Laski, d…py, świnie itp.

Dawniej chłopak mówił o dziewczynie „fajna laska”. Oczywiście, jeśli rzeczywiście była fajna, ładna, jeśli było na czym oko zawiesić. Wiadomo jak to z urodą bywa.

Gdyby się tak zastanowić głębiej nad słowem, to „laska” stanowiło już pewne uprzedmiotowienie, niemniej jednak jeszcze nie obraźliwe.

Dlaczego laska? Ja, osoba o bujnej, (a nawet wybujałej) wyobraźni, od razu widziałam kogoś, kto idzie z dziewczyną i zamiast podać jej rękę, sam podpiera się na niej, niczym staruszek. Bo laska!

Kilka lat temu często słyszało się określenie „niezła d…pa”. Chyba nawet wylansowane przez Bogusia Lindę, który wypowiedział sławetne słowa w jakimś gangsterskim filmie (nie pamiętam dokładnie, może „Zabij mnie glino”?), gdzie, powiedzmy sobie szczerze, językiem literackim nie mówili.

Nie spodobało mi się.

Wyobraziłam sobie od razu, jak na dwóch, może nawet niezłych, nogach idzie wspomniana d….., dwa duże pośladki i więcej nic. Brak twarzy, brak dużych błękitnych oczu :-), no i oczywiście brak mózgu. Może zresztą do tego została sprowadzona dziewczyna z filmu. A potem wszystkie inne.

A wczoraj, czekając na tramwaj, usłyszałam rozmowę wystrojonych w połyskliwe dresy nastolatków. Zauważyłam, jak jeden drugiego stuknął łokciem w bok i wymamrotał – „Ty, patrz, świnie idą!”. Po czym przywitali nadchodzące koleżanki, najprawdopodobniej dobrze znane, bo już za chwilę głośno rozmawiali na wspólne tematy. Dziewczyny niebrzydkie, estetycznie ubrane, całkowite przeciwieństwo lekko niedomytych chłopaków.

No i szczerze mówiąc zupełnie nie rozumiem, o co chodzi? Dlaczego komuś zależy na ubliżaniu swoim własnym koleżankom? (nie wspomnę o ubliżaniu w ogóle, bo wykazałabym ogromną naiwność).

Tekst „niezła laska” albo nawet „niezła d….” w jakiś sposób mimo wszystko odnosił się do walorów dziewczyny, ale „świnia”???? Też podkreśla, ale tylko i wyłącznie lekceważący, czy nawet poniżający stosunek kolegów do koleżanek.

Wiem, że winę za to ponoszą, między innymi, media, filmy (Świnki, Galerianki, itp.), bo potem niektóre słowa, wyrażenia, zachowania, przenoszą się poza ekran i żyją swoim własnym życiem. Które nie zawsze nam się podoba.

 

A jak napisałam kiedyś w notce o nękanym smsami lekarzu „niezłe ciacho”, to jakiś mężczyzna się oburzył. Ciekawe, co powiedziałby na przykład, na …”warchlaka”?

147 myśli w temacie “Laski, d…py, świnie itp.

 1. ja jestem zdania, że ludzkość jest jak głupie dzieci. jak im się nie zrobi tego samego co i oni robią, to nie zrozumieją. jak dziecko bije kota po głowie i uważa to za zabawę, to kot dobrze zrobi, jak dzieciakowi wreszcie porządnie odda. przynajmniej wtedy dzieciak cokolwiek zrozumie.
  może gdyby faceci byli masowo przez kobiety i dziewczyny nazywani chujkami, kundlami itp. i mieliby tłumaczone że to przecież taki żarcik, takie pieszczotliwe określenie, to może by się połapali jak to miło.

  ale wątpię, że ta subtelna aluzja by jednak dotarła. najpewniej uznaliby to za wielki zamach na swoją wysoką godność i przeszliby to wulgaryzmów i grożenia pobiciem 🙂

  Polubienie

  1. No tak, to oczywiście zawsze ociera się o wychowanie, o to co zostało człowiekowi zaszczepione w dzieciństwie. Taki człowiek zrozumie wcale nie subtelną różnicę między świnką a dziewczyną. To wcale nie jest pieszczotliwe, mizmo że zdrobniałe. Może i ta zasada oko za oko, ząb za ząb sprawdziłaby się w relacji kot – dziecko, ale czy Ty wiesz, jakie larum podnieśliby rodzicie?:)) Trzeba byłoby wykastrować kota!

   Polubienie

 2. Jeżeli ktoś ma powód, by nazywać kogoś świnią, zakalcem, padalcem, kutwą, i tak dalej, to – moim zdaniem – jest to jego prywatna sprawa, której nie warto roztrząsać w swojej głowie. Oni je znali, Ty ich nie. Może to faktycznie były dla nich po prostu zwykłe „świnie”, jak zwykło się mawiać w Polsce na ludzi, którzy z jakiegoś powodu robią innym „świńskie” rzeczy? Mam wielu znajomych, obu płci, o których – z jakiejś przyczyny – wypowiadam się wśród zaufanych ludzi… co najmniej różnie. 🙂 Ubieranie takich rozważań w paradygmat odwiecznego żeńskiego cierpiętnictwa… pardon, walki z uprzedmiotowieniem kobiet – to jakieś nieporozumienie.

  Polubienie

  1. Byłaby to indywidualna sprawa (po części jest) gdyby nie upowszechnienie się. A upowszechniają się cześciej i jakby z większą przyjemnością wypowiadających się, te które obrażają kobiety. I są okrutniejsze.

   Polubienie

 3. Nie można mieć emerytury jak dzieci nienarodzone będą musiały je spłacać to jest fizycznie niemożliwe?Nie dla emeryta, bo on rzekomo płaci na swoją emeryturę a dzieci nie ma!

  Polubienie

 4. „przeciwieństwo lekko niedomytych chłopaków”. Dresów nie trawie ale tak pierwsze co mi sie nasuwa na myśl dlaczego oceniasz ludzi których widzisz po raz pierwszy w życiu jako „lekko niedomytych”. Może masz z tym problem i przenosisz to na innych ludzi??? Chyba ż ejest to czysto literacki epitet który miał nadać barwy blogowym wynurzeniom

  Polubienie

 5. „przeciwieństwo lekko niedomytych chłopaków”. Dresów nie trawie ale tak pierwsze co mi sie nasuwa na myśl dlaczego oceniasz ludzi których widzisz po raz pierwszy w życiu jako „lekko niedomytych”. Może masz z tym problem i przenosisz to na innych ludzi??? Chyba ż ejest to czysto literacki epitet który miał nadać barwy blogowym wynurzeniom

  Polubienie

 6. ja, 30-latek, nie mam zielonego pojęcia skąd te świnie. No, jakies może mam ale totalnie nie rozumiem tej akceptacji dziewczyn. Bo chyba stąd się bierze. Skoro dziewczynom nie przeszkadza, to chłopaki dalej brną w debilne (przepraszam) określenia.

