Wydajność jest ważniejsza

Były czerwone kropki w polskim Carrefourze, teraz są czerwone opaski w jakiejś norweskiej sieci supermarketów. Zakładane cyklicznie, raz w miesiącu …… przez kobiety.

Jak taka kobieta ma na ręku czerwoną opaskę, to wiadomo, że ma okres, a jak ma okres, to częściej korzysta z toalety, a jak korzysta z toalety, to jej nie ma na miejscu pracy i w związku z tym jej pracownicza wydajność spada. Logiczne prawda?

No to chyba specjalnie nie dziwi, że inny norweski pracodawca chciał wiedzieć, dlaczego wydajność spadła i ……zainstalował kamery w toaletach. Nie tylko w damskich. Może taki pracodawca obawiał się, że jego toalety są wykorzystywane w innych celach niż się potocznie wydaje? Może facet ma większą wyobraźnię po prostu.

Jeszcze inny Norweg zamknął toalety w ogóle, na klucz, przez 8 godzin można przecież wytrzymać. A jak już nie można, to zanim się wyjdzie za potrzebą, trzeba się wpisać do księgi gości. To musi być urocza pamiątka dla kadry zarządzającej, taka księga…

Lidl poszedł jeszcze dalej. Żeby mieć zupełną pewność, kto korzysta z firmowych toalet i całej reszty, słowem, who is who w firmie, zatrudnił prywatnych detektywów by szpiegowali pracowników po godzinach pracy. Słusznie sądził, że życie prywatne wpływa na życie zawodowe, że zadowalające życie erotyczne to zadowalające wyniki w pracy, że szeroki wachlarz znajomych, to szeroki uśmiech na twarzy. Teraz będzie jeszcze tylko musiał to wytłumaczyć w sądzie*.

 

I teraz

po pierwsze: Czy ktoś tu zwariował???

po drugie: Noszenie opasek na nadgarstkach kojarzy mi się niezbyt dobrze.

  

* Komentarz do artykułu z dzisiejszej Rzeczpospolitej.

96 myśli w temacie “Wydajność jest ważniejsza

 1. Ale faszysci. Z pewnoscia zgadzam sie z tymi goscmi , ktorzy pisali przedemna. Głupi facet. JA też bym strajkowała ! Kirde nikt mnie nie zmusi do tego co mam nosic.

  Polubienie

 2. Taką opaskę przydupasowi nałożyłbym przydupasowi szefa,poprosił o wypłatę,świadectwo pracy i poszedł do domu.Niech się cwaniaczki gonią:)

  Polubienie

  1. Z nerw na to dziadostwo trochę pokręciłem posta.Pracuję w jednej firmie 32 lata.Załoga jest stara i tak zgrana że hamuje wszelkie durne zapędy szefostwa.

   Polubienie

 3. Idiota to ktoś kto ma problem, samym sobą.Pracodawcy już nie wiedzom, co wymyślać jak tu podkręcać wydajność, nie zatrudniając nowych ludzi. Dlatego, głupote należy, zdecydowanie tępić!

  Polubienie

 4. Ten kto to napisał, chyba jest jakiś nienormalny. Pracuję w lidlu i czegoś takiego nigdy nie było i nie ma. Idź się leczyć.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Polubienie

 5. Pracowałam w sklepie, gdzie nie było wody ani toalety. Trzeba było chodzić do firmy obok i prosić o udostępnienie. W określonych godzinach, kiedy firma była czynna, bo miała przerwę kilkugodzinną. A w sobotę była nieczynna, wtedy …podciągnąć i wypluć. Albo pukać do kogoś z mieszkańców tamtego osiedla. Ewentualnie na trawniku, pod drzewkiem….etc. Też upokarzające, ale co to obchodziło pracodawcę?

  Polubienie

 6. Nie mozna przesadzac ale…tak naprawde to pracownik ma pracowac.Przerwy na kawe, obiad sa dla wlasnych potrzeb.Widocznie pracownicy przsadzali z lataniem do toalety.Wszystkie reguly maja swe podloze.

