uczuciu….

     Polubienie

     1. jeżeli ma się wiele masek to nie jest się zdolnym do uczuć jeśli wogóle ten ktoś wie co to takiego jak miłość, oddanie czy szacunek …kochaj bliźniego swego…jak ma kochać jeśli być może sam nie był kochany więc nie kocha i siebie bo nie wie co to … jedynie może kochać siebie .. a ona , ona pewnie strasznie się boi kochając ślepo… poczekam jaki cd przygotowałaś… :)pozdrawiam serdecznie ….:)

      Polubienie

  1. ja takiego mucho to najchętniej „w ryj”…nie wiem czy onet to puści bo on wrażliwy na brzydkie wyrazy…ale myślę,że czasami to jedyny argument jaki pozostaje,żeby do takiego dotarło,że na mocną pięść zawsze jest mocniejsza….problem w tym,że kobiety z takich związków często nie oczekują pomocy z zewnątrz tylko oczekują na cud co mocno wątpliwe i efekt końcowy jest takie,że on mocno „stetryczały” a ona otula go czule pledem…przykre…………

   Polubienie

   1. No strasznie przykre. Mówię Ci, kobiety tak mnie czasem wkurzają, znacznie bardziej niż męzczyźni!! A jak tam koncertos??

    Polubienie

 7. Nie ma to jak prawdziwy mucho w chałupie – żyć, nie umierać…albo i nie;-( Zawsze się zastanawiam, jak to się dzieje, że kobiety tak żyją, bo mnie się wydaje, że ja to już na pewno nie… tylko że jakoś do tego dochodzi, a one też pewnie kiedyś myślały tak jak ja… Wątku muchów nie będę rozwijać, bo po co, skoro na pewno czytałaś;-))…ale zagęszczasz… Świetnie to wychodzi! Czekam z niecierpliwością na cd. – i tylko nie zmieniaj tematu!;-)

  Polubienie

  1. Wątki muchów to częsty temat rozmów, nie powiem, że „wdzięczny” bo jakoś by to nie pasowało. Niemniej jednak życie rzeczywiście pisze takie scenariusze, a ja je tylko czasem spisuję. Boli mnie cierpienie kobiet tak jakby sama to cierpienie przeżywała, ale ….tak to już jest.

   Polubienie

   1. Żeby jeszcze ten cholerny mucho cały czas był muchem, ale on potem przeprasza i może naprawdę jest mu przykro… W tym chyba problem;-(

    Polubienie

    1. Nie Krajanko, problem jest w tym kiedy kobieta ma przestać w to wierzyć. Bo przecież musi być jakaś granica i przez nią postawiona samej sobie. Naiwnośc jest słodka………ale czy z miłości można pozwalać się bić??To jest straszniejsze.

     Polubienie

      1. Nie Krajanko, to co opisałam jest patologią. Mężczyźni bywaja naprawdę wspaniali. Zresztą tak szczerze mówiąc………nie wyobrażam sobie bez nich życia:-)) Rzeczywiście tyo jest kwestia naszego dobrego wyboru…..ale Ty – taka rozsądna na pewno wybrałabyś dobrze:-)

       Polubienie

        1. To prawda, i wiesz…….ja już to kiedyś napisałam w jednym z komentarzy, że gdybym tak została teraz sama (fu tfu na góry na lasy….) to nigdy bym nie wyszła za mąż ponownie. Nie byłabym chyba w stanie znowu aż tak bardzo, tak do końca, zaufać. A przeciez zaufanie to podstawa prawda??

         Polubienie

         1. Chyba nawet do mnie tak pisałaś;-) Może ja zbyt poważnie do tego podchodzę, bo dla mnie małżeństwo to niemal powierzenie własnego życia;-) Jak można aż tak zaufać? To kwestia siły uczucia, czy jak?…

          Polubienie

          1. Rozsądna;-) Rozsądek nie ma tu nic do rzeczy, niestety;-) Nie umiem być w związkach z rozsądku, a uczucia idealizuję. I nie wychodzi to dobrze, wierz mi;-)

           Polubienie

          2. Dopiero teraz zobaczyłam drugi komentarz więc odniosę się do tego rozsądku. Rzeczywiście ona nie ma nic do rzeczy jeśli w grę wchodzi uczucie, a raczej zaślepienie. A to za sprawą czystej idealizacji, którą sobie wpisujemy w obraz człowieka. Pisałyśmy już o tym kiedyś. Gdyby tak od razu udało się ocenić człowieka, pewnie nie bylibyśmy go w stanie kochać, tyle że na trzeźwą ocenę potrzeba czasu. Na początku jest euforia, na początku każdy drań się kryje ze swoim draństwem (obojga płci dranie tak robią). A kobieta brnie w związek bo, jak to kobieta, bardzo potrzebuje bliskości, ciepła, uczucia, FACETA. Potem jest już uwikłana emocjonalnie, może nawet uzależniona w jakimś sensie, zmanipulowana, usidlona jego rzekomą miłością. Przecież oni potrafią pięknie mówić……kiedy tego chcą.

