Językowy internacjonalizm

Od sierpnia na Słowacji tylko po słowacku – to uwaga dla tych, którzy w tym państwie chcieliby spędzić wakacje. Rząd zdecydował, że wszystkie napisy i hasła obcojęzyczne muszą być tłumaczone na słowacki.

Ciekawa jestem tylko czy będą na szyldach obok obcych nazw czy zamiast? Jeśli to drugie to byłabym bardzo zdziwiona decyzją słowackich władz zwłaszcza, że język ten niby podobny do naszego, ale jednak inny (wyrazy brzmiące identyczne a znaczące zupełnie coś innego).

Co w ogóle jest lepsze, czy trwanie na stanowisku czystości języka, walka z wiatrakami, którymi w tym momencie byłyby różnego typu barbaryzmy, czy językowy internacjonalizm?

Ja, humanistka, z pełną świadomością stwierdzam, że to drugie. Język to twór żyjący swoim życiem, kipiący zapożyczeniami, neologizmami, skrótami, żywy i rozwijający się. Nie można skazywać go na swoiste zejście do podziemia, bo przecież choćby za sprawą Internetu nowinki obcojęzyczne i tak przenikną. Przenikają zawsze i żadna walka tego nie zmieni. Wszak mamy globalizację i w tym zakresie.

Nie twierdzę, że w związku z tym mamy sobie pozwalać na wszystko, wulgaryzmy nadal pozostają wulgaryzmami. Ale przecież fakt, uznania wulgaryzmów za zło językowe nie sprawił, że ludzie przestali ich używać. A niektórzy profesorowie języka polskiego uważają nawet, że w konkretnych przypadkach nie można się bez nich obejść.

Powinniśmy pozwolić na spontaniczny rozwój języków, bo zbyt surowe normy i tak zostaną zneutralizowane przez uzus społeczny, a z czasem albo całkowicie zniesione, albo zastąpione innymi. Filologowie (i nie tylko) wiedzą, że tak już bywało w przeszłości i to wielokrotnie.

Bicie piany i nadmierny konserwatyzm językowy nie powstrzyma tego, co zaczęło się wraz z wypowiedzeniem przez człowieka pierwszego słowa i dopóki będzie istniał człowiek, dopóki będzie miał do kogo przemawiać, ten proces będzie trwać.

46 myśli w temacie “Językowy internacjonalizm

 1. jesli obcojezycznie hasla zostana zastapione „domowymi” to trudno bedzie turystom pogodzic sie z tymi nowymi utrudnieniami. Nie kazdy kto spedza wakacje za granica musi znac jezyk obcy danego kraju. Mimo ze ulatwia to zycie…

  Polubienie

  1. Dlatego międzynarodowy angielski jest chyba najlepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o hasła, a że przenika do narodowych języków, to inna sprawa. Tak być musi!

   Polubienie

 2. Witaj, w sumie to od wieków w polszczyźnie mamy do czynienia z mniejszą lub większą ilością zapożyczeń. Bywało, że i była ona odbierana jako język dla nizin społecznych. Zmiany były i są w niej nieuniknione, tyle słów mamy z innych języków, jak bogata jest nasza historia. I pewnych rzeczy nie nazwie się czysto po polsku, bo nigdy by się to nie przyjęło. Teraz nie przychodzi mi żaden przykład do głowy, ale muszę pomyśleć, bo miałam ich jakiś czas temu całkiem sporo… Ale z tą pamięcią, to wiesz jak jest Caffe 😉 A na Słowacji, no cóż, nie wybieram się, ale przecież nawet Francuzi troszkę dbają o internacjonalizm napisów, a tak nie lubią angielskiego :] Pozdrawiam!

  Polubienie

  1. Chętnie zobaczylabym ten internacjonalizm francuski…….niestety moja wycieczka do Paryża…….odpłynęla w bliżej nie określoną przyszłość:)

   Polubienie

 3. Język angielski wszedł już na dobre do naszego rodzimego języka i dzisiaj nawet starsi ludzie wiedzą co znaczą niektóre słowa i nawet je wprowadzili do swojej potocznej mowy. Te słowa to : sorry, ok, please, yes i jeszcze wiele innych. Gdy się mówi „ok”, to niby jest to, to samo co nasze „tak” ale brzmi pogodniej i radośniej. :))))

  Polubienie

  1. A może to jest kwestia akcetu? Ok to takie wydłużone dźwięki, rzeczywiście brzmią radośniej…….jakoś nigdy na to nie zwróciłam uwagi:-))

