Bo człowiek wie najlepiej

Ktoś decyduje o tym co jest piękne, smaczne, zdrowe.

Ktoś decyduje o tym jak mają żyć inne istoty zamieszkujące nasz glob, decyduje też w zasadzie o każdym innym aspekcie ich życia.

Dlatego Ktoś uznał, że mięso krowie jest lepsze, gdy ta krowa zostanie wcześniej uzależniona od alkoholu. Uznał, że optymalna dzienna dawna wina podawanego krowom, to około 1,5 litra, i chociaż w przeliczeniu na masę zwierzęcia może i trudno mówić o wielkich promilach, to ja czuję (nomen omen) niesmak.

We Francji (Langwedocja) krowy piją wino, w Japonii (w rejonie miasta Kobe), piwo, ale za to do jedzenia dostają zdrową ekologiczną paszę. Tylko proszę sobie nie pomyśleć, że zdrowa pasza to tak w trosce o zwierzęta. Wino i pasza mają sprawić, że krowie mięso stanie się towarem luksusowym, o marmurkowym wyglądzie (co to oznacza w przypadku mięsa?), i nie odłoży się w nim zbyt dużo tłuszczu. Bo człowiek lubi jak nie jest tłusto. No i jeden sprzedawca zarobi na sprzedaży wina, a potem drugi, na sprzedaży smacznego mięsa.

Być może mogłabym nawet zażartować, że krowy umierają szczęśliwsze, bo spojone dobrymi trunkami podążają na rzeź otumanione, bez strachu, bez świadomości nadchodzącego bólu, bez ludzkich przemyśleń o tym, co po drugiej stronie. Lubię wino. A jednak, zupełnie po ludzku jest mi smutno. I nie podoba mi się pomysł robienia ze zwierząt alkoholików. Z ludzi zresztą też nie, ale ludzie mają wybór.

Nie jestem wegetarianką i rozumiem, że człowiek od zawsze zabijał, żeby jeść, jednak ludzkie zachcianki wprawiają mnie w osłupienie. Uzależnianie od alkoholu, trzymanie w ciasnych klatkach (tu dla odmiany, żeby się właśnie tłuszczyk odłożył), faszerowanie hormonami, witaminami itp itd. Zawsze chodzi tylko i wyłącznie o kasę.

Czasem naprawdę żałuję, że nie potrafię przejść na wegetarianizm. A czasem nawet mi wstyd.

23 myśli w temacie “Bo człowiek wie najlepiej

 1. Promować łowiectwo! Zwierzyna od narodzin do śmierci żyje swobodnie, na wolności, je co chce, nikt jej nie dręczy i do ostatniej chwili nie przeczuwa swojej śmierci. A śmierć szybka i niespodziewana to dla niej jak błogosławieństwo, jesli porównać do zwierzęcia hodowlanego, prowadzonego na rzeź.

  Polubienie

  1. Ale łowiectwo przemyślane, z terminami odstrzału uwzględniającymi okresy lęgowe, okresy ochronne, prawda? Bez zabijania dla zabawy tropienia zwierzyny. Podobno teraz bardzo przydałby się odstrzał lisów. Pełno ich w lasach, podchodzą pod wsie, porywają kury. Ludzie są bezsilni, bo dzisiaj nie wolno zabić stworzenia. Nawet jeśli wyrządza szkody.

   Polubienie

 2. Ja nie wiem, co powiedzieć, tyle różnorakich myśli mi się ciśnie. Panowie i władcy życia – ludzie, cholera…
  Z innej beczki – to chyba jednak znacznie podwyższa koszt produkcji? Oraz – dobrze, że mam swoją działkę, a mięsa – całe szczęście – jem niedużo. Chociaż w mlecznych też mam całą gamę świństw, no ale własnej krowy się nie dorobię.

  Polubienie

  1. Prawdopodobnie podraża produkcję, ale podobno chętni są. Bo mają kasę, to mogą chcieć, prawda? To jest w tym wszystkim najsmutniejsze, że człowiek robi coś tylko dlatego, że może. Własna krowa to za dużo zachodu, poza tym ja się boję dużych zwierząt:)

   Polubienie

   1. Na notki Caffe moglibyśmy czekać dłuuugo, więc zasada naprzemienności jest bez sensu. Poza tym przecież nikt nie ogranicza (chyba się nie mylę) jej dostępu do bloga, a czytelnicy z radością przyjmą każdy wpis 🙂

    Polubienie

    1. Caffe ogranicza jedynie czas, no i teraz trochę ja. Poza tym nie potrafimy jeszcze rozdzielić awatarów. Ale to jest tylko kwestia techniczna. I wspomnianego czasu:)

     Polubienie

 3. Wybrałaś trudny, ale ciekawy temat. I myślę nawet, że to bardzo dobra notka na przełom roku, dla niektórych mogłaby się stać noworocznym postanowieniem, żeby traktować zwierzęta lepiej, bo można, bo trzeba. Bo jesteśmy ludźmi i w naszych działaniach nie musimy kierować się tylko żołądkiem.
  W tym roku Wigilia była u mnie, więc musiałam kupić karpia. Nie mam problemu z tym, że jem coś, co kiedyś żyło i miało się dobrze. Ale na pewno miałabym problem z zabiciem stworzenia. Również karpia. A skoro już zjedzenie mięsa wymaga popełnienia „zbrodni”, to rzeczywiście niech ona dzieje się w sposób możliwie najbardziej humanitarny, najmniej bolesny. Młody sprzedawca zadziałał błyskawicznie. Jedno sprawne uderzenie. Widocznie nie byłam pierwszą klientką z dylematem żywieniowo – moralnym:) Tak czy siak – karp był! Pyszny!