  Polubienie

 7. troszeczkę szacunku dla samego siebie -tyle wystarczy żeby odejść z takiej „pracy”.I za d…ę takiego „pracodawcę” – jak będzie trochę szumu to rura im zmięknie(vide Biedronka)

  Polubienie

 8. O matko kochana, czy tu ktoś zwariował, czy to tylko ja? Pracowałam w jednej ze skandynawskich sieci i był problem z zejściem „z kasy” w celu…prywatnym(hm), ale o opaskach słyszę pierwszy raz. Czyli w upokarzaniu pracowników pracodawcy osiągnęli dno. To tylko o nich świadczy, ale czy ktoś to zauważy i czy to w jakiś sposób pomoże pracownikom? A ci, którzy krytycznie oceniają pracę sprzedawców będą mieć jeszcze jedną okazję do szydzenia z nich.

  Polubienie

 9. Nie chcesz przepłacać za kredyt to zapraszam tu > http://superkredyt.ebroker.pl < Każdy kredyt przez internet tańszy o 30%.(hipoteczny, gotówkowy, samochodowy). Np. kredyt hipoteczny 100 tyś zł rata od 290zł . Porównaj i wybierz w dwie minuty najtańszy kredyt w Polsce bez wędrowania po bankach.

  Polubienie

 10. Chiny wszędzie ! zgroza!!! To było tylko kwestią czasu,aż pracodawcy w Europie zaczną postępowac z pracownikami jak Chińscy.Wydajność,wydajność,wydajność…..Niedługo będziemy pracować za przysłowiową miskę ryżu, jeśli nadal ceny będą rosły,a wypłaty stały w miejscu.Pracownicy nadal w większości będą zatrudniani na umowy o dzieło lub zlecenie,to zobaczycie.Takie opaski są poniżające moim skromnym zdaniem !

  Polubienie

 11. To zwykła dyskryminacja: pracownik nie jest zwierzęciem, własnością firmy. Wszelkie opisane firmy powinny się tłumaczyć w sądzie, nie tylko ostatnia. Problem w tym, że pracownik zwykle tak boi się utraty miejsca pracy, że woli siedzieć cicho i zgadza się na poniżanie i pomiatanie. Pozdrawiam i zapraszam: ex-voto.blog.onet.pl

  Polubienie

 12. Moim zdaniem to kobiety powinny zamiast do toalety chodzić do biura dyrektora kierownika i tam mu rzucać podpaski na biurko.A tak wogóle to jest poroniony pomysł.

  Polubienie

 13. co za nawiedzona baba to pisała?większych bzdur w życiu nie czytałem.po pierwsze norwegowie nie mają sieci hipermarketów,chyba że babsko miało na mysli reme 1000.śmiech…pozatym norwegowie jako chyba jedyny naród na swiecie nie maltretuje swoich pracowników.jak masz pisać takie bzdety to lepiej se pierdnij…

  Polubienie

 14. w której sieci w Norwegii tak jest ? codziennie robie zakupy w Stavanger i nigdy czegos takiego nie zauwazyłem…… chyba to bujda jakas – a poza tym chciałbym aby pracownicy w Polsce byli tak traktowani jak w Norwegii!!!!!!

  Polubienie

 15. Z OPASKĄ NA RĘCE….. – JAK W ….. G E T C I E …… !!!!!!!!DYSKRYMINACJA, UPOKORZENIE DLA KOBIET…….PRACUJĄC W TAKICH MIEJSCACH – PRACODAWCY UJMUJĄ GODNOŚCI PRACOWNIKOM !!!!!

