„Ślub doskonały”

Jeszcze w lutym kupiliśmy bilety na „Ślub doskonały”, wystawiany gościnnie w lubelskim Centrum Kongresowym przez Teatr Kwadrat. Przyzwyczaiłam się już do tego, że ta sala konferencyjna od czasu do czasu staje się całkiem fajną sceną teatralną.

A „Ślub doskonały”?

Jak go opisać, żeby nie przesadzić i  nie polecieć jakimś minimalistycznym tekstem….. ­

DOSKONAŁY!!

I to piszę ja, która do tej pory nie przepadałam za Małaszyńskim, Trzebiatowską czy Glinką.

Lubiłam za to Andrzeja Nejmana. Bardziej jednak za bycie fajnym człowiekiem, którego miałam okazję kiedyś poznać, gdy polscy aktorzy przyjechali do Lublina na mecz z lubelskimi biznesmenami, niż za aktorstwo. Dzisiaj jednak ten aktor (i dyrektor  Teatru Kwadrat)  jest znacznie lepszy warsztatowo, niż kiedyś w serialu „Złotopolice”.

Rewelacyjna gra aktorów w trudnej, komediowej sztuce, z szybkim tempem akcji i równie szybkimi dialogami. Świetna dykcja, mimika i sceniczny ruch! Myślę, że także bardzo dobrze wypracowane w trakcie prób skupienie, które sprawiło, że żadna z grających w przedstawieniu osób nie pogubiła się w gmatwaninie wypowiadanych słów…i kłamstw.

Bo spektakl opiera się na komedii kłamstwa, które  wypowiedziane na samym początku przez głównego bohatera, zaczyna żyć swoim drugim życiem, ewoluuje a jego ewolucja zmienia całą sceniczną rzeczywistość. Jak to zwykle w życiu bywa, jedno kłamstwo pociąga za sobą drugie i trzecie i czwarte, wplątując w nie innych bohaterów, czy tego chcą czy nie. Tworzą się puzzle wydarzeń, które dopiero w ostatnim akcie sztuki tworzą logiczną całość wyjaśniając ……. (celowo nie piszę co, ani jak:-).

Aktorzy dali z siebie wszystko i jeszcze więcej. Byli fantastyczni i zasłużenie zostali wynagrodzeni owacjami na stojąco. Tego dnia odegrano dwa spektakle i na obu oklaskiwano ich na stojąco. A to dostają tylko najlepsi.

Za dwa miesiące „Upiór w moherze”. Zrobię wszystko, żeby pójść.

slub_doskonaly_kwadrat01

slub_doskonaly_kwadrat08Zdjęcia ze strony internetowej Teatru Kwadrat

12 myśli w temacie “„Ślub doskonały”

 1. Proponuję wybrać się na „Szalone nożyczki” jeśli będzie taka możliwość. To sztuka na bardzo wysokim poziomie. Świetna gra aktorska, doskonały humor i …aktywny udział publiczności (ale bez wyciągania na scenę!). A zaczyna się jeszcze przed pierwszym dzwonkiem.Grana jest w Kwadracie od wielu lat (najdłużej ze wszystkich spektakli) i zawsze przy pełnej widowni, zresztą tak, jak i reszta przedstawień tego teatru.

  Polubienie

  1. Pamiętam, że jak tylko przyjechałam do Warszawy, grali Szalone nożyczki. Bilety były wyprzedane z bardzo dużym wyprzedzeniem. Ale wiesz, właśnie dowiedziałam się, że w Warszawie bilety na ten sam spektakl są o ok. 50 zł tańsze niż w miastach, w których występuje Teatr Kwadrat gościnnie. Nie wiem czy chodzi o ilość miejsc w teatrze, bo im więcej tym tańszy jeden spektakl? Tak czy siak, postaram się być. Póki co, wiem że będą grać u nas Upiór w moherze, ale jeszcze nie mam biletu.

   Polubienie

   1. Bilety na Nożyczki kosztują od 95zł do 60zł. a na „Slub doskonały” i „Ciotkę Karola” od 110 do 70zł. Uważam, że to drogo. Teatr Kwadrat ma siedzibę w dawnym kinie, więc widownia jest duża i w ostatnich rzędach nie zawsze dobrze słychać tekst. Na schodach, po bokach, zawsze jest dużo ludzi, którzy weszli na wejściówki. Nożyczki-polecam, Klub cmentarny pewnie niedługo wyskoczy z repertuaru, bo chociaż nowy, ale nudny (moim zdaniem). Poproszę o ceny biletów na Upiora, jak już będą znane, to porównamy. Widziałam Nożyczki grane we Wrocławiu, z tamtejszymi aktorami, też mi się podobały. Ciekawa jestem jak ten spektakl jest grany w teatrze w Radomiu.

    Polubienie

    1. U nas miejsca najlepsze kosztowały 150 zł. Ja nawet nie wiedziałam, że są jeszcze inne, kupiliśmy bilety na szybko, z doskoku, więc cóż…. Nie żałuję, bo rzeczywiście widziałam wszystko, mimikę, gesty, a to jest bardzo ważne w teatrze w ogóle, a komediach w szczególności. No i wiesz, jeśli teraz znowu 150 zł…. to muszę to jeszcze przemyśleć. Idą wakacje, przede mną urlop:)))

     Polubienie

      1. Mi opadła jeszcze w lutym. Teraz już przyzwyczaiłam się do drożyzny, chociaż fakt, że znowu mamy w Lublinie zasadę odwrotnej proporcjonalności trochę mnie wkurza. To znaczy, ceny usług i rozrywki proponowane w naszym kraju bywają odwrotnie proporcjonalne do wskaźnika zarobków. Im mniejsze zarobki tym większa drożyzna. A przecież i na Wschodzie Polacy chcą się realizować artystycznie i kulturowo.

       Polubienie

 2. Doskonałe zachwyca samą doskonałością. Każda rysa na tym, co ze swej natury jest lub powinno być dobre czy piękne – po prostu boli.

  Polubienie

  1. Właśnie!! Zupełnie inni niż w filmach i to było fantastyczne!! W teatrze kunszt aktora widać w jego całej okazałości, film jest zawsze pewnego rodzaju zakłamaniem. Małaszyński był fantastyczny, Nejman również, chociaż jego rola była rolą drugoplanową. A poza tym komedia poruszała tematy bardzo bliskie zwykłemu człowiekowi, skłonnemu do popełniania życiowych błędów.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s