  Polubienie

 7. Mam już prawie 35 lat i świnie były znane już 15 lat temu. Więc ameryki nie odkryłaś. Tylko pytanie co one dziś znaczą. 15 lat temu oznaczało to panienki, nastolatki, które lubiły się rznąć za darmowy alkohol, można było zadzwonić do taksiarza, zapłacić za kurs a on już wiedział skąd można zabrać jakieś świnie. Myślę, że po 15 latach określenie jeszcze bardziej pasuje do koleżanek tamtych kolesi, po słoneczku itp to co się dziwić.Pozdrawiam

  Polubienie

  1. To okrutne tłumaczsenie ale obawiam się, że właśnie Ty możesz mieć rację i może chłopaki, któych opisałam mieli znacznie większą wiedzę na temat swoich koleżanek niż ja. Dla mnie to były po prost dziewczyny, oni mogli wiedzieć jak te dziewczyny zachowują się w określonych sytuacjach.

   Polubienie

 8. Myślę, że nie zrozumiałaś kontekstu w jakim było to powiedziane. Nie chodziło tu o płeć czy też urodę. Było to raczej określenie dla kogoś kto /ryje/ w szkole. Dawniej określano go kujonem. Co do pozostałych twoich wywodów określenie laska to po czesku miłość a więc nie wiem co ci nie pasuje. Określenie /fajna d-pa/ jest owszem wulgarne i tego nie popieram. Wierzę, że kobiety mają także rozum choć moje doświadczenie mówi mi, że tylko nieliczne z nich. Pozostałe mają przede wszystkim intuicję.

  Polubienie

 9. Już w pierwszym zdaniu kłamiesz, tak jakby dzisiaj już nie mówiło się fajna laska, usłyszałaś jakiegoś młodego dresa i się podniecasz i uogólniasz.

  Polubienie

 10. „Laska”, moja droga, to po czesku miłość. W kabareciku Olgi Lipińskiej często grali taką czeską piosenkę z tekstem „Ach, ta laska nebeska” 🙂 Natomiast to, o czym mówisz, jest dość typowym i odwiecznym zjawiskiem. Zawsze pewna część młodzieży dowartościowuje się, ubliżając płci przeciwnej – albo odreagowuje tym swoje kompleksy.

  Polubienie

  1. Ja znam czeskie znaczenie, ale nie jestem pewna czy o to chłopakom chodziło:) NAtomiast ubliżanie ….cóż, kiedyś chłopcy ciągnęli za warkocze, rzucali pestkami itp. ale to co teraz to jakiś koszmarek. Współczuję dzisiejszym dziewczynom.

   Polubienie

 11. Dla mnie wszystkie te określenia dowodzą złego wychowania. Każdy chłopak wpadł by w szał słysząc coś podobnego o sobie. Wszechobecny szowinizm dowodzi, że faceci cofają się w rozwoju. Dziewczyny powinny obraźliwie mówić o chłopakach żeby zrozumieli co czują dziewczyny.

  Polubienie

  1. dziewczyny nie są w stanie mówić źle o chłopakach bo od dziecka jest im wbijane do głów że bez faceta są niczym. a taka pyskata zawsze ma problem ze znalezieniem jakiegoś dla siebie.

   Polubienie

  1. Ojej, Karel Gott, mój tata kiedyś go bardzo lubił. Potem było go wszędzie tak pełno, że Polacy się chyba znudzili i jego głosem i językiem czeskim w ogóle. Tak więc nawet mój tata miał go dosyć:) Niemniej jednak w dzieciństwie siłą rzeczy słuchałam jego piosenek a pamiętam, że zawsze śpiewał covery zachodnich piosenek:)

   Polubienie

 12. laska od laska nebeska, za mało mam twojej laski – za mało mam twojej miłości. Głuszyć laski – podrywać, nawijać makaron na uszy- podrywać uwodzić. D..py chamskie określenie używane przez pryszczaków co nie mają szans u dziewczyn. o świniach nie słyszałem.

  Polubienie

  1. Pewnie tak, mało tego, wobec naszej współczesnej młodzieży (tej obcej) zachowuję się czasem jak struś chowający głowę w piasek. Wolę nie widzieć, bo za każdym razem musiałabym się gryźć w język, żeby nie zwracać uwagi. A to mogłoby się źle dla mnie skończyć.

   Polubienie

 13. Słabe wyksztalcenie, niski próg studiow, brak wzorca czlowieka mądrego i uczciwego zato podziwianie cwaniaczkow i zlodziei robiących kasę to obraz kierunku postępowania mlodzieży. Ktoś wykształcony i mądry nie rozpychający się łokciami żyje z dnia na dzien natomiast złodziejom, oszustom jest coraz lepiej.

  Polubienie

  1. I presja środowiska, które lansuje modę na chamstwo. Niemodnie jest być uprzejmym wobec koleżanki bo uprzejmość, grzeczność dzisiaj odbierana jest jako słabość, a oni – współcześni chłopcy chcą być źle pojmowanymi macho.

   Polubienie

 14. Słowo „laska” pochodzi z przeboju „Laska nebeska” Karela Got’a (czeski piosenkarz) i znaczy miłość. Potem w polskim slangu zostało odniesione do czyjejś wybranki, a potem ogólnie do dziewczyn.

  Polubienie

  1. Tak też tu wcześniejsi komentujący twierdzili. Pewnie tak było, dlatego żadna dziewczyna nie protestowała. Czuła się wyjątkowo po prostu.

   Polubienie

  1. Tylko jak o tym śpiewa facet, to jest zupełnie inaczej odbierane, na odwrót. To tak jakby się szczycić swoją świniowatością:) Jako epitet świnia nieźle się wpisała w polski słownik, ale to co innego niż definiowanie w ten sposób płci przeciwnej.

   Polubienie

   1. > Tylko jak o tym śpiewa facet, to jest zupełnie inaczej> odbierane, na odwrót. To tak jakby się szczycić swoją> świniowatością:) Bo najpierw trzeba określić odpowiadające wszystkim zasady (świnia jest określeniem obraźliwym). Potem je nagiąć (nagrać i wylansować piosenkę). I już można krytykom zamknąć usta (przecież faceci sami o sobie tak….). To, jak powiadają, solidarność plemników :)Ale czy ja nie przesadzam z teoriami spiskowymi?

    Polubienie

    1. Myślę, że aby nie popaść w przesadę, trzeba lekko przymrużyć oko, zwykle wystarcza. Chociaż bez poczucia humoru może nie udać.- to w kwestii piosenek.W życiu bywa różnie.

     Polubienie

     1. W życiu i przymrużenie oka, i poczucie humoru zwykle też pomaga. 🙂 Tyle że tak jak do tańca, tak i do poczucia humoru trzeba conajmniej dwojga. Inaczej zaczynają się problemy 🙂

      Polubienie

        1. W zasadzie tak. Chociaż myślę, że trochę zależy to od samego problemu. Bywa, że żart jednej strony w obliczu tegoż problemu może być znany za błazenadę lub próbe zbagatelizowania sprawy, przez drugią stronę.

         Polubienie

        2. W zasadzie tak. Chociaż myślę, że trochę zależy to od samego problemu. Bywa, że żart jednej strony w obliczu tegoż problemu może być znany za błazenadę lub próbę zbagatelizowania sprawy, przez drugą stronę.