  Polubienie

 16. Trudno mi się jednoznacznie ustosunkować do tego artykułu. Jeszcze na studiach przez kilka m-cy pracowałam jako kasjerka w Tesco i Carrefourze i nigdy nie spotkałam się z tak skrajnymi sytuacjami, a nawet takimi jak zakaz wyjścia do toalety czy, przyslowiowe już, pampersy. Praca, jak to praca, żadna nie hańbi, ale każda męczy. Ta tez do lekkich nie należała, ale zdażało mi się pracować ciężej. Tyle… 🙂

  Polubienie

 17. problem w tym, że ludzie podejmujący się tego typu stanowisk nie mają świadomości własnych praw, własnej wartości, indywidualności i się po prostu na takie rzeczy zgadzają zamiast zrobić zadymę lub odejść w inne miejsce…naprawdę, nie mają świadomości, że praca jest i to bardziej ludzka, wszędzie, tylko trzeba chcieć…

  Polubienie

 18. Przecież takie chore praktyki powinny zawsze mieć finał w sądach pracy!!!! A molochy i firmy niewolnicze o których tu piszesz, powinny płacić astronomiczne odszkodowania swoim pracownikom za takie nieludzkie traktowanie!!!!! Gdzie tu szacunek do pracownika, do drugiego człowieka?????!!!!

  Polubienie

 19. Germanie to chorzy ludzie, popaprańcy genetyczni, tak Niemcy, Szwedzi itp. sadyzm wrodzony, nawet bajki mają okrutne

  Polubienie

 20. Polska to jest chory kraj.Jak najszybciej należy unicestwić ten system i ludzi z nim związanych.Drugi Lenin potrzebny od zaraz.

  Polubienie

 21. właściwie wszystko zostało już tu powiedziane. Nic dodać, nic ująć. I nie ważne czy wymyślili to Polacy czy Norwegowie. Moja znajoma chcąc dorobić do emerytury zatrudniła się w pobliskim sklepie jako kasjerka. Była to duża placówka ale nie sieć. Zwolniła się natychmiast kiedy jej powiedziano, że odpowiada materialnie za przyjęte fałszywe banknoty, a firmy nie stać na najprostsze urządzenia pozwalające taki banknot wychwycić.No ale cóż. Jak powiedziała pewna pisarka: „ludzie ludziom zgotowali ten los!”. Pozdrowienia dla blogierki i czytelników

  Polubienie

 22. Te opaski to upadlanie ludzi do potęgi n-tej. Tylko czekać aż polscy przedsiębiorcy podchwycą ten pomysł. A wtedy naprawdę sama zdobędę się na siłę i odwagę i zaskarżę ich o łamanie podstawowych praw człowieka. Słyszałam o tych kropkach w carrefurze. Dziwię się, że nikt z nich jeszcze nie zrobił tego o czym pisałam wcześniej.

  Polubienie

 23. za te „oznakowania” odpowiedzialni sa poscy dyrektorzy a nie norwedzy.mieszkam w norwegi „od zawsze” i nie słyszałem i nie widziałem by oznakowywano w jakikolwiek sposób pracowników.siec cieszy sie że ktokolwiek chce tam pracowac ,bo niestety ale pracuja tam głównie osoby młode (studenci,uczniowie) lub dorabiaja emeryci..,a praca ta uwazana jest za niezbyt atrakcyjna,w zwiazku z tym jest duza rotacja.w norwegii za takie oznakowanie pracodawca byłby pozwany do sadu przez inspekcję pracy lub pracowników i zwiazki zawodowe.

  Polubienie

  1. My dla norwegów, szwedów, niemców i całego tego zmierzłego zachodu nigdy nie byliśmy ludźmi, pracowałem w Holandii to wiem, jestesmy czymś pośrednim między małpą i człowiekiem – taka już jest mentalność tych porządnickich germanusówa a polscy kapo służą im swoją pomocą i pomysłami

   Polubienie

 24. „Zwariował” to mało powiedziane. Mnie się te opaski natychmiast skojarzyły z oznaczaniem więźniów w obozach koncentarcyjnych: Żyd, homoseksualista, duchowny…

  Polubienie

 25. Kobiety nie powinny się godzić na durne pomysły pazernych facetów, którzy robią z nich dodatki do maszyny.Ja bym się na to nie zgodziła nigdy, żeby nosić opaski czy stawać na czerwonej kropce. Nigdy. I tak napyskuję w tej sprawie w eseju. Esej umieszczę w mojej nowej książce.

