Dziwne komentarze

Od ponad roku, cyklicznie co kilka miesięcy, mój blog jest zasypywany ”komentarzami”, które nimi w rzeczywistości wcale nie są. To raczej śmiecie, zbitki liter, nic nieznaczące ciągi, podpisane przez kogoś o nicku, który jest także zbitką liter. Prawdopodobnie robi to jakiś program, wiem że ktoś korzysta z zachodniego serwera.

Zastanawiam się jaki jest cel takich działań i dlaczego trafiło na mój blog? Gdyby był znany, poruszał treści polityczne czy kontrowersyjne, to może zrozumiałabym chęć narobienia w nim bałaganu, ale tak? Bez sensu.

Po pierwszym, najgorszym ataku, kiedy tylko jednego dnia dostałam ponad 100 śmieci, nie nadążałam porządkować poczty i wydawało się, że końca nie będzie, napisałam do Onetu prośbę o pomoc. Poradzono mi zablokowanie komentarzy, ale zrezygnowałam z tego, wychodząc z założenia, że po pierwsze, komentarze są wpisane w ideę prowadzenia bloga, po drugie, utrudniłabym moim stałym Czytelnikom. Musi być zachowana możliwość prowadzenia dialogu.

Jednak, jeżeli dało się ustawić blokadę na przekleństwa, to chyba, analogicznie, można byłoby zablokować komentarze bez treści, takie których nie tworzą wyrazy. Na jakiś czas byłby spokój.

Tymczasem problem jest, komentarze się pojawiają, a ja nie mam już ani siły, ani ochoty, żeby je usuwać.

44 myśli w temacie “Dziwne komentarze

 1. Onet jest taki trochę jak TP SA. Niezbyt rychliwy w pomocy i nieczęsto mający dobre pomysły na tą pomoc. Ale ma zasięg!!!I trzeba wybrać. Walka ze spamem – odradzam włączenie kodów antyspamowych bo zablokujesz sobie komentarze albo usuwanie spamu.Wybór należy do Ciebie.PozdrawiamLeslie Warszawski

  Polubienie

  1. Bardzo dobre porównanie:)))Blokowania nie chcę, właśnie z tego powodu, o którym napisałeś, dlatego cierpliwie znoszę każdy nawrót spamu. Mam nadzieję, że może ten ostatni był…..ostatni.

   Polubienie

 2. Kiedyś napadło i mnie takie „coś”.Cierpliwie usuwałam przez dwa dni,potem wstawiłam opcję komentarza,ale po wpisaniu kodu przez komentującego(to jest tak zwany czynnik ludzki,którego spamowe programy nie przeskakują).Trzymałam ją jakiś czas i się uspokoiło,więc zdjęłam blokadkę.Jak na razie-spokój mam…Pozdrawiam:)

  Polubienie

  1. Obawiam się, że nie masz na razie…..z komentarzy wynika, że każdy kto długo prowadzi bloga miał z tym do czynienia.

   Polubienie

 3. A związku takich wysypów z nagłym przyrostem popularności, np.poleceniem przez Onet żeś WMPani nie dostrzegła? Za każdem razem jak mi się to plugastwo przytrafia, natychmiast w ustawieniach, w zakładce komentarze włączam ochronę, która niestety na Lectorach wymusza kodu przy komentarzu wpisanie… takoż tego nie cierpię, ale na automaty spamujące zazwyczaj wystarczy tego jeden dzień utrzymać… i zdecydowanie doradzam usuwanie, by śladów ścieżek raz wydeptanych nie zostawiać… Kłaniam nisko:)

  Polubienie

  1. Polecenia trafiały się od czasu do czasu od początku blogowania, może rzeczywiście teraz ich trochę więcej….Myślisz Wachmistrzu, że same polecenia wystarczają by zwabić spam?

   Polubienie

   1. Jestem tego niemal pewnym… W każdem razie u mnie jedno zaraz występowało po drugim… Kłaniam nisko:)

    Polubienie

    1. To w takim razie teraz będę obserwować i jeśli jakiś tekst zostanie polecony….może wprowadzę logowanie, chociaz tego nie lubię.

     Polubienie

  1. Ale w tym problem Jakelo!! Jak probowalam pucować, pojawiało się ich więcej i więcej:) Jak przestalam pojawiają się co prawda nadal, ale mniej.