         Polubienie

          1. Skoro występuje słuszna racja to powinna i niesłuszna. Jeśli polszczyzna zniosła „za, a nawet przeciw” to jedna mała „słuszna racja” jej nie zaszkodzi :)BTW: jeśli nie słuszna to jaka? Ustna? Nośna? 🙂

           Polubienie

          2. Jak jedyna słuszna, to już wiadomo jaka. Przyznaję natomiast., że Polacy potrafią nowelizować nawet to czego nie trzeba, skoro mamy od pewnego czasu plusy dodatnie i plusy ujemne. Dla mnie racja to racja, prawda to prawda, biel to biel. Chociaż z tą bielą to też dziwna sprawa, ktoś kiedyś nawet śpiewał o bielszym jej odcieniu.

           Polubienie

  1. Caffe, możesz ten komentarz usunąć jako wyraz braku kultury blogowej, ale nie jestem w stanie się powstrzymać: Na przystanku uszy stać nie powinny, tylko zwisać.

   Polubienie

   1. Rychoc, bez przesady:) Wiesz, że tylko jak się kogoś obraża to usuwam, a to na szczęście nie dzieje się zbyt często. Czasem po poleceniu przez Onet:))

    Polubienie

    1. Moim zdaniem powinno się ścinać toporem na głównym placu miasta za nieprawidłowe użycie imiesłowu przymiotnikowego współczesnego. Nie jestem w tym przypadku także przeciwnikiem uprzedniego łamania kołem. A w komentarzu chodziło mi o usunięcie mojego własnego komentarza, pisałem go, zdając sobie sprawę w ryzyka, jakie niesie wytykanie i obśmiewanie.

     Polubienie

      1. Rychoc, po pierwsze, to myślę, że Zu to facet:) Po drugie, że się nie zrozumieliście po prostu. A po trzecie, imiesłowy są cudne!! Wszystkie razem i każde z osobna i czasem nawet używam:)

       Polubienie

          1. Może i tak, ale w nazewnictwie płci przeciwnej nie mają tak bujnej wyobraźni. Najczęściej zapożyczają z męskiego słownika.

           Polubienie

          2. Jeśli mogę spytać, nie uciekając się do obcinania rąk, skoro mam możliwość dowiedzieć się z pierwszej ręki, to w jaki sposób można wpaść na pomysł napisania „dorównują mężczyzną”? Kiedyś ten błąd w ogóle nie istniał, a teraz jest wszędzie, myślę sobie, że wynikać to może jedynie ze sposobu wypowiadania. Czy naprawdę mówi się gdzieś „dorównują mężczyzną”, „wierzą lekarzą”? Bynajmniej nie próbuję teraz się naśmiewać, kieruje mną ciekawość, czy to regionalizm, czy jakaś moda? Skąd to się wzięło, skoro nie było, a jest? Ten pierwszy błąd z imiesłowem istniał „od zawsze” i każdy go czasem popełnia, szczególnie, gdy nie planuje zdania, szybko mówi z głowy, zaczyna tak, a potem nie ma wyjścia. R-z, czy o z kreską – jest „od zawsze”, wymowa ‚robio’, ‚malujo’, albo „robiom’, ‚malujom’, też właściwie funkcjonuje wokół mnie od kiedy pamiętam. Ale ‚lekarzą’ to jest absolutna nowość, poznałem to z Internetu, nigdy wcześniej nie widziałem takiej formy w piśmie u największych dysortografów, więc musi być jakaś przyczyna w kapitalizmie 🙂

           Polubienie

          3. Rychoc, ja dodam w innej kwestii bo w moim komentarzu do Twojego wyszło, że Ty o gruszce a ja o pietruszce…..teraz dopiero to widzę:) Tobie chodziło o błędne użycie imiesłowu przymiotnikowego a mi o poprawne przysłówkowego….No cóż, mogę tylko spisać to na karby dzisiejszego ciężkiego dnia i wyrywkowego wpadania tutaj:))

           Polubienie

  1. No niestety i tak bywa. Ale ja uważam, że to dlatego, że dziewczyny muszą się dzisiaj bronić przed chłopakami, bo już nie mogą liczyć na to, że oni je obronią. To taka słowna namiastka. Słowny odwet.

   Polubienie

 15. Niezła „d….., = dwa duże pośladki i więcej nic”Ojej, ojej! jesteś w tzw. mylnym błędzie… określenie to obejmuje oczywiście duże oczy i zgrabny biust, a pośladki to akurat duże nie… przynajmniej ja tak mam…

  Polubienie

    1. Normalnie nie, ale takich typkom jak opisani przeze mnie chyba jednak chodzi tylko o ciało. O cielesność, fizyczność. Przecież nie o duchową stronę kobiety:-)

     Polubienie

    2. Ależ jak najbardziej o ciało. WYŁĄCZNIE 🙂 . Widząc pierwszy raz dziewczynę na oczy nie mogę ocenić jej osobowości, ale powiedzieć o niej „laska” – jak najbardziej :)Chyba że rozumiemy pod tym pojęciem coś zupełnie innego 🙂

     Polubienie

     1. Widząc pierwszy raz dziewczynę, nie. Ale w opiswanej przeze mnie sytuacji chłopcy znali te dziewczyny, to były ich koleżanki. Oni po prostu tak między sobą je nazywają. Laska w tym drugim, wspomnianym przez Ciebie znaczeniu to też przykład na to, jak faceci wulgaryzują język (ten mówiony…..żeby nie było). Kiedyś laska oznaczała laskę, lody loda, a banana można było jeść bez obaw o skojarzenia.

      Polubienie

      1. > Widząc pierwszy raz dziewczynę, nie. Ale w opiswanej> przeze mnie sytuacji chłopcy znali te dziewczyny, to były> ich koleżanki. Oni po prostu tak między sobą je nazywają.Śmiem twierdzić że nie tylko między sobą. A nawet że one to w jakiś sposób akceptują. Być może to niewielka cena za jakąś taką szczenięcą formę adoracji. Kobiety są dziwne nawet w wieku lat …nastu :))> Laska w tym drugim, wspomnianym przez Ciebie znaczeniu to> też przykład na to, jak faceci wulgaryzują język „laski” w najróżniejszych odmianach używa spora część znanych mi kobiet i ma to wydźwięk jak najbardziej pozytywny dla osoby tak określonej. Używają też mocniejszych określeń, choć nie posunęły się (bez skojarzeń, proszę) do „świnienia”. > (ten mówiony…..żeby nie było). >Kiedyś laska oznaczała laskę,> lody loda, a banana można było jeść bez obaw o> skojarzenia.Teraz też oznacza 🙂 Decyduje konkretny kontekst w jakim zostały użyte. A skojarzenia każdy ma swoje 🙂