  Polubienie

 26. Nie chcesz przepłacać za kredyt to zapraszam tu > http://superkredyt.ebroker.pl < Każdy kredyt przez internet tańszy o 30%.(hipoteczny, gotówkowy, samochodowy). Np. kredyt hipoteczny 100 tyś zł rata od 290zł . Porównaj i wybierz w dwie minuty najtańszy kredyt w Polsce bez wędrowania po bankach.

  Polubienie

 27. można powiedzieć, że temat mnie nie dotyczy ale zainteresowało mnie w jakiej to norweskiej sieci dzieją się takie dziwne dla normalnego człowieka rzeczy.Bez konkretów to są tylko ploteczki naruszające dobre imię Norwegów.Tutaj pracodawcy mają trochę inny stosunek do pracowników niż w Polsce i dlatego zastanawiam się która z norweskich sieci weszła na polski rynek(może to być-Kiwi,Ica,Rimi,Rema 1000,Bunnapris,Coop Obs lub Prix).Z nich wszystkich chyba najsilniejsza jest Rema 1000,która w dwa lata temu przejeła całą norweską sieć Lidla.

  Polubienie

  1. a ty sobie siedzisz w ciepelku obok normalna ubikacja wiec tego nie zrozumiesz….ploteczka odnosnie zakladania papmersa przy kasie byla prawda- w łodzkim markecie- carrefour ( ok 1990 r 0 temu kazali to zrobic mojej kolezance, powiedziala , ze upadli na glowę i zrezygnowala z „pracy”.wiem, ze w innych tez byly takie praktykijak mozna tak ludzi ponizac, to przechodzi ludzkie pojecie

   Polubienie

 28. A zatrudnienie detektywów bardzo dużo kosztuje przecież. Czy to odbija się z pensji pracowników. ? A może tylko tych, co żle spędzają popołudnia ?

  Polubienie

 29. Jesteśmy międzynarodową firmą – liderem w branży oferując doskonałe produkty i doprowadzony do perfekcji plan marketingowy. Można pracować na pełny etat lub dodatkowo zwiększając swoje dochody. Wszystko zależy od twojego zaangażowania. Oferujemy bezpłatnie szkolenia na najwyższym poziomie oraz osobistego konsultanta który pomoże Ci osiągnąć sukces.Zapraszam do obejrzenia naszej strony – sam zobaczysz, w jaki sposób możesz zbudować przedsiębiorstwo pracując w domu. Chcesz osiągniąć niezależność finansową?Wejdź i zobacz: pracazdomu.com/gberes

  Polubienie

 30. Nie musisz tak pracować ! Nie jesteś maszyną! Zmień coś i zacznij pracować na własny rachunek! Bądź sam sobie szefem i nie daj się poniżać!Ja sobie świetnie radzę, spełniam swoje marzenia i innym też w tym pomagam. A jak? Pracuję sobie w domu 4-5 godz dziennie , mam czas dla rodziny i swoje hobby, przy tym zarabiam świetne pieniążkiPolecampracazdomu.com/gberes

  Polubienie

 31. Już z rozpędu chciałem napisać o bezdusznych Norwegach czy Niemcach lub innych Francuzach,którzy wymyślają takie głupoty.Z mojej obserwacji wynika jednak zupełnie coś innego.Za stosowanie tych szalonych metod kontroli pracowników odpowiadają polscy dyrektorzy i kierownicy placówek handlowych.W pogoni za zyskiem,a co za tym idzie,premiami, nagminnie łamią prawa pracownicze.Wynika to z braku kompetencji,niedouczenia,nieróbstwa oraz tuszowania braku zdolności organizacyjnych panów dyrektorów i kierowników.

  Polubienie

 32. pomysły rodem z getta, gdzie żydzi nosili opaski na ramionach. Kierownicy sklepów sieciowych są gorsi od hitlera, teraz nie dziwie się opisom historii o polakach kolaborantach. We współczesnym świecie mamy przykład poziomu tych kierowniczków regionalnych i stacjonarnych.