   Polubienie

  2. A najśmieszniej jest gdy młody człowiek wysiada z autobusu i chcąc być grzecznym mówi mi „sorry, wysiada pan?”.

   Polubienie

 4. W moim domu rodzinnym była skarbonka, do której trzeba było wrzucić złotówkę za każde źle użyte słowo. Tata (choć był z wykształcenia fizykiem, a nie polonistą) bardzo tego pilnował. Długo nie mogłam pogodzić się z tym, że nie można mówić ‚fajnie’, ale – jak się zorientowałam – do dzisiaj słowo to nie zostało zaakceptowane przez wielu językoznawców. Pozdrawiam 🙂

  Polubienie

  1. Ale to słowo istnieje naprawdę:) tylko o wiele lepiej wygląda w języku mówionym niż pisanym lub jeszcze inaczej, w języku oficjalnym i nieoficjalnym. Tak było i jest nadal. Ale o ile kiedyś pewnych słów nie używało się zbyt często o tyle dzisiaj jest na nie przyzwolenie. Takie czasy

   Polubienie

 5. Język żyje, tylko łacina jest językiem wymarłym.. Ale coraz większy problem sprawiają mi poprawności językowe, bo to, co uznane było za błąd 20 lat temu, teraz słowniki uznają za poprawne. Pomieszania z poplątaniem dostać można i nie wolno z nowościami się pogniewać…

  Polubienie

  1. Dokładnie!! i jakiś zdrowy rozsądek trzeba przeciez zachować. Nie możemy dać się zwariować, ani zostaawać za bardzo w tyle. Pamiętasz przedwojenne „ł”? Już dzisiaj nie istnieje, a wtedy uchodziło za bardzo elegancką wymowę:)

   Polubienie

 6. Witaj Caffe! Oczywiście że język ewoluuje, pojawiają się nowe przedmioty, które trzeba nazwać. Jeżeli mają już nazwę w innym kraju przeważnie się ją przenosi w dosłownym brzmieniu lub robi jej spolszczenie. Ochrona języka jest jednak potrzebna. I nie chodzi mi tu o ochronę prawną popartą przepisami. Chodzi o zwracanie uwagi na poprawne mówienie i pisanie nie tylko dzieciom, ale też – a może przede wszystkim – ludziom występującym w szeroko pojmowanych mediach. Uważam również, że poprawny język używany choćby w komentarzach na blogach nie świadczy jedynie o umiejętności posługiwania się nim, ale i o szacunku dla gospodarza bloga. Pozdrawiam 🙂

  Polubienie

  1. To fakt, szacunek przez wyrażanie się, tylko dzieciaki już nie znają tego pojęcia….na razie tylko w stosunku do siebie, ale co będzie dalej? Oprócz wulgaryzmów mamy taki nonszalanski slang dzieciaków, one z niego ne zrezygnują, może jedynie wyrosną, ale pozostawiając po sobie już uksztaltowany, który przejmą następni. I mimo, że nadal uważam, że rozwój języka musi sie dokonywać, to trochę mnie to wszystko przeraża.

   Polubienie

 7. Ja rowniez uwazam ze zmiany w jezyku sa nieuniknione i poniekad nie mamy nad tym kontroli. Sami widzimy ze wejscie komputerow w nasze codzienne zycie stworzylo caly slownik nowych pojec. Ale marzy mi sie aby jednak zachowa dystynkcje w nowych okresleniach – albo niech one beda zupelnie angielskie albo zupelnie polskie a nie jakimis potworkami pol na pol.

  Polubienie

  1. To fakt, taki pinglisz jest okropny dla ucha:) Dla oka zresztą też, ale tutaj dużą rolę odgrywają dzieci. Wieć te wszystkie: luknij, fenks, plis….już się zadomowiły, co prawda tylko w e-mailach i komunikatorach, ale to jest pierwszy krok. Będą nastepne. Na pewno.

   Polubienie

 8. Spontaniczny rozwój języków.. No ok, wprowadzenie do ogólnego użytku słów potocznie używanych jest jak najbardziej użyteczne. Ale ostatnia burza, gdzie padła propozycja zdecydowanego wygładzenia polskiej ortografii jakoś mnie położyła na łopatki. Nie wszystko jest jednak do przyjęcia.

  Polubienie

  1. Ta burza kiedyś wróci, tak bywa z głupimi pomyslami, wracają po jaims czasie jak bumerang. I wiesz co? Obawiam sie, że za jakiś czas, może nie za rok, nie za dwa, ale kiedyś…..te zmiany przyjmą się. Zacznie się od rozmów dzieci na gg, potem szerzej w sieci, potem jeszcze dalej… aż pewnego dnia nasze prawnuki lub praprawnuki zaczną się uczyć, że kiedyś było jakieś o z kreseczką:)

   Polubienie

   1. Język zawsze ewoluuje w kierunku języka większości. A elity są zawsze mniejszością. Podobnie warstwa inteligencji tym się odznacza, że stanowi mniejszość, nie większość. I póki co (J.T.Stanisławski) cieszmy się, że możemy się porozumiewać bogatym językiem. A reforma ortografii, której się tak obawiasz, nastąpi, gdy ó i u rozróżniać będzie wyłącznie elita elit – starzy, przedpotopowi profesorowie. Trochę będą marudzić, ale kto by ich tam słuchał. Na razie pogodziłem się z ‚nie’ pisanym łącznie z przymiotnikami. I na razie wystarczy.

    Polubienie

    1. Własnie dlatego wiem, że to nieuniknione. Nie przeszkadza mi nawet zmiana w pisowni, byle moze nie wynikala z tego, że ktoś tak sobie wymyśli, tylko z tej naszej ewolucji, która trwa. Sztuczność, jak u Orwella, byłaby śmieszna.

     Polubienie

 9. A ja się czepiam, choć to wlaka z wiatrakami. Czepiam się, bo język ubożeje jako narzędzie komunikacji, traci na przejrzystości. Słowa-wytrychy, skróty, spolszczone zapożyczenia – ludzie mają kłopot w zrozumieniu się, wyrażeniu siebie. Coś przytoczę na własne ryzyko, autentyki – jeden z metra, drugi z wycieczki na wyprzedaż i zaznaczam, że moja dezaprobata nie tyczy wyłącznie bluzgów. Przykład pierwszy – Ona i On, wpółobjęci, przy drążku w metrze. On, patrząc na Nią – na oko, z uczuciem wielkim i tego nie kwestionuję „Ja cie kocham, że ch…” Ona na to, z tą mgiełką zachwytu i niedowierzania w oczach „No nieeee. Pie…..sz” Gałczyńskiego czy Jasnorzewskiej to Oni na bank nie czytali.Przykład drugi – Tatuś i Syn (na oko pięcioletni). Syn – „Tatuś, to co ten patszek?” Tatuś – „No idziesz, mówisz, ekskjuzmi, za ile ten ptaszek?… No k… co za dzieciak ja pie…. „Masz internacjonalizm językowy Droga Cafe 🙂 I miłego dnia 🙂

  Polubienie

  1. no teraz to pojechałaś!!;-))A co Ty na teksty Mariolki z kabaretu (a tak naprawdę amerykanskich dziewczyn), które przeszły już do codziennego języka naszych dziewczyn? To „hello!!” doprowadza mnie do szału:)

   Polubienie

   1. Hmmm… Musiałabym zacząć od tego, że taki kabaret do mnie nie trafia. Zwyczajnie nie rozumiem, dlaczego to jest śmieszne. Coś podobnego czuję, gdy czasem oglądam Jerrego Springera. Ale nie o tym chcę tym razem. Sama Mariolka mnie zniesmacza, ale jej język z wielokrotnym mruganiem – mogę przyjąć. Gorzej, że młodzież nie mruga porozumiewawczo. Ale co mi tam – wrócę do Jerrego – najbardziej zniesmacza mnie widownia.

    Polubienie

    1. Myśłe, że do Jerrego wybierają tylko takich ‚gości’, którzy są prrzewidywalni. Przecież głównie o to chodziło, żeby zaczęli sie bil, lub chociaż wyzywac. A publlicznośc miała brac udzial w tej szopce,Mariolnka to przejaskrawienie, Springer – to rzeczywistość – i to jest dopiero straszne.

     Polubienie

     1. Masz Pani absolutną rację tak od rana 🙂 Jest tak straszno, że czasami zastanawiam się, czy to jednak nie są jakieś debiuty aktorskie w mocnej charakteryzacji, na wypadek, gdyby potem gdzieś jednak grali 🙂 Pozdrawiam z deszczowego miasta. A klimaty z maila wzięły się od Koleżanek w świecie bywałych i z poczuciem humoru właściwym tej generacji w okolicach trzydziestki. Szerokich okolicach :)))

      Polubienie

    2. Jeszcze tylko dodam, że nie przemawiał do mnie dobrotliwy ton Jerrego, kiedy mówił „dbajcie o siebie i innych’, bo gdyby tak rzeczywiście ludzie dbali, to jego program stracilby oglądalność. Ciekawe czy byłby zadowoony?

     Polubienie

 10. Przecież w Polsce też usiłowano taką”zmianę”wprowadzić….Język się zmienia,ewoluje od zawsze.Pozostaje dbałość o te formy poprawnej polszczyzny,które jeszcze mamy.Nowych się uczmy-byle bez błędów fonetycznych,ortograficznych,składniowych,itp.,bo prędzej czy później i tak zaistnieją na stałe w słownikach,jak wszystko do tej pory…Miłego popłudnia 🙂

  Polubienie

  1. Ja też myślę, że to proces nieodwracalny, dlatego …..walczę z błędami dzieci, ale wiem, że to kiedyś musi sie zmienić, za dużo dysortografii dokoła. A język zmienia się na ogol na korzyść większości. To zresztą może i dobrze…Jeśli w ten sposób na to spojrzeć, to przecież średniowiecznej angielszczyzny nie da się dzisiaj odczytać bez odpowiedniego przygotowania. Polszczyzna i tak sie nieźle trzyma, nasz język nie zmienił się aż tak drastycznie.

   Polubienie

 11. W tem konkretnem przypadku zapewne o drugie idzie dno, a takież mianowicie, że od trianońskiego traktatu z 1920 we Słowacyi nader liczna mniejszość madziarska żyje, której to mniejszości Słowacy jak mogą dokuczają za wieki madziarskiego panowania odpłacając… Ukaz zatem takowy to przeciw Madziarom cios, żywcem jakobyśmy mu Niemcom na Opolszczyźnie niemczyzny zbronili, a rodakom naszym spod Wilna Litwini polskości… Kłaniam nisko:)

  Polubienie

 12. Witaj, zgoda, język żyje, zmienia się, ale jakoś nie bardzo mogę pogodzić się z czymś takim : „zafajluj; kto dziś drajweruje?; luknij”. Równiez wprowadzenie pisowni fonetycznej też nie może zyskać mojej aprobaty. A może ja juz po prostu jestem za stara?Miłego, 🙂

  Polubienie

  1. My Polacy mamy taką manierę dopasowywania się….jeśli firma ma swoją centralę gdzieś na zachodzie to od razu przechodzimy na język tejże centrali. Oczywiście najczęsciej jest to angielski. Stąd już nie segregator a fajt, poza tym na niektóre czynności w ogole nie mamy polskiego odpowiednika, jak bindowanie, czy wiele innych związanych z informatyzacją firm. Jesteśmy zmuszeni przyjmować nowe slowa, bo nie mamy wlasnych….i nie dajemy szansy by powstaly.

   Polubienie

  2. Ale z komputerem, kalkulatorem (tylko nie pisz, że to z łaciny!), wideo, kompaktem, tranzystorem i dilerem się pogodziłaś? Pendrive i kilka innych funkcjonuje (jeszcze) w pisowni oryginalnej. A wypisałem tu tylko przykłady zapożyczeń z angielskiego z ostatnich lat. Jakby odjąć słowa tureckie, włoskie, łacińskie, francuskie, rosyjskie i niemieckie to by nam już tylko ślągwa została :)He, he, analizator języka w całej treści WYŁĄCZNIE tę „ślągwę” mi podkreślił :)))

   Polubienie

   1. Ale mi właśnie zapożyczenia wcale nie przeszkadzają. Uważam, że jeśli po polsku coś wymaga zbyt wielu slów, to po jaką cholerę tak krążyć. Ekonomizacja języka jest równie ważna jak jego czystość. Chociaż czystość rozumiem jako poprawność, a nie brak obcych slow w słowniku. Raczej chodzi mi o śmieszne używanie nazw obcych gdy mamy polskie, bo wiesz…jak po angielsku to już ładniej. Tak przecież z obcego mamy reasumując, bo nasze podsumowanie jest już zbyt prozaiczne:) Jestem za rozwojem języka, nie za jego zamykaniem sie na nowinki. Jestem za racjonalnym rozwojem a nie głupotą, chociaż głupota też się zadomawia:)

    Polubienie

 13. Nigdy nie zapominam, ze pomieszaniei języków było karą jaką na ludzkość zesłali bogowie. Byśmy nie mogli stać się jak oni. Jestem za internacjonalizmem językowym i nie tylko językowym. Pozdro. Alw

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s