       Polubienie

       1. > > Widząc pierwszy raz dziewczynę, nie. Ale w opiswanej> > przeze mnie sytuacji chłopcy znali te dziewczyny, to> > były> > ich koleżanki. Oni po prostu tak między sobą je> > nazywają.> Śmiem twierdzić że nie tylko między sobą. A nawet że one> to w jakiś sposób akceptują. Być może to niewielka cena za> jakąś taką szczenięcą formę adoracji. Kobiety są dziwne> nawet w wieku lat …nastu :))”Świnio” jako forma adoracji? I jeszcze im, czyli dziewczynom się to podoba? Oj……nie sądzę, nawet myśląc o tych wulgarnych. One po prostu może jedynie to akceptują, żeby udać twardzielki.> > Laska w tym drugim, wspomnianym przez Ciebie znaczeniu> > to > też przykład na to, jak faceci wulgaryzują język> „laski” w najróżniejszych odmianach używa spora część> znanych mi kobiet i ma to wydźwięk jak najbardziej> pozytywny dla osoby tak określonej. Używają też> mocniejszych określeń, choć nie posunęły się (bez> skojarzeń, proszę) do „świnienia”.> > (ten mówiony…..żeby nie było).> >Kiedyś laska oznaczała laskę,> > lody loda, a banana można było jeść bez obaw o> > skojarzenia.> Teraz też oznacza 🙂 Decyduje konkretny kontekst w jakim> zostały użyte. A skojarzenia każdy ma swoje :)Ja nie mam z tym problemu, ale wiem, że niektóre kobiety tak.>

        Polubienie

        1. > > > Widząc pierwszy raz dziewczynę, nie. Ale w opiswanej> > > przeze mnie sytuacji chłopcy znali te dziewczyny, to> > > były> > > ich koleżanki. Oni po prostu tak między sobą je> > > nazywają.> > Śmiem twierdzić że nie tylko między sobą. A nawet że> > one> > to w jakiś sposób akceptują. Być może to niewielka cena> > za> > jakąś taką szczenięcą formę adoracji. Kobiety są dziwne> > nawet w wieku lat …nastu :))> „Świnio” jako forma adoracji? I jeszcze im, czyli> dziewczynom się to podoba? Tak. 🙂 Tak jak ciągnięcie za warkocze w czasach dinozaurów :). Przyjemne dla dziewcząt na pewno nie było, ale…..> Oj……nie sądzę, nawet myśląc> o tych wulgarnych. One po prostu może jedynie to> akceptują, żeby udać twardzielki.Pojawiające się od czasu do czasu w mediach informacje o „wybrykach” nastolatek każą mi wątpić w określenie „słaba płeć”. Ograniczeń kulturowych nie złamie sie z dnia na dzień, ale rzeczywistość zmierza w kierunku równouprawnienia i w tej kwestii> > > Laska w tym drugim, wspomnianym przez Ciebie> > > znaczeniu> > > to > też przykład na to, jak faceci wulgaryzują> > > język> > „laski” w najróżniejszych odmianach używa spora część> > znanych mi kobiet i ma to wydźwięk jak najbardziej> > pozytywny dla osoby tak określonej. Używają też> > mocniejszych określeń, choć nie posunęły się (bez> > skojarzeń, proszę) do „świnienia”.> > > (ten mówiony…..żeby nie było).> > >Kiedyś laska oznaczała laskę,> > > lody loda, a banana można było jeść bez obaw o> > > skojarzenia.> > Teraz też oznacza 🙂 Decyduje konkretny kontekst w> > jakim> > zostały użyte. A skojarzenia każdy ma swoje :)> Ja nie mam z tym problemu, ale wiem, że niektóre kobiety> tak.> > >

         Polubienie

         1. > > > > Widząc pierwszy raz dziewczynę, nie. Ale w> > > > opiswanej> > > > przeze mnie sytuacji chłopcy znali te dziewczyny,> > > > to> > > > były> > > > ich koleżanki. Oni po prostu tak między sobą je> > > > nazywają.> > > Śmiem twierdzić że nie tylko między sobą. A nawet że> > > one> > > to w jakiś sposób akceptują. Być może to niewielka> > > cena> > > za> > > jakąś taką szczenięcą formę adoracji. Kobiety są> > > dziwne> > > nawet w wieku lat …nastu :))> > „Świnio” jako forma adoracji? I jeszcze im, czyli> > dziewczynom się to podoba?> Tak. 🙂 Tak jak ciągnięcie za warkocze w czasach> dinozaurów :). Przyjemne dla dziewcząt na pewno nie było,> ale…..NAciągane porównanie, bo może i ciągnięcie za warkocze sprawiało ból fizyczny to nie sprawiało uczuciowego. Ale ja jestem z epoki dinozaurów, więc może źle do tego podchodzę. Jednak te młodsze dziewczyny, które ja znam są zdania, że świnia jest obrzydliwym określeniem.> > Oj……nie sądzę, nawet myśląc> > o tych wulgarnych. One po prostu może jedynie to> > akceptują, żeby udać twardzielki.> Pojawiające się od czasu do czasu w mediach informacje o> „wybrykach” nastolatek każą mi wątpić w określenie „słaba> płeć”. Ograniczeń kulturowych nie złamie sie z dnia na> dzień, ale rzeczywistość zmierza w kierunku> równouprawnienia i w tej kwestii> > > > Laska w tym drugim, wspomnianym przez Ciebie> > > > znaczeniu> > > > to > też przykład na to, jak faceci wulgaryzują> > > > język> > > „laski” w najróżniejszych odmianach używa spora> > > część> > > znanych mi kobiet i ma to wydźwięk jak najbardziej> > > pozytywny dla osoby tak określonej. Używają też> > > mocniejszych określeń, choć nie posunęły się (bez> > > skojarzeń, proszę) do „świnienia”.> > > > (ten mówiony…..żeby nie było).> > > >Kiedyś laska oznaczała laskę,> > > > lody loda, a banana można było jeść bez obaw o> > > > skojarzenia.> > > Teraz też oznacza 🙂 Decyduje konkretny kontekst w> > > jakim> > > zostały użyte. A skojarzenia każdy ma swoje :)> > Ja nie mam z tym problemu, ale wiem, że niektóre> > kobiety> > tak.> > > > > >

          Polubienie

          1. każde porównanie (no, prawie każde) jest w jakimś stopniu naciągane. Choć nie uważam akurat tego za naciągane. I jedna, i druga metoda z perspektywy lat (przeżytych) wydaje się głupia. Ale ta współczesna jest zdecydowanie mniej wyczerpująca fizycznie co z racji lat (przeżytych) staje się ważną zaletą :). I jeszcze jedno: nie to jest ładne co jest ładne, tylko co się komu podoba

           Polubienie

          2. Porównanie? Tak 🙂 Zdarzają mi się co prawda lepsze i celniejsze, ale wolno piszę na klawiaturze i jak każdy facet mam niepodzielną uwagę więc ciężko mi jednocześnie pisać i wymyślać coś oryginalnego

           Polubienie

          3. Po pierwsze to nie każdy facet ma niepodzielną uwagę, tylko niektórzy. A po drugie nie porónanie tylko „świnia” jako wątpliwy komplement. Może zresztą już to gdzieś napisałeś, ale umknęło mi w komentarzach z „wrzucaną treścią”. Trochę burzą jasność wypowiedzi.Czy byłbyś w stanie przymknąć oko na taką innowację słownikową?

