Kto zostanie Europejską Stolicy Kultury 2011?

 Lublin ubiega się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2011, walczy na miarę swoich sił i możliwości wykorzystując każdy weekend i każdą okazję. I jest w tym naprawdę świetny!

Na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy bywałam w Lublinie co tydzień, więc mogłam zaobserwować to i owo, wziąć udział w koncertach, spotkaniach czy po prostu ……hm, no wyjątkowo pasuje mi w tym miejscu barbaryzm „event”. Bo właśnie takich eventów było sporo.

Uczestniczyłam w Nocy Kultury (zupełnie przypadkiem, ale jednak), koncertach reggae, poezji śpiewanej, tańcach ulicznych, Wyborach Miss Polonia Województwa Lubelskiego (no to może akurat nie z okazji finału ESK), w Lubelsko – Lwowskim Festiwalu Mody i Sztuki, popisach artystów na rynku, itp. itd.

Niestety ominęły mnie występy w Muszli Koncertowej i Letnie Forum Tańca Współczesnego, Koncert Zespołu Pieśni i Tańca im. Wandy Kaniorowej, „CukierKotki oraz Spektakl Wodnika”, czy Lato w rytmie tanecznym.

No nie da się być wszędzie, a szkoda, a szkodaJ

Tak więc dzieje się dużo, Lublin się stara, a ludzie dobrze bawią, dlatego kiedy wyczytałam, że jedno z miast ubiegających się o tytuł, jest w tym konkursie faworyzowane, a decyzja, która dzisiaj zostanie podjęta przez ekspertów (sześciu wskazanych przez ministra kultury i siedmiu UE), być może z góry założona, ogarnia mnie złość. 

Ale to oznacza, że już i w sferze kultury nie liczy się talent, rzeczywista jakość pracy artystów oraz zaangażowanie organizatorów, że w kolejnej dyscyplinie nie istnieje fair play.

Jeśli zaś pojawiające się na finiszu rywalizacji informacje to zwykłe plotki, a mam nadzieję, że tak, to zastanawia mnie, komu zależy na tym, żeby budzić niepotrzebne emocje i zabarwiony zazdrością niepokój.

 

Sambastion

Lubelsko – Lwowski Festiwal Mody i Sztuki

16 myśli w temacie “Kto zostanie Europejską Stolicy Kultury 2011?

  1. Oj, ja do Wrocławia też bym chętnie pojechała. Dziecko było i mówiło, że jest pięknie. POza tym, miasto zniszczone powodzią i tak świetnie sobie poradziło. Wiem, że dużo pomogło państwo i pomoc ludzi, ale mimo to i tak jestem pod wrażeniem.

   Polubienie

 1. Zgadzam się z jednym z przedmówców – Wrocław to niesamowite miasto , ale może tej forsy potrzebował mniej, może warto było zainwestować w mniej bogaty Lublin .

  Polubienie

  1. To po prostu od początku była nierówna walka. Wiadomo, że Wrocław i Lublin to dwie zupełnie inne sfery budżetowania. Lublin musiał siłą rzeczy wydać na ten konkurs mniej, bo mniej ma:) Dlatego mi żal, bo mimo tak małych środków udało mu się zorganizować naprawdę wiele fajnych koncertów i różnych wydarzeń kulturalnych. Taki zastrzyk finansowy jaki dawała wygrana ESK już się długo nie trafi.

   Polubienie

 2. Łodzi też się należało – jako żywo – choć ciała dali przy camerimage. Wrocław to piękne miasto, ale i na Śląsku podziało się dużo, czytałam o świetnych inicjatywach. Wrocław mniej potrzebuje tego wsparcia, tak sądzę – tam od lat wszystko idzie w dobrym kierunku. Aha – The report of my death was an exaggeration 🙂 Pozdrawiam

  Polubienie

  1. The report of my death was an exaggeration – no właśnie widzę i bardzo się z tego cieszę!:))) Gdzież Ty była jak Cię nie było??? Idę do Ciebie zajrzeć.

   Polubienie

   1. A nieee, tak szybko to to chyba nie będzie 🙂 Zresztą – wolę niczego nie obiecywać. Jak coś – dam znać. Powoli zaglądam do Znajomych. Na razie. Pozdrawiam ciepło.

    Polubienie

     1. Mam jeszcze niecałe dwa miesiące, zanim mnie Onet wykopie w niebyt. Blogowa eutanazja, hehe. Myślisz, że jest jakieś niebo dla blogów? Ewentualnie cała reszta? Tak się tylko pytam, dla podtrzymania rozmowy 😉 Ciekawa jestem, jak też będę teraz pisać, trochę inna jestem, choć nie nowa, niestety.

      Polubienie

      1. Ty lepiej nie chcij być w tym blogowym niebie bo tak trafiła np Petronela. Ale adresu tego miejsca nie znam, wiem, że takie blogi są gdzieś zawieszone. To było na poważnie. A teraz na poważnie inaczej – to jasne, że się zmieniłaś, ja przez ostatni rok też, i to bardzo. I jeśli masz ochotę podzielić się z ludźmi (z nami) tą zmianą, to po prostu usiądż i napisz notkę. Bez tłumaczeń dlaczego Cię nie było jeśli nie chcesz o tym pisać. Po prostu nowa notka:))

       Polubienie

 3. Nie znam Lublina – ale musze przyznać, że Wrocław w ciągu ostatnich 10 lat zmienił się nie do poznania. Wypiękniał, unowocześnił się, wzrósł. Więc może to nie kumoterstwo, ale uczciwa wygrana?

  Polubienie

  1. Ja też wolę wierzyć, że to uczciwa wygrana, tylko dlaczego w takim razie mówi się o tym jak o przekręcie? Wrocław jest piękny, wiem to niestety tylko ze słyszenia i być może wygrałby niezależnie od wszystkiego. A tak jakiś niesmak, jakieś niedopowiedzenie jest.

   Polubienie

  1. A dzisiejszej Rzeczpospolitej czytałam, że Wrocław, a potem wygrał Wrocław. Może i wygrał bo jest lepszy, to bogate miasto, ale niepokój został zasiany….

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s