Światowy Dzień Życzliwości

Czy wiecie, że w ubiegłym tygodniu świętowaliśmy Światowy Dzień Życzliwości*? W zasadzie nie muszę tłumaczyć, co to za dzień, bo nazwa mówi wszystko, ale dodam, że autorom pomysłu, amerykańskim braciom McCormack, poruszonych konfliktem egipsko – irańskim, zaczęło bardzo zależeć na tym, by zamienić siłę fizyczną w pokojowy dialog, a negatywne emocje, w przyjacielski uśmiech. Dzisiaj o dialogu w każdym aspekcie ludzkiego życia mówi się wiele, ale lata 70- te w USA – to czas, w którym  społeczeństwo pragnie zakończenia wojny z Wietnamem, wycofania wojsk z Indochin i powrotu  swoich żołnierzy do domów.

Kiedy tak czytałam o święcie, przypomniało mi się, że będąc mniej więcej dziesięcioletnią dziewczynką należałam do harcerstwa, chodziłam na zbiórki, zbierałam odznaczenia i sprawności.  Na jednym z cotygodniowych spotkań w szkolnej harcówce wpadliśmy na pomysł, że skoro jesteśmy dziećmi i nie możemy naprawić świata, to możemy chociaż postarać się uczynić ten świat fajniejszym do życia. Możemy postarać się wpłynąć na ponurych dorosłych, wnosząc trochę radości w ich zwykły, a według nas, niezbyt szczęśliwy dzień. Jak? Wysyłając nasze nastoletnie uśmiechy!

Dużo później zrozumiałam, że nie byliśmy jedyni. Małgorzata Musierowicz podobny pomysł opisała w książce „Kłamczucha”, no a teraz okazało się, że byli też amerykańscy bracia McCormack, którzy rozpoczęli realizację eksperymentu na swoim gruncie. 🙂

To ciekawe, że ludzie, którzy się nigdy nie widzieli na oczy wpadają na podobne pomysły. Prawdopodobnie historyczno – społeczno – kulturowe uwikłania popychają nas do tych samych działań, sprawiają, że wyciągamy te same wnioski.

A wiecie co jest w tym wszystkim najdziwniejsze? Wszystkie trzy, przeprowadzone na różnych szerokościach geograficznych działania zakończyły się sukcesem!! Dobrze pamiętam, że uśmiech wywoływał uśmiech a miły gest – życzliwe spojrzenie. To samo zanotowali bracia McCormack.

­Tak więc, lepiej uśmiechać się niż walczyć, lepiej wybaczać niż toczyć jad. Kto tego nie rozumie, nigdy nie doświadczy na własnej skórze prawdziwości stwierdzenia, że dobro oddane powraca.

Ja tylko dodam, że wyrządzone zło również.

To takie trochę nowotestamentowe 🙂

*Metro z 21 listopada

 

 

 

 

11 myśli w temacie “Światowy Dzień Życzliwości

 1. A ja tak ‚wrednie’ dorzucę swoje trzy grosze… jeśli zło powraca do krzywdziciela, to ja jestem ZA! Oj, jak bardzo Za… Jakie to miłe by było, gdyby to draństwo się samo ukarało własną podłością 🙂

  Wiem, nieładnie tak mówić pod tekstem o życzliwości i rozsyłaniu ESD*

  *wg Musierowicz: Eksperymentalny Sygnał Dobra 🙂

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ale to bardzo ludzkie co piszesz!! Ja (zwłaszcza po dzisiejszym dniu) też baaaaaaaardzo bym chciała, żeby zło wracało do źródła, najlepiej jeszcze z bolesnym rozwolnieniem:))) Niestety, jak mówiła moja Babcia „Pan Bóg nierychliwy, ale sprawiedliwy”. Mnie osobiście bardzo martwi fakt, że „nierychliwy”…..:)))

   Polubienie

 2. Życzliwość to trudna sprawa, czasem tak trudno zachować pogodę ducha i okazywać dobroć (nawiązuję do tagu), kiedy wszystko ci się wali dokoła.
  Ale twardym trzeba być, a nie „miętkim” 🙂 Pozdrawiam po długiej przerwie.

  Polubienie

 3. Szkoda, że wcześniej się o tym nie dowiedziałem. Ostatnie dwa tygodnie to… okres nieżyczliwości i jeżdżenie po wszystkich.
  Pozdrawiam

  Polubienie

  1. To prawda, a przecież wystarczy tylko na chwilę się wczuć w sytuację tego drugiego kierowcy, pieszego, rowerzysty czy motocyklisty. Kiedy byłam w Rzymie widziałam fantastyczne przykłady dla naszych kierowców…..żeby tylko zechcieli z nich skorzystać. Tam skuterów jest pełno, ludzie jeżdżą spokojnie bez szaleństw, każdy na tym skuterku pomyka do pracy i nie widać wymuszania pierwszeństwa przez „samochodziarzy”. Pełne porozumienie na drogach. Nie tylko klimatu im zazdroszczę, ale właśnie tej pogody i pogodnego podejścia do życia.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s