Nielubiane „pierwszeństwo” czyli kasy dla uprawnionych

Każdy, kto choć raz był w hipermarkecie, przyzna mi rację, że cała radość i nadzieja na szybkie zrobienie zakupów kończy się w kolejce do kasy. Czasem kończy się tam również obycie, takt i kultura osobista, a ich miejsce zajmuje grubiaństwo, tumiwisizm i znieczulica.

Często negatywne emocje wzbudzają w kolejkowiczach osoby mające uzasadnione prawo do tego, żeby załatwiać swoje sprawunki bez konieczności stania w kolejce, jak np. kobiety w ciąży, osoby niedołężne, kalekie, z małymi dziećmi. Ci wszyscy, dla których uruchomiono ostatnio w większych marketach tzw. Kasy pierwszeństwa.

Ostatnio wyczytałam, że pewien 50-latek, na widok kobiety w zaawansowanej ciąży, która chciała skorzystać z przysługującego jej pierwszeństwa, stwierdził, że przecież jeszcze nie rodzi, więc może sobie  postać. Sapiąc dodał, że każdemu się spieszy.

Cóż, nigdy nie będę panem po 50-tce, więc pewnie nigdy nie zrozumiem takiego sposobu myślenia, ale nie trzeba być kobietą, żeby wiedzieć, że ostatnie miesiące ciąży nie należą do lekkich, nawet jeśli przebiega ona prawidłowo i bez komplikacji. Nie trzeba być kobietą, żeby wiedzieć, że ciąża jest stanem specyficznym, że kręgosłup boli jak diabli, puchną nogi, żyły pieką jakby miały eksplodować, kobieta czuje się jak wieloryb stąpający po tafli lodu, miewa zgagę i ucisk płodu na różne narządy wewnętrzne, a samopoczucie to jedna wielka huśtawka rozbuchana hormonami. Kto miał to niewątpliwe skądinąd szczęście,  by żyć pod jednym dachem z ciężarną, to wie.

Poza tym wkurza mnie wywoływanie awantury z powodu czegoś, co przecież jeszcze dekadę temu było naturalną formą dbania o kondycję ciężarnej, formą stwarzania jej warunków jakiegoś bezpieczeństwa w miejscu publicznym. Nawet w tym głupim, zapyziałym, niekapitalistycznym PRLu było! Każdy wiedział, że o ciężarną trzeba dbać, dlatego nie wymagano od niej stania w kolejce ani w autobusie, nie pozwalano na pracę w warunkach niebezpiecznych dla zdrowia matki i dziecka. Dzisiaj dorabia się teorię, że ciąża jest stanem naturalnym, a nie chorobą zakaźną. Czy nikomu nie przyjdzie do głowy, że skoro ciężarna idzie na zakupy, decydując się na dźwiganie, to już ten fakt oznacza, że potrzebuje pomocy, że nie ma nikogo, kto mógłby to zrobić za nią?

Statystyczna przyszła matka zwykle nie ryzykuje, bo doskonale wie, że dbając o siebie, dba także o dziecko. I to akurat jest jej naturalnym obowiązkiem. Rzucanie kąśliwych uwag i niezadowolonych spojrzeń tego nie zmieni.

*Notka pod wpływem artykułu w ubiegłotygodniowym „Metrze”

8 myśli w temacie “Nielubiane „pierwszeństwo” czyli kasy dla uprawnionych

 1. Smutne to. Ciekawe, że kiedyś starsi narzekali na młodych, a teraz odwrotnie. Może to ci młodzi, na których słusznei narzekano, teraz dorośli i się postarzeli?

  Polubienie

  1. Ja myślę, że teraz po prostu wszyscy narzekają na wszystkich. Jedni mają rację inni tylko żądania. Ale smutne jest to, że empatia zanika w tempie zastraszającym, że nikomu już nie chce się wczuć w sytuację drugiej osoby, że ludzie wolą nie widzieć i nie słyszeć. Wpatrzeni w ekrany własnych komórek nie zauważają potrzeb drugiego człowieka. Oglądałam ostatnio reportaż na temat amerykańskiego wydarzenia na przystanku autobusowym. Chłopak paradował z bronią i chyba nawet kogoś postrzelił. Nikt go nie zauważył i nie powstrzymał, bo każdy albo wysyłam smsy, albo je odbierał, albo sprawdzał pocztę, albo słuchał muzyki.

   Polubienie

  1. W artykule Metra było jeszcze coś na temat pani z malutkim dzieckiem, której też nie chciano przepuścić bez kolejki itp itd. To jakiś chory świat!

   Polubienie

 2. W słusznie minionych czasach u Wielkiego Brata za wschodnią miedzą też nikt nie ustępował miejsca ciężarnym kobietom.
  A u nas w komunikacji prędzej miejsca ustąpi jakaś inna kobieta – faceci bez względu na wiek są ślepi jak krety.
  I nie da się ukryć- schamienie postępuje – mocno starszym osobom też nikt miejsca nie ustępuje.
  Mnie to już nie dziwi – jeśli w domu nikt nie nauczył dziecka kultury i empatii to w wieku dorosłym tych cech będzie mu brakowało, a tak mniej więcej od kilkunastu lat wychowywanie dzieci stało się niemodne- wymówką jest zawsze brak czasu, bo trzeba pracować, by zdobyć pieniądze. Zaleganie przed TV z pucha piwa to tez praca.
  Miłego, 😉

  Polubienie

  1. Anabell, ale właśnie najsmutniejsze jest to, że nas już znieczulica nie dziwi. I jeśli panowie, w końcu 50-tka to jeszcze ciągle „siła wieku”, więc jeśli ci panowie pozwalają sobie na znieczulicę, to cóż wymagać od młodych. Mają niezły wzorzec! Miłego:)

   Polubienie

 3. Takie czasy zapyziałe, że mnóstwo ludzi nie widzi dalej niż czubek własnego nosa. Mężczyzna ok. 50 powiniem jeszcze mieć w miarę sprawny mózg. Przytyć w ciągu kilku miesięcy kilkanaście kilogramów i esploatować własny organizm, żeby urodzić zdrowe dziecko… no, łatwo nie jest, chociaż bez wątpienia naturalnie. Czasem przydałoby się nieco empatii…
  Ciekawi mnie, czy udało jej się zrobić zakupy bez stania w kolejce. Otrzymała ludzkie wsparcie w temacie? 🙂

  Polubienie

  1. Niestety nie wiem, czy otrzymała, bo moja notka powstała pod wpływem artykułu w „Metrze”, a tam było tylko tyle w temacie. Mam nadzieję, że ktoś jednak stanął w jej „obronie”. Ja zawsze reaguję. Kiedyś wracałam do domu tramwajem, w którym zawsze jedzie dziki tłum, a miejsc siedzących jest niewiele. Wsiadła młoda dziewczyna w zaawansowanej ciąży. Nikt jej nie zauważył! Nikt!! Każdy zapatrzony w ekran swojej komórki, zasłuchany w muzykę płynącą z mp3-ki, czy po prostu z nosem w książce. I ok, ja to nawet rozumiem, w Warszawie odległości są duże i czasem podróż trwa godzinę, coś trzeba robić, jakoś to znieść. Ale żeby tak nic nikt?? No więc stuknęłam najbliżej siedzącą zaczytaną i poprosiłam o ustąpienie miejsca. Oczywiście zrobiła to, więc w tym wypadku akurat nie chodziło o brak empatii tylko o brak czujności, o zbytnie wyłączanie się z rzeczywistości realnej w tą wirtualną. A przecież kurczę, czasem można się rozejrzeć, prawda?

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s