           Polubienie

          4. > Po pierwsze to nie każdy facet ma niepodzielną uwagę,> tylko niektórzy. Dziękuję :)> A po drugie nie porónanie tylko „świnia”> jako wątpliwy komplement. Może zresztą już to gdzieś> napisałeś, ale umknęło mi w komentarzach Nie, zdecydowanie nie. Pewne uznanie budzi tylko forma wymagająca zdecydowanie mniej wysiłku fizycznego, ale o tym pisałem przed chwilą :). Jestem za „laską”> z „wrzucaną> treścią”. Trochę burzą jasność wypowiedzi.Czy byłbyś w> stanie przymknąć oko na taką innowację słownikowąDecyduję się na taką formę jeśli chcę się odnieść tylko do fragmentu Twojej wypowiedzi. Jeśli dopuścisz możliwość, że czasem coś się może pogmatwać (zakładam że będę tu bywał) to oczywiście będzie bez „wrzutek”

           Polubienie

          5. > > Po pierwsze to nie każdy facet ma niepodzielną uwagę,> > tylko niektórzy.> Dziękuję 🙂 – to nie był komplement:)> > A po drugie nie porónanie tylko „świnia”> > jako wątpliwy komplement. Może zresztą już to gdzieś> > napisałeś, ale umknęło mi w komentarzach> Nie, zdecydowanie nie. Pewne uznanie budzi tylko forma> wymagająca zdecydowanie mniej wysiłku fizycznego, ale o> tym pisałem przed chwilą :). Jestem za „laską”> > z „wrzucaną> > treścią”. Trochę burzą jasność wypowiedzi.Czy byłbyś w> > stanie przymknąć oko na taką innowację słownikową -nie zrozumiałeś mnie, chodziło mi o to właśnie świniowate nowe znaczenie w słowniku. Wrzucana treść mi nie przeszkadza. > Decyduję się na taką formę jeśli chcę się odnieść tylko do> fragmentu Twojej wypowiedzi. Jeśli dopuścisz możliwość, że> czasem coś się może pogmatwać (zakładam że będę tu bywał – zapraszam)> to oczywiście będzie bez „wrzutek” – nauczyłam się już, że lepiej zapytać niż wyciągnąć błędne wnioski, więc spoko

           Polubienie

          6. Czyli mam strzelić focha? 🙂 (akceptujesz taką polszczyznę, prawda?)Przeczytałem bloga na tyle, że mogę uznać, że pewnych figur retorycznych używasz świadomie a nawet z premedytacją. więc spoko 🙂

           Polubienie

          7. > Czyli mam strzelić focha? 🙂 (akceptujesz taką> polszczyznę, prawda?) – owszem, a nawet więcej niż owszem, nie lubię tylko przekleństw rzucanych zupełnie bez sensu, jako kropkę nad i też dopuszczam. A ten foch to za to, że to nie było komplement?:)> Przeczytałem bloga na tyle, że mogę uznać, że pewnych> figur retorycznych używasz świadomie a nawet z> premedytacją. więc spoko :)no proszę, proszę……

           Polubienie

          8. > Ujmę to w sposób następujący: wolałbym, gdybyś mnie nie> poprawiała> (w tym jednym przypadku)biorąc pod uwagę godzinę mogę odpowiedzieć, że dzisiaj już na pewno nie będę.

           Polubienie

          9. Laska nebeska = miłość niebiańskaSłowo „laska” nie jest niczym obraźliwym. To raczej ma brzmieć jak komplement choć wyszukanym słownictwem nie jest.O chętnych świnkach natomiast śpiewali „Boys” już dawno na płycie „Biba”. Jest to według mnie określenie obraźliwe, klasyfikujące dziewczynę jako „na jeden raz”, do „zerżnięcia” co kojarzy się z zarzynaniem świni, dziewczynę „zawsze chętną”. Przy czym takie wulgarne określenie używane jest w slangu między prymitywnymi chłopcami, którzy mają problem ze swoją dojrzałością emocjonalną.

           Polubienie

          10. Tak, pamiętam „laskę nebeską”, nie napisałam o tym skojarzeniu może dlatego, że wymiennie z laską mówili lacha, a to już trochę mniej eleganckie. Tak czy siak idzie ku gorszemu……

           Polubienie

       2. Czytam Cię i nie wierzę,że można akceptować wulgaryzmy i inne niesmaczności przyporządkowując je zmianom pokoleniowym. Cytowane określenia są obrzydliwe i m.in. od ciebie zależy,aby to młodym uświadomić. Szacunek do człowieka jest efektem przykładu i wychowywania długoetapowego. Kiedyś normą było otwieranie,czy przepuszczanie przez drzwi kobiety. Teraz zdumiało mnie, gdy zrobił to 9-letni chłopiec. Oby Twoja „tolerancja” czegoś nie zgubiła po drodze.

        Polubienie

       3. Czytam Cię i nie wierzę,że można akceptować wulgaryzmy i inne niesmaczności przyporządkowując je zmianom pokoleniowym. Cytowane określenia są obrzydliwe i m.in. od ciebie zależy,aby to młodym uświadomić. Szacunek do człowieka jest efektem przykładu i wychowywania długoetapowego. Kiedyś normą było otwieranie,czy przepuszczanie przez drzwi kobiety. Teraz zdumiało mnie, gdy zrobił to 9-letni chłopiec. Oby Twoja „tolerancja” czegoś nie zgubiła po drodze.

        Polubienie

 16. D..pa oddawała to, co tym mianem określano, podobnie z laską, choć tu nie wiem, jaki może być ciąg skojarzeń – chodzi o szczupłą, wysmukłą sylwetkę?O świniach słyszę pierwszy raz… zdumiona jestem, choć brzmi to pompatycznie, ale oddaje mój stan ducha. Nie wiem, do czego to przypiąć…

  Polubienie

  1. Laska może mieć dwie konotacje:1. Ta laska nebeska2. hm, jakby to ująć, coś w guście du.pa, tylko inaczejDu.pa chyba wyznacza przeznaczenie osobnika, czyli do czego się głównie stosujeA świnie się konsumuje, podobnie jak wspomniane ciacho.Wszystko o jednym, ale z różnym natężeniem wulgarności, a chodzi o to, ze płeć przeciwna nadaje się tylko do jednego. Mnie to nie bawi, ale tak widzę znaczenie tych określeń.

   Polubienie

   1. O matko… świnia, bo do konsumpcji…Właściwie to miałam wcześniej spytać o męskie wywiedzenie skojarzeń, tak że dzięki.Myślę, że wydźwięk mają taki sam dla kobiet, jak i dla mężczyzn, kwestia postrzegania rzeczywistości i siebie oraz siebie nawzajem u obu płci się kłania.