   Polubienie

 4. Spam, po prostu, nie żadne „dziwne komentarze”. Onet daje 2 skuteczne narzędzia. Następnym razem, gdy się pojawi (nawet 1), wprowadź na jakiś czas obowiązek logowania. Spam się nie przedrze. Możesz też w ustawieniach włączyć wunkcję „antyspam”, ale wtedy komentatorzy będą musieli za kazdym razem wbijac głupi kod, który nie zawsze pokazuje się tak, jak został wygenerowany i uniemożliwia to zupełnie komentowanie – więc nie polecam.

  Polubienie

  1. Nit, dla mnie spam to niechciana reklama, a tutaj nic nikt nie reklamuje:) Ale wiem o co Ci chodzi, także pomyślę nad tym logowaniem. Problem w tym, że międzi jednym a drugim atakiem już ładnych kilka miesięcy spokój, więc ja już się cieszę, że wszystko minęło….i nic nie robię.

   Polubienie

 5. Trzeba uzbroić się w cierpliwość , ja też mam reklamowy spam na szczęście ulokował się na jednym poście i pojawia się cyklicznie już od miesięcy .

  Polubienie

 6. Jeszcze żadnego takiego śmiecia, odpukać, nie miałam. Ale może wystarczy włączyć na chwilę tę ochronę przed spamem, żeby ten ktoś, albo system odpuścił. To ochrona i stosowana na Zachodzie. Nic miłego wklepywać te literki, ale cel uświęca czasem środki. Obyś miała z tym spokój 😉

  Polubienie

  1. Ja przez trzy lata blogowania też nie miałam. Problem pojawił się rok temu, może mniej niż rok. I teraz już cyklicznie…. Może Ty tego unikniesz. Oby.

   Polubienie

 7. Caffe, ja zauważyłam, że jak się usunie pierwszy taki komentarz, to przychodzi lawina. Tak więc jak do mnie przyjdzie coś takiego, to nie ruszam. Można na jakiś czas ustawić hasło antyspamowe.

  Polubienie

  1. Masz rację, pierwszy usunęłam i wtedy pojawiła się lawina. Teraz ich nie ruszam i przychodzi mniej. Ale przychodzą. Tylko wiesz, wkurza mnie fakt, że mam śmietnik w blogu i nic nie mogę z tym zrobić. Poza opcją logowania oczywiście.

   Polubienie

 8. Witaj Caffe ;)) wiesz na onecie też maja opcję filtra, tyle, że trzeba potem wpisywać pod każdym komentarzem kod literowy…ja też miałam taki nalot i też na początku usuwałam ale potem odpuściłam, ustawiłam filtr i spokój 😉

  Polubienie

  1. Opcja filtra? Gdzies w ustawieniach? Ale to są zbitki liter za każdym razem w innej konfiguracji, musiałabym ciągle to wpisywać?

   Polubienie

   1. Nie, po prostu w ustawieniach poszukaj coś o komentarzach i tam będzie opcja, która powoduje, że jak ktoś będzie pisał komentarz to oprócz podpisu wpisze kod składający sie z kilku liter, które program pokaże obok w okienku 😉 To spowoduje, że ten co nasłał te ciągi liter nie przejdzie przez ten płotek 🙂

    Polubienie

 9. Witaj, wprowadż obowiązek logowania sie, wtedy spam „automatyczny” nie będzie miał wstępu.Miłego, 😉

  Polubienie

  1. Nawet jak zainstalujesz chińskie fonty to nie będzie nic widać, bo onet ma konkretne kodowanie. Ale można poeksperymentować z Widok/Zestaw znaków/wschodnioazjatycki. Może w którejś z konfiguracji pojawi się jakiś sensowny tekst? Tylko najpierw nie zapomnij nauczyć się chińskiego.

   Polubienie

 10. Był taki czas, kiedy też miałam takie komantarze, ale jakoś się uspokoiły, chyba dlatego, że nigdy ich nie usuwałam i nie odpowiadałam na nie.

  Polubienie

  1. Ja też nie odpowiadalam na nie, ale próbowałam na początku usuwać. Potem przestałam. Przychodzą nadal tylko w znacznie mniejszej ilości.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s