Niepewna radość Katalonii

Część wrześniowego urlopu spędziłam w Barcelonie. Fajnie się złożyło, bo byliśmy tam akurat 11 września, gdy w Katalonii obchodzi się Dzień Niepodległości, w tym roku ze szczególną pompą.

Pewnie już wszyscy wiedzą, że Cataluña pragnie odłączenia się od Hiszpanii. Jest to innego rodzaju pragnienie niż to, które stało się udziałem Polaków 25 lat temu. Nie chodzi o demokratyzację kraju, czy wyzwolenie spod zwierzchnictwa obcego państwa, które krzywdzi i nie dba o prawa człowieka. Tutaj ma ono wymiar ekonomiczny, wiąże się z walką o autonomię bogatego, regionalnego biznesu. Pełne radości oczekiwanie mieszkańców Barcelony, emocje związane ze zbliżającym się referendum i ten optymizm, że wszystko będzie ok, udzieliły się również nam – turystom. Tłumy wyległy na ulice, trawniki, do parków, a wieczorem, w strategicznym punkcie miasta, pod Łukiem Triumfalnym odbyło się spotkanie z władzami prowincji i fajny koncert katalońskiego zespołu Companyia Elèctrica Dharma. Nastrój jaki wtedy panował można sobie zwizualizować TU (fragment z koncertu w 2013 r. ale emocje podobne, a klimat dobrej zabawy taki sam).

Po wielu trudach wymagających konfiguracji Youtuba, udało mi w końcu wrzucić własny krótki filmik TU, ale wersja oczywiście słabsza jakościowo.

Referendum się odbyło, (ze zdecydowaną ilością głosów „za” niepodległością), jednak podobno jest niezgodne z hiszpańskim prawem, tak więc prezydentowi Katalonii grozi więzienie.

Zastanawiam się, czy w szerszej perspektywie, będzie to dla mieszkańców tego regionu rzeczywisty powód do radości, jak się to wybicie na niepodległość odbije na sytuacji Europy i czy rykoszetem nie uderzy w gospodarkę Polski?

PS. To mi zalatuje notką polityczną, a w zasadzie chciałam tylko napisać, że miałam wtedy fajny dzień:-) Oj Caffe!

10 myśli w temacie “Niepewna radość Katalonii

 1. Wszelkie ruchy separatystyczne są dziś bardzo groźne, szczególnie w Europie. Rozbijanie państw (u nas rozbudza się separatyzm na Śląsku) i rozmaitych sojuszy jest na rękę ideologom tzw. Euroazji (p. Aleksandr Dugin). Teraz Europa musi trzymać się