    Polubienie

    1. Krajanko, ja już niestety kilka razy to słyszałam, ale do tej pory jedynie w filmie. Teraz pierwszy raz ” na żywo”, ale o dziwo była reakcja innych chłopaków, którzy to głośno skomentowali. Negatywnie ale cytować nie będę bo mi to Onet wytnie:)

     Polubienie

     1. Potwierdza się to, że dzisiejsza młodzież czerpie wzorce z przeróżnych filmów , seriali, które nie ma co ukrywać „zeszły na psy”-bynajmniej w mojej ocenie duża ich część. Według nich jak i w życiu obecnych nastolatków/-ek im bardziej ktoś jest przebojowy, zabawny ale jednocześnie świński, ma cięty i kreatywny język w wypowiedziach swych ocierający się o to co nieprzyzwoite, to jest taki fajny i w ogóle taki cool. Do takich lgną inni jak lep na muchy bo wzbudza zainteresowanie, potrafi rozbawić, itp.Taki kreatywny język prowadzi niejako do naśladownictwa przez innych aby nie odbiegać od grupy i tak wyrastają w społeczeństwie ludzie chamscy, bez odrobiny przyzwoitości, bez jakichkolwiek podstaw dobrych manier, zachowań. Inaczej mówiąc wyrasta prostacka młodzież, bo to co kiedyś było tylko odstępstwem od normalności dziś staje się kanonem do naśladowania aby jak napisałem nie odbiegać od grupy i nie być przez to wykluczonym dziwakiem. Stąd ogólny aplauz gdy jeden o drugim powie coś głupiego, nieprzyzwoitego a inni mu wtórują. Największy w tych zmianach mentalności maja media, głównie telewizja pokazująca takie zachowania nie piętnując ich. Zresztą, mówi się nie bez powodu, że ryba psuje się od głowy. Wystarczy popatrzeć jak zachowują się niektórzy politycy, jak się wyrażają o innych politykach, jakich chamskich zwrotów używają. I znów co robi telewizja? Oczywiście puszcza to w eter, bo to też jest sposób na rozbicie jedności w narodzie, na obniżenie jego morale, na zmianę jego mentalności. Wtedy bowiem łatwiej się takim narodem steruje i manipuluje. Jest to proces długi a takie propagowanie chamskich zachowań (bo inaczej tego nie można nazywać) jest jednym z elementów całej układanki.

      Polubienie

      1. Zgadzam się ze wszystkim co napisałeś. A potem dochodzi do tego, że rodzic już nie ma wpływu na swoje dziecko a co gorsza nie ma odpowiednich argumentów, bo skoro taki pan senator czy poseł używa słów uznawanych za niecenzuralne a inny dziennikarz klnie na wizji, no to sorry. Jest medialne przyzwolenie. Czasem ktoś się oburzy, ale zostanie zakrzyczany przez większość.

       Polubienie

     2. Aha, pozdrawiam Szanowną Caffe. Masz ciekawe teksty i niemal w tym samym okresie zimowym, ponad dwa lata temu miałem okazję poczytać na inny temat. Nawet pozwoliłem sobie wtedy również na komentarz, który ku mojemu miłemu zaskoczeniu nie został bez echa. Jeszcze raz pozdrawiam i życzę dużo weny twórczej do dalszego pisania interesujących tekstów, nierozerwalnie związanych z bieżącymi wydarzeniami i tym co nas otacza, spotyka na co dzień, co mamy okazje przeżyć, zobaczyć,itd.itp.

      Polubienie

      1. O! powaznie?:) W takim razie cieszę się, że znowu tu zajrzałeś. To znowu onet Cię zachęcił? Czyli, że notka była na głównej, czy zajrzałeś ot tak?W każdym razie dziękuję za dobre słowa i pozdrawiam

       Polubienie

   2. Rychoc masz rację, laska mogła być od tego czeskiego słowa. Ale Twoje tłumaczenie świni, mimo, że nie pozbawione sensu, sprawia, że opadają mi ręce….a nawiązując do Twojego poprzedniego komentarza dodam, że wszystko mi opada:). Jak facet musi być zakompleksiony, żeby takimi tekstami się podbudowywać. Przecież w ten sposób jeden z drugim stawia się w roli tylko i wyłącznie samca. Nie mężczyzny.

    Polubienie

    1. Przecież to byli młodzi chłopcy, im bardziej zależy na akceptacji grupy własnej płci, nie mogą się wyłamać. Jak ja pamiętam swoje młode lata, w takich sytuacjach po prostu milczałem. Raz, na zimowisku, w nocnych chłopaków rozmowach zabrałem głos i wyszedłem na głupka. 20-latkowi nie przystoi już taka postawa, ale nie wszyscy 20, albo 30-latkowie są dorośli.

     Polubienie

     1. To nie byli 20-latkowie, mieli może 16-17 lat. Najgłupszy wiek. I wiem, że każdy, a już nastolatek w szczególności, potrzebuje akceptacji i dlatego jest skłonny zrobić różne głupstwa, nie tylko powiedzieć o koleżance świnia. Tylko, że chłopcy dorastają, ale pamięć o tym co i jak mówili czy robili zostaje. Ja do dzisiaj pamiętam głupie zagrywki niektórych kolegów.

      Polubienie

      1. Przepraszam, że między wódkę a zakąskę ale…Język żyje, zmienia się. Nie wymagaj abyśmy używali po wiek wieków tych samych zwrotów i form gramatycznych (spora część polonistów straciłaby pracę 🙂 ). Inną sprawą jest kierunek tych zmian, ale to już taka cecha tej naszej rzeczywistości, że się brutalizuje i wulgaryzuje, a język, cóż, to odzwierciedla. Ja w każdym razie zostanę przy lasce, d…pę rezerwując na okazje bardziej specjalne. Zawsze to krócej niż „kobieta atrakcyjna seksualnie”. Bo ta świnia, mimo niewybujałej wyobraźni (a może właśnie dlatego) jakoś mi nie może przejść przez krtań :)BTW: czy zachowały sie jakieś wiarygodne zapisy języka potocznego sprzed kilku wieków? Może też bylibyśmy zszokowani tym jak nasi przodkowie się wyrażali na codzień? 🙂

       Polubienie

       1. Właśnie o tym piszę, o tych zmianach. Bardzo często są niekorzystne, ale przymykamy na nie oko i dlatego potrafią się zagnieździć bardzo szybko. Również w słowniku, albo chociaż w mowie potocznej. Niezła d….- może i oddaje znaczenie, ale nie brzmi. A świnia to po prostu świnia. Można odnosić się do ludzkiego zachowania ale nazywać kogoś świnią po to, żeby pokazać męską wyższość lub uprzedmiotowić kobietę (raczej uzwierzęcić)- to seksizm w pełnym wydaniu.

        Polubienie

        1. Nie będę się silił na tanią psychologię, ale też nie odmówię sobie przyjemności „pobudzenia” rozmowy :)> Właśnie o tym piszę, o tych zmianach. Bardzo często są> niekorzystne, ale przymykamy na nie oko i dlatego potrafią> się zagnieździć bardzo szybko. Może to już tzw konflikt pokoleń? 🙂 Laski za zamierzchłych czasów mojej młodości też nie były entuzjastycznie przyjmowane przez dorosłych :)Również w słowniku, albo> chociaż w mowie potocznej. Słownik ma być odbiciem i opisywać współczesną mu mowę. „Zamknięcie oczu” na „nieestetyczne” czy nawet wulgarne wyrażenia nie sprawi że one znikną. Trzeba je opisywać. Beznamiętnie i z naukowym dystansem.Niezła d….- może i oddaje> znaczenie, ale nie brzmi. A świnia to po prostu świnia.> Można odnosić się do ludzkiego zachowania ale nazywać> kogoś świnią po to, żeby pokazać męską wyższość lub> uprzedmiotowić kobietę (raczej uzwierzęcić)- to seksizm w> pełnym wydaniu.I tu się zgadzamy. Pewnie dlatego że mamy już swoje lata 🙂

         Polubienie

         1. > Nie będę się silił na tanią psychologię, ale też nie> odmówię sobie przyjemności „pobudzenia” rozmowy :)> > Właśnie o tym piszę, o tych zmianach. Bardzo często są> > niekorzystne, ale przymykamy na nie oko i dlatego> > potrafią> > się zagnieździć bardzo szybko.> Może to już tzw konflikt pokoleń? 🙂 Laski za> zamierzchłych czasów mojej młodości też nie były> entuzjastycznie przyjmowane przez dorosłych :)Może nie były entuzjastycznie przyjmowane przez dorosłych, ale przynajmniej nie obrażały dziewczyn. > Również w słowniku, albo> > chociaż w mowie potocznej.> Słownik ma być odbiciem i opisywać współczesną mu mowę.> „Zamknięcie oczu” na „nieestetyczne” czy nawet wulgarne> wyrażenia nie sprawi że one znikną. Trzeba je opisywać. > Beznamiętnie i z naukowym dystansem.Opisywać może i tak, w końcu na polonistyce muszą z czegoś doktoraty, ale nie popierać, nawet nie akceptować. > Niezła d….- może i oddaje> > znaczenie, ale nie brzmi. A świnia to po prostu świnia.> > Można odnosić się do ludzkiego zachowania ale nazywać> > kogoś świnią po to, żeby pokazać męską wyższość lub> > uprzedmiotowić kobietę (raczej uzwierzęcić)- to seksizm> > w> > pełnym wydaniu.> I tu się zgadzamy. Pewnie dlatego że mamy już swoje lata> :)Że niby wiesz ile mam lat?

          Polubienie

          1. > > Nie będę się silił na tanią psychologię, ale też nie> > odmówię sobie przyjemności „pobudzenia” rozmowy :)> > > Właśnie o tym piszę, o tych zmianach. Bardzo często> > > są> > > niekorzystne, ale przymykamy na nie oko i dlatego> > > potrafią> > > się zagnieździć bardzo szybko.> > Może to już tzw konflikt pokoleń? 🙂 Laski za> > zamierzchłych czasów mojej młodości też nie były> > entuzjastycznie przyjmowane przez dorosłych :)> Może nie były entuzjastycznie przyjmowane przez dorosłych,> ale przynajmniej nie obrażały dziewczyn.Może to ich nie obraża? Myślę, że gdyby było inaczej to jakoś by protestowały. Ale pewny nie jestem.> > Również w słowniku, albo> > > chociaż w mowie potocznej.> > Słownik ma być odbiciem i opisywać współczesną mu mowę.> > „Zamknięcie oczu” na „nieestetyczne” czy nawet wulgarne> > wyrażenia nie sprawi że one znikną. Trzeba je opisywać.> > Beznamiętnie i z naukowym dystansem.> Opisywać może i tak, w końcu na polonistyce muszą z czegoś> doktoraty, ale nie popierać, nawet nie akceptować.Wszystkie wulgaryzmy były w swoim czasie „nie akceptowane”. Teraz niektóre zaczynają się pojawiać w języku oficjalnym, publicznym dodając mu krwistości. Obawiam się że tego procesu nie zatrzymamy, a na pewno nie poprzez brak akceptacji. Można to wyłącznie opisać. Ewentualne przeciwdziałanie musi być prowadzone bardziej długofalowo i nie opierać się na zakazach, bo nasza słynna polska przekora….. :)> > Niezła d….- może i oddaje> > > znaczenie, ale nie brzmi. A świnia to po prostu> > > świnia.> > > Można odnosić się do ludzkiego zachowania ale> > > nazywać> > > kogoś świnią po to, żeby pokazać męską wyższość lub> > > uprzedmiotowić kobietę (raczej uzwierzęcić)- to> > > seksizm> > > w> > > pełnym wydaniu.> > I tu się zgadzamy. Pewnie dlatego że mamy już swoje> > lata> > :)> Że niby wiesz ile mam lat Przecież sama piszesz, że w najlepszym 🙂

           Polubienie

          2. > > > Nie będę się silił na tanią psychologię, ale też nie> > > odmówię sobie przyjemności „pobudzenia” rozmowy :)> > > > Właśnie o tym piszę, o tych zmianach. Bardzo> > > > często> > > > są> > > > niekorzystne, ale przymykamy na nie oko i dlatego> > > > potrafią> > > > się zagnieździć bardzo szybko.> > > Może to już tzw konflikt pokoleń? 🙂 Laski za> > > zamierzchłych czasów mojej młodości też nie były> > > entuzjastycznie przyjmowane przez dorosłych :)> > Może nie były entuzjastycznie przyjmowane przez> > dorosłych,> > ale przynajmniej nie obrażały dziewczyn.> Może to ich nie obraża? Myślę, że gdyby było inaczej to> jakoś by protestowały. Ale pewny nie jestem.Myślę, że gdyby słyszały to zaprotestowałyby. Epitet pojawił się w rozmowie między chłopakami, potem już chyba nie.> > > Również w słowniku, albo> > > > chociaż w mowie potocznej.> > > Słownik ma być odbiciem i opisywać współczesną mu> > > mowę.> > > „Zamknięcie oczu” na „nieestetyczne” czy nawet> > > wulgarne> > > wyrażenia nie sprawi że one znikną. Trzeba je> > > opisywać.> > > Beznamiętnie i z naukowym dystansem.> > Opisywać może i tak, w końcu na polonistyce muszą z> > czegoś pisać doktoraty, ale nie popierać, nawet nie akceptować.> Wszystkie wulgaryzmy były w swoim czasie „nie> akceptowane”. Teraz niektóre zaczynają się pojawiać w> języku oficjalnym, publicznym dodając mu krwistości.> Obawiam się że tego procesu nie zatrzymamy, a na pewno nie> poprzez brak akceptacji. Można to wyłącznie opisać.> Ewentualne przeciwdziałanie musi być prowadzone bardziej> długofalowo i nie opierać się na zakazach, bo nasza słynna> polska przekora….. :)Ja wcale nie zamierzam z tym walczyć, ja mogę jedynie wymagać od tych, na których jeszcze mam wpływ, o ile mam.> > > Niezła d….- może i oddaje> > > > znaczenie, ale nie brzmi. A świnia to po prostu> > > > świnia.> > > > Można odnosić się do ludzkiego zachowania ale> > > > nazywać> > > > kogoś świnią po to, żeby pokazać męską wyższość> > > > lub> > > > uprzedmiotowić kobietę (raczej uzwierzęcić)- to> > > > seksizm> > > > w> > > > pełnym wydaniu.> > > I tu się zgadzamy. Pewnie dlatego że mamy już swoje> > > lata> > > :)> > Że niby wiesz ile mam lat> Przecież sama piszesz, że w najlepszym :)To prawda.>

           Polubienie

          3. No to się różnimy w ocenie. Ja nie uważam tych chłopaków za na tyle wrażliwych i inteligentnych (oceniam stereotypowo, ulegając Twojemu opisowi), żeby w jakiś specjalny sposób różnicowali język którym się posługują w rozmowach w zależności od płci rozmówcy 🙂

           Polubienie

          4. Ja też ich raczej tak nie oceniam. Ale może po prostu nie chcą sobie narobić kwasu przed dziewczynami. Jednak mogą się obrazić. Czy są wrażliwi czy nie, to może im na ich znajomości zależeć. Aż tak daleko nie wnikam, bo przecież nie znam relacji. To tylko obserwacja. No i trochę dywagacja.

           Polubienie

          5. Czasem jestem zmuszony do skorzystania z usług komunikacji zbiorowej, czasem zdarza mi się wieczorem przespacerować po „sypialniach” mego miasta i nie wydaje mi się żeby chłopakom i dziewczynom aż tak zależało na opinii u płci przeciwnej

           Polubienie

          6. To przybrana poza. Taki tumiwisizm, żeby nie odsłaniać się za bardzo, bo to też jest kwas. Twardym trza być a nie mientkim. Na pewno inaczej się zachowują przy nas, dorosłych a inaczej w swoim gronie. Ale nie o to. Myślę, że każdy lubi być odbierany pozytywnie przez grupę swojaków, przez kumpli, koleżanki, a słowo świnia nikomu się pozytywnie nie kojarzy. Chyba, że się jest głodnym i chodzi o taki kawałek świniny np. z grilla:)Ale myślę, że będę miała okazję sprawdzić jak to z tą „świnią” jest. W weekend popytam młodzież. Jak masz taką możliwośc to też zrób teścik i skonfrontujemy wyniki.

           Polubienie

          7. „Rodzinne” nastolatki nie są grupą, na której takie badania możnaby prowadzić, a podjęcia badań terenowych nie zaryzykuję ze względu na możliwe konsekwencje

           Polubienie

          8. Nie sądzę. Ale z godnie z zasadą „nie miał chłop problemu, to wymyślił badania” po co komplikować sobie życie? Czy ewentualna wiedza na temat etymologii „świń” jest tego warta? 🙂

           Polubienie

          9. A czy to, że napisałam notkę o tym zjawisku cokolwiek zmienia? Wiele rzeczy robimy ot tak, „sobie a muzom”. Dla zabawy?

           Polubienie

          10. I broń Boże nie traktuj mojego wcześniejszego komentarza jako próby nacisku by szukać odpowiedzi. To był tylko luźno rzucony temat.

           Polubienie

          11. Dowiedziałaś się, że jest więcej podobnie oceniających to zjawisko 🙂 (wypowiedzi były raczej zgodne). Teraz odpowiedz sobie na pytanie, czy wystarczy Ci taki opis i świadomość, że „jest nas więcej” , czy zechcesz podrążyć temat i ewentualnie podzielić się z nami zdobytą wiedzą. 🙂 W dziedzinie językoznawstwa jestem zdecydowanie amatorem i nie zamierzam nic sugerować. Bliższy mi miejski survival dlatego raczej odradzam

           Polubienie

          12. Gdybym wierzyła w sens takiego drążenia prawdopodobnie zrobiłabym tak, jak mówisz. Ale nie wierzę, bo uzus, media, no i wszędobylska chęć szpanowania wśród nastolatków. W związku z czym pozostanę raczej przy odpytaniu znajomej młodzieży.

           Polubienie

          13. Jeśli będą na tyle ciekawe, żeby napisać o nich notkę, to tak. Ale, czy taka notka po notce, na ten sam temat jeszcze kogoś zainteresuje?

           Polubienie

          14. A może z powielaniem własnego schematu jest jak z wchodzeniem drugi raz do tej samej rzeki? Lepiej tego nie robić.

           Polubienie

   1. Bardzo mądrze wymyśliłeś, to jest prawdopodobne. Chłopcy w tamtych czasach (brzmi to jakbym pisała o epoce dinozaurów) jeszcze znali takie słowa.

    Polubienie

 17. Pamiętam jak wchodziły laski do języka. Mnie nigdy to się nie podobało. Myślę, że lekceważący stosunek do kobiet, szczególnie w rozmowach między niedojrzałymi mężczyznami wynika z błędnego pojęcia męskości. Tak było zawsze i pewnie będzie, tylko nazewnictwo będzie się zmieniać.A czy zauważyłaś, że określenie „prawdziwy mężczyzna” jest zupełnie czym innym w pojęciu kobiety i mężczyzny? Odnosi się do innych cech, innego wyglądu i innych zachowań. Ktoś będący „prawdziwym mężczyzną” w oczach kobiet, jest przez mężczyzn postrzegany wręcz jako niemęski.

  Polubienie

  1. To prawda, ale takie różnice w postrzeganiu świata były od zawsze, nie tylko w spojrzeniu na płeć. Natomiast świnia pozostanie świnią, że się tak wyrażę i nie wierzę, że kiedyś stanie się epitetem, który nie będzie razić. Laska – akceptuję, ale pewnie dlatego, że nie ma żadnego dodatkowego znaczenia, nie wchodzi w żadne negatywne konotacje, d….i świnia owszem. Dlatego uważam, że nie może być przyzwolenia i akceptacji na ich nowe użycie. Jeszcze słówko o „ciachu”. Ciacho kojarzy się z czymś smakowitym, z kąskiem., dlatego mimo uprzedmiotowienia, mężczyzna jednak może się czuć dowartościowany. Bo ciacho nie obraża. Ciacho to personifikacja, całkiem miła:-)

   Polubienie

 18. Warchlak to do chłopca raczej :-)Do faceta … knur? raczej pasuje.A tak trochę poważniej. Każde czasy mają swoje określenia. Moja mama do dziś wspomina (czasy baaardzo odległe) jak ojciec ją zobaczył po raz pierwszy i wydobył z siebie „Niezła Fela”. Cokolwiek to wtedy oznaczało. Poczuła się doceniona wizualnie.A świń rzeczywiście nie rozumiem. PozdrawiamLeslie Warszawski

  Polubienie

  1. To już wolałabym być niezłą Felą:) Ale jeśli chodzi o imiona przedwojenne, to u mojego syna mówiło się np. tak „Co to za Stefan?”. I nie chodziło wcale o jakiegoś starszego pana tylko o kolegę, którego ktoś pierwszy raz na oczy widzi. Ale to jest po prostu śmieszne a nie obraźliwe. I chyba tak jest lepiej. Żartować wolno a nawet trzeba, ale obrażać? I to sam wiesz, że w kwestii obrażania przeciwnej płci prym wiodą niestety mężczyźni.

   Polubienie

  2. w szkole średniej miałam kolegę, który do nas, swoich koleżanek, zwracał się racuchy… cokolwiek miałoby to znaczyć… chyba to, że sam wyglądał jak zakalec

   Polubienie

    1. strach było się do niego odezwać, jego forma kontaktu było pokazanie, kto jest górą :)… wyglądał „wielko” brał jakieś odżywki… i chyba leczył kompleksy

     Polubienie

     1. No właśnie, dzisiaj strach sprawia, że nie reagujemy. Kiedyś inni koledzy stanęliby w obronie. Stąd od lasek doszło do świń. Obrzydliwość.

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s