  Polubienie

  1. Myślę, że bardzo często chodzi o zwykły snobizm. Mam kasę, to zjem coś drogiego, czego nikt inny nie spróbuje, bo za tą samą kwotę będzie miał miesięczne obiady. Zawsze powtarzam, że człowiek jest dziwny.

   Polubienie

 4. Dwie uwagi i trzy zdania komentarza 🙂
  Piękne i smaczne to odczucia subiektywne i każdy powinien decydować o tym sam, co dla niego jest piękne, a co smaczne. I czy ulegnie w tym względzie opinii takich czy innych autorytetów. Trochę inaczej jest ze zdrowiem. W tym przypadku daje się w miarę obiektywnie ocenić wpływ przynajmniej tych znanych i dających się kontrolować czynników. 🙂
  A druga uwaga jest następująca: myślę, że gęsi tuczone po to by z ich wątróbek robić pasztet bardzo zazdrościłyby losu tym krowom. Nie wiem także jakie zdanie miałyby w tej kwestii byki zabijane w corridach. Bo niby giną w walce, ale przecież jej wynik jest przesądzony, choć zdarza się, że byk wygra rundę. Może takie giną szczęśliwsze….

  Chcesz czy nie, zmieniasz świat. 🙂 Jeszcze całkiem niedawno mówienie w Polsce o prawach zwierząt wywoływało zdziwienie i śmiech. Wiemy jak wygląda to teraz, a zaczynało sie od takich kropelek drążących skałę obojętności i niewidzenia problemów.

  Polubienie

  1. Jasne, decyduje o tym sam, ale decyduje też za innych, za inne (stworzenia). W świecie zwierząt nie ma takiego zachwiania porządku. I jeśli już dzikie zwierzę dopadnie człowieka, zjada go i po krzyku. Nie zamyka go w klatce, żeby się podtuczył, nie faszeruje chemią. A dopóki człowiek tego nie robił zwierzętom, które w końcu i tak zjada, sam był zdrowszy i chyba nawet szczęśliwszy. Jestem zdania, że cywilizacja, z jej nowoczesnością i udziwnieniami nie daje szczęścia, daje nam złudne poczucie czegoś. W miejsce „czegoś” każdy sobie wpisuje to, co mu się podoba. Bezpieczeństwo, stabilizację, właśnie poczucie szczęścia, poczucie spełnienia, bogactwo, uznanie, sławę. Kiedyś dziwiło mnie, że człowiek ucieka, że może się zaszyć gdzieś w dzikiej głuszy i tam sobie żyć, uprawiać mały kawałek pola, hodować kury, a niech sobie dziobią, co im tam wpadnie pod dziób….. Odbiegłam od tematu, ale mam nadzieję, że nie na tyle, żeby nie zorientować się dlaczego i o co mi chodzi.
   A właściwie to, o co mi chodzi?:))

   Polubienie

   1. Ponieważ dziś nie zamierzam dyskutować na głęboko filozoficzne tematy związane z ludzkim losem i poczuciem szczęśliwości 🙂 napiszę tylko, że człowiek to dość szczególne zwierzę, spośród tych żyjących na Ziemi. Dlatego skala dostosowywania środowiska do jego wymagań i potrzeb też jest szczególna :). A czy są to zmiany idące w dobrym kierunku (dobrym dla środowiska, natury i tegoż człowieka) to pewnie moglibyśmy dyskutować długo i wcale nie jest powiedziane, że doszlibyśmy do jakiegoś konsensusu. Ale to może „inną razą” :).

    Pozdrawiam noworocznie 🙂

    Polubienie

    1. To prawda, dzień nie sprzyja dyskusjom, zwłaszcza jeśli Sylwester skończył się o świcie:). Poza tym jednak muszę napisać, że wcale nie uważam iż człowiek, ze względu na te szczególności, o których napisałeś, ma prawo. On sobie to prawo rości i tyle. Pozdrawiam

     Polubienie

      1. A ja nie napisałam, że napisałeś. Wyraziłam swoją opinię. Poglądy w tej sprawie zależą od punktu w jakim znajduje się dany człowiek. Pewnie biedny i głodny nie miałby wątpliwości. Ale to akurat jest kwestia biologii, fizjologii, natury.

       Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s