  Polubienie

 33. A czemu nie. Faceci napaleni powinni nosić sterczące krawaty, z dopasowaną długością do penisa. Ludzie po prostu na stanowiskach kierowniczych każdego szczebla też są skończeni idioci.

  Polubienie

 34. Jak wy to wszystko pięknie piszecie, tfu… jakie to obrzydliwe, jakie poniżające, uwłaczające ludzkiej godności itd. A obrzydliwe jest to, że ludzie chodzą do tych marketów, w ten sposób dają przyzwolenie na stosowanie takich praktyk i każdy, kto tam kupuje pośrednio staje się odpowiedzialny za taką dyskryminację, pomijając fakt, że często można tam kupić zwykłe świństwo. Każdy jednak myśląc o własnej wygodzie, owładnięty iluzją tańszych zakupów przestaje widzieć te kasjerki na kropkach czy z opaskami. Teraz mówię tfu.. obrzydlistwo i hipokryzja, rzygać mi się chce jak czytam taki wypociny oburzenia, bo jestem przekonany, że większość z was poleci zaraz do jakiejś galerii czy supermarketu i zapomni o wszystkim.

  Polubienie

 35. Pracuje w hipermarkecie Auchan na kasie. U nas nie ma niczego takiego. Jak chce iśc do toalety to wołam liniowego i mu to mówie. Zamykam kase i ide w każdej chwili dnia. Jak sie zatrudniałam to tez sie bałam ze bedzie mobing itp ale jestem mile zaskoczona i pomimo ze to mało ambitna praca lubie to co robie 🙂

  Polubienie

  1. Liniowego wołasz? Mój Boże jak dziecko w przedszkolu trzeba się o pozwolenie pytać. Koszmar. Ciekawe czy liniowy dyrektora musi wołać. No litości, zamknąć i iść, a ludzie chcą zakupy to niech czekają. Nie chcą czekać, to niech spadają

   Polubienie

 36. Najlepiej niech pracownikom założą Pampersy i bedą mieli po kłopocie !To jest nienormalne co ludzie nie wymyślą żeby wykorzystać drugiego,najlepiej niech wynajdą roboty to nie bedzie potrzeby przerw na jedzenie czy korzystanie z toalety!A ludzie beda bezrobotni i beda umierali z głodu jak w Afryce!Oburzające żenujące co robi sie z pracownikami i to w XXI wieku!

  Polubienie

 37. jesli noszę czerwoną opaske na nadgrastku, bo jestem honorowym dawcą krwi, to co przez cały miesiąc mam okres wg Carrefor

  Polubienie

 38. Mieszkam w Norwegii od ponad 30 lat na stale.. Szukalem w gazecie i TV i pytalem znajomych – nikt o tym nic nie wie i nigdy nie slyszal. Prosze napisz mnie na jakiej podstawie to wiesz . jestem interesowany .

  Polubienie

  1. witaj, ja tez nie wiem skad sie to wzielo.. ale w niemczech tez od kilku dni w gazetach mozna przeczytac o tych uwlaczajacych „norweskich” metodach, jestem zszokowana! kim jestesmy? dokad idziemy? … straszne!

   Polubienie

 39. Najlepiej niech pracownikom założą Pampersy i bedą mieli po kłopocie !To jest nienormalne co ludzie nie wymyślą żeby wykorzystać drugiego,najlepiej niech wynajdą roboty to nie bedzie potrzeby przerw na jedzenie czy korzystanie z toalety!A ludzie beda bezrobotni i beda umierali z głodu jak w Afryce!Oburzające żenujące co robi sie z pracownikami i to w XXI wieku!

  Polubienie

 40. Super pomysł 😉 Koledzy z marketu od rana będą wiedzieć, że nie będzie „zabawy” przez parę dni i dadzą takiej koleżance spokój.