           Polubienie

          3. Nie zbyt poważnie tylko odpowiedzialnie. Ja też tak podeszłam. Moje małżenstwo to ogromne zaufanie i nie mówię tylko o byciu wiernym. To zaufanie w dobroć tej drugiej osoby, w to, że będzie przy mnie kiedy będę tego potrzebować. Oczywiście że zapatrywanie na nasze potrzeby bywa różne i ja czasem potrzebuję czułości, a mój mąż nie widzi tego:-) Ale mówię o czymś znacznie ważniejszym. O tym trwaniu przy sobie na dobre i na złe (ale banalne:-) o tym martwieniu się o drugą osobę, bo akurat w pracy ma ważny dzień, o taką troskę, której potrzebuje każdy z nas. Najwspanialszym uczuciem jest nie tyle wspólne uprawianie skąd inąd całkiem miłego seksu:-) ale właśnie ta świadomość, że nie jestem sama, że jak mam problem to opowiadam o nim właśnie jemu bo wiem, że on posłucha i poradzi, albo nawet nie poradzi tylko wygadamy się na dany temat.Zawsze sobie myślę, że inny facet już by się tak nie potrafił dla mnie poświęcać, co z pewnością jest błędnym podejściem:-))I od razu dodam, ze nie jest tak, że ja poza swoim facetem nie widzę świata. Ma milion wad:-) ……i dobrze że nie czyta mojego bloga:-)))Pozdrawiam

           Polubienie

 8. Możesz mi podać adres tego gościa? Jak wyjdę z połogu, to mu przywalę :-))) Mam nadzieję, że nie piszesz na podstawie obserwacji najbliższego otoczenia!

  Polubienie

  1. To nie z najbliższego otoczenia, ale z opowiadań różnych kobiet. Ja tylko czasem z kilku zdań tworzę jakąś większą całość.

   Polubienie

   1. Nie będziemy narzekać na mężczyzn, co? Oczywiste jest, że przemoc fizyczna jest czymś niepodopuszczalnym, psychiczna zresztą też… Ja jednak nie wiem, czy czasem nie wolałabym się pobić z mężem, zamiast wisieć w budyniu jego „cichych” dni… Albo usłyszeć kiedyś : „Ży…ać mi się chce na twój widok, zasłaniasz mi pół świata” .. Brak szacunku do samej siebie generuje brak szacunku u partnera. A jak łatwo zgno*ć kobietę wie każdy domorosły macho (much :-))) Wystarczy zacząć od rzemyczka…

    Polubienie

    1. Masz rację!! Ja też wolę wykrzyczeć emocje niż ciche dni. NAtomiast w którymś z komentarzy napisałam, że absolutnie daleka jestem od krytykowania facetów wszystkich jak leci. Nie wyobrażam sobie bez nich życia:-)) Świat byłby strasznie nudny…..

     Polubienie

     1. Ja to nawet sobie czasem myślę, że jestem uzależniona od adrenaliny generowanej przez namierzanie i odkrywanie mężczyzny. Potem ten kop fenyloetalonoaminowy… A potem uzależniam się od oksycotyny i endorfin, które mi się wydzielają podczas wspólnego życia. Wiem, wiem… Jestem biologiem… Patrz, a mowi się, że obsługa faceta jest prosta jak budowa cepa… Ja tam się ze swoimi „egzemplarzami” nigdy nie nudzę… Może trafiam na jakieś „wadliwe sztuki”?

      Polubienie

      1. To nie wadliwe sztuki, to może jakieś prepetum mobile uczucia 🙂 A możę Twoim mężczyźni są właśnie jak najbardziej idealni…….chociaż nie, z ideałami nie daje się żyć:-) Twoim może są wadliwy ale w ten cudowny sposób, który każe kochać wady:-))

       Polubienie

       1. Epitety najczęsciej używane przez koleżanki do opisu moich mężczyzn: padalec, palant, p… egoista, popapra*niec…, piep… tchórz i kłamca – wszystko na p… Nawet najwięcej Piotrów wśród nich było… No, pięknie :-))) A może jak jest za łatwo, to mi się nie włącza opcja „poluj”??

        Polubienie

        1. Hi hi, bardzo możliwe, że Ty wyłuskujesz z całego tłumu takich ciężkich zawodników:-))) Ważne, żebyś Ty z nimi czuła się dobrze, a nie to co mówią koleżanki:-)

         Polubienie

         1. Ja się na serio zastanawiam, czy nie jestem masochistką psychiczną :-))) Katce ostatnio napisałam, że chętnie zajmę się teorią związków międzyludzkich, bo praktyka mnie przerasta :-)))

          Polubienie

          1. Widzisz, w mailach pisałam Ci o swoim zrozumieniu pewnych spraw…..I tak jest. Jednak w tym przypadku może mam za mało danych??………….Dalej w e-mailu:-)))

           Polubienie

    1. No bo o czym rozmawiać??? :-)) Jak się zrobi sielankowo to wszystkie sielankowe tematy są poruszane. Poruszymy te wszystkie tematy…… „i zapada taka niezręczna cisza” (patrz Shrek) ;-)))

     Polubienie

      1. Nie, dlatego, że nie dla wszystkich ciekawe jest to co wg mnie jest ciekawe:-)TRzeba więc zmieniać tematykę. Co tę nie omieszkam uczynić:-)

       Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s