  Polubienie

 41. i to wszytko za 1000 zł brutto z umową na jakieś dane stanowisko a w rzeczywistości wykonywaniem kilku innych obowiązków o których w umowie niema wzmianki (kasjer=kasjer, sprzątaczka, merchandiser, magazynier, itp itd) i spróbuj się sprzeciwić to gniew mości rządzących spadnie na ciebie niczym grom z jasnego nieba a wogle jak można podpisać umowę i się czemu kolwiek sprzeciwiać ? nie do pomyślenia UMOWA W MARKECIE = WŁASNOŚĆ MARKETU nawet nie człowiek raczej narzędzie

  Polubienie

 42. Pracowałam w małym sklepie i wydajność też była najważniejsza. Oczywiście nie dla sitwy. Pogoń za pracownikiem na kamerach zapadła mi w pamięć.

  Polubienie

 43. to skandal!!! osoby które to wymyśliły powinny iść siedzieć do więzienia. będąc pracodawcą jeśli ktoś poddał by taki pomysł natychmiast by został zwolniony.brak mi słów- ktoś musi się tym zająć!!!!!

  Polubienie

  1. Dżizas! Kto ma się tym zająć? Kolejna komisja? Tym i czym jeszcze? Ludzie nie potrafią się zająć sami sobą? Jak jakiś kretyn każe ci nosić kropki to każesz mu się walić na ryj i idziesz do domu, a nie płaczesz buuuuu i czekasz aż ktoś sie tobą zajmie. Kolejne komisje to kolejne koszty, Płacone z podatków. Za duże podatki to czasem większe bezrobocie. Czasem warto pomyśleć czego sobie życzysz 😉

   Polubienie

 44. Tam, gdzie liczy się przede wszystkim pieniądz (czy władza), a nie człowiek – prędzej czy później powstają warunki obozowe: są zarządzający i zarządzani. Nie mówi się o człowieczeństwie – ani jednych, ani drugich. Człowieczeństwo? To anachronizm.

  Polubienie

  1. Człowieczeństwo to pojęcie bardo arbitralne, że tak powiem bo sam nie umiał bym go chyba dobrze zdefiniować, jednak co do obozów to nie posuwajmy się aż tak daleko, to nam raczej nie grozi bardziej obawiał bym się tutaj „Dobrowolnego niewolnictwa” chociaż i to jest za mocne słowo. To raczej sprzedawanie własnej wolności za te marne srebrniki XXI wieku.

   Polubienie

 45. Niech i mi będzie wolno napisać tutaj kilka słów. Cóż ustrój kapitalistyczny ma niestety to do siebie, że jest nastawiony główne na zysk niestety nie wymyśliliśmy jak dotąd nic lepszego, jednak godność osoby ludzkiej powinna chyba stać trochę wyżej. Jednak tego typu terminów nie sposób wpisać w strategie zarządzania a z drugiej strony ludzie niestety często nie potrafią bądź nie mogą się takowej strategi przeciwstawić. Tutaj chyba trzeba by postawić pytanie o moralność ludzi piszących te strategie dla firm ale i oni dostają bardzo często bardzo wygórowane normy od swoich szefów, a wygodniej zwalić nieefektywność pracownicy na jej słabsze dni niż poszukać innych rozwiązań. O tym można by jednak dyskutować bez końca.Na koniec chciałem jeszcze nawiązać do czerwonych opasek na nadgarstkach, cóż Autorko masz racje od nadgarstka bardzo blisko do ramienia a tej aluzji chyba wyjaśniać nie muszę.Na koniec rzeknę tak może i to wszystko jest szaleństwem ale każdy z nas tak naprawdę jest współwinny takiego stanu rzeczy.Z taką myślą zastawiam was drodzy internauci na dzisiejszą noc.Pozdrawiam.

  Polubienie

  1. Jeśli chodzi o opaski masz podobme skojarzenie…..Natomiast co do kwestii moralności i wymagań stawianych własnym pracownikom….obawiam się, że chodzi o coś innego. Raczej ktooś chce zapunktować przed szefem i wymyśla coraz to nowe, lepsze metody podnoszenia wydajności pracy. Kosztem ludzkiej godności, kosztem jakichś norm moralnych. Ja nie wiem, czy można powiedzieć, że my na to pozwalamy, niektórzy może się na to skazują, ale w dobie kryzysu i braku pracy, czy może dziwić, że ludzie znoszą upokorzenia? Oni mogą nie mieć alternatywy.

   Polubienie

   1. Cóż punktowanie u szefa to druga strona medalu, jednak i ja w poprzednim poście pytałem o moralność tych którzy piszą te normy, co do naszego w tym udziału to wystarczy nasza bierność kiedy widzimy taki stan rzeczy to co ja mam teraz w myślach to są pomysły utopijne i nie będę ich tutaj roztrząsał, powiem tylko tyle kiedy u nas zabrali w jednym z supermarketów krzesła kasjerom ja przestałem tam kupować, cóż może to nie jest dla nich wielka strata ale gdyby tak pomyślało i zrobiło 10% ich klientów to może by dało im coś do myślenia.

    Polubienie

    1. Rozumiem, że chodziło Ci o tych, którzy są kimś w rodzaju autorytetu w kwestii zarządzania, ale to za mało. Rzeczywiście nasza bierność jest najgorsza, ale szczerze mówiąc, u mnie w Carrefurze tych kropek nie było. Opaski – to wymysł norweski. Myślę, że gdyby przy mnie ktoś w ten sposób traktował sprzedawców, też okazałabym oburzenie. Bo trzeba reagować. Chociaż tu. Przecież coraz więcej znieczulicy w polskim społeczeństwie. Zwykle wynika to ze strachu, ale coraz częściej też, z tzw. tumiwisizmu, z tej pewności (bardzo złudnej), że „to mnie nie dotyczy”. Bo pewnego dnia może zacząć dotyczyć.

     Polubienie

     1. Chodzi mi raczej o zwykłych szeregowych sztabowców od zarządzania bo i oni mają tutaj swoje 3 grosze, a co do znieczulicy i zwykłej ludzkiej solidarności to popieram Twój pogląd.

      Polubienie

      1. Są ludzie, którzy chcieliby pokazać, że się solidaryzują, tylko….sam wiesz, albo możliwości są marne, albo nie wiemy wszystkiego, nie znamy okoliczności. Słowem, dowiadujemy się dopiero z gazet.

       Polubienie

  2. Ach, jaka mądra, dystyngowana i przemyślana wypowiedź! Proszę, proszę. Co rzekłaś? „….ustrój kapitalistyczny ma niestety to do siebie, że jest nastawiony główne na zysk niestety nie wymyśliliśmy jak dotąd nic lepszego, jednak godność osoby ludzkiej powinna chyba stać trochę wyżej.”. Doprawdy? Nic lepszego nie wymyśliliśmy? Nic, gdzie człowiek i jego potrzeby są najpierw, a potem cała reszta? Hedonizm dla jednostek jest jak opium dla ludu. Po trupach, mimo honoru i godności. Doprawdy? Nie wymyśliliśmy? Ależ przeciwnie. Wymyśliliśmy, ale wynaturzyliśmy, i zwyczajnie ze zwierzęcą wściekłością odrzuciliśmy. Jak stado baranów. Niech no zgadnie który, co mam na myśli. Głowę daję, że albo się mnie odsądzi od czci, albo wyśmieje.

   Polubienie

 46. Zaraz… opaski i kropki na znak, że ma się okres??? Zatkało mnie. Poczułam się naznaczona, brudna i obrzydliwa. Bo okres jest brudny, nie da się ukryć. I czego by nie robić.Boże, jakie to uwłaczające… A mężczyźni, którzy mają kłopoty z prostatą też są oznaczeni? Idę, bo normalnie zaczynam się nakręcać – se melisy zrobię i wrócę;-)

  Polubienie

  1. Nieeee. Na kropkę trzeba było stanąć w Carrefourze, na znak, że chce się siusiu. Teraz dochodzi kolejny znak – czerwona opaska, też związane z toaletą tylko trochę inaczej:) Ale rzeczywiście, to jest uwłaczające i zdecydowanie dyskryminujące.

   Polubienie

   1. Dobra, idę zwrócić melisę;-) Po takim skojarzeniu to takie sikanie nie jest straszne;-) Ale jak za chwilę wyjdę z szoku, to zmienię zdanie.To nienormalne jest. Stawać na kropce czy zakładać opaskę, że się chce siku… I że niby kto ma to zobaczyć? I czy temu komuś nie można po prostu powiedzieć? Matko jedyna… chcemy siku, to mamy stanąć na kropce i czekać? Jak Jurand pod zamkiem??;-) To nienormalne i niemoralne, uwłaczające, upokarzające i poniżające…

    Polubienie

    1. Krajanko, ale kwestia kropek to już stary temat! Jeszcze chyba z wiosny. Natomiast teraz chodzi o opaski, które nie są oznaką tego, że się chce iśc do toalety. Ja chyba coś niewyraźnie tłumaczę:) Chodzi o sygnał, że kobieta ma okres, więc może więcej czasu w ciągu dnia spędzać w toalecie. Rozumiesz teraz? Opaska jako oznaka miesiączki.

     Polubienie

     1. No to jak mówiłam o okresie, to mówiłaś o siku;-) Dobra, już widzę, o co chodziło – ja po prostu nie znam tematu – pierwszy raz o tym słyszę.Ale to znów mnie szlag trafił. A melisa pooooszła;-(

      Polubienie

       1. Nie wiesz?;-) Kropki – siku, opaski – okres, to znaki rozpoznawcze, niech wszyscy wiedzą;-) Jeszcze trzeba coś wymyślić na kupy i gazy – wszak jesteśmy ludźmi i nic, co ludzkie, nie jest nam obce;-)W zasadzie to sami się ograniczamy tymi normami kulturowymi, naturalne jest załatwianie się tam, gdzie się stoi, bekanie, kiedy nam smakuje, siorbanie – podobnie, uprawianie seksu tam, gdzie nam się zechce w danym momencie, z kimś na podorędziu – wszak to naturalne potrzeby są;-)Chyba zboczyłam z tematu…;-)

        Polubienie

 47. Dobre, mało tego genialne. A mówi się,że człowiek to brzmi dumnie. Zaczynam podejrzewać,że „człowiek” zaczyna pomału brzmieć DURNIE.Miłego, 😉

  Polubienie

  1. Kasa robi z ludzi maszyny do zarabiania pieniędzy. Niestety, wiemy, że nie ma pracy, więc ludzie znoszą wiele. I to jest chyba najgorsze. Znacznie gorsze niż same opaski.

   Polubienie

 48. Co za chory pomysl z tymi przepaskami! Doslownie drapie sie po glowie jak mozna bylo cos takiego wymyslic? Czego jeszcze ludzie nie wymysla by sami o sobie dac swiadectwo jak coraz nizej upadamy. A kobiety powinny zaprotestowac – w zyciu nie zgodzilabym sie zostac tak oznakowana!

  Polubienie

  1. No chory i w dodatku żenujący. Jak kropki, jak szereg innyvch kwestii, które tłamszą ludzi. Wiem, to takie idealistyczne podejście, ale nie można nie zwracać uwagi, prawda?

   Polubienie

  2. 1. Taki właściciel powinien dostać karę jak faszysta – bo przecież te opaski to jak oznakowanie Żydów podczas II WŚ2. W takim sklepie od razu powinien być strajk : nie pracujemy i już.

   Polubienie

   1. ad2 – uświadamiam cię, że mamy kapitalizm. Jak nie chcesz pracować to za drzwi i po kłopocie, znajdą się następni…

    Polubienie

    1. E tam, po prostu fetyszyzm. Trzeba zobaczyc na ktorej rece, bo wtedy wiadomo czy to domina czy niewolniczka ;-))) W lokalach dla fetyszystow ludzie sami opaski nosza, z czerwonym, zoltym, brazowym paskiem, co kto lubi ;-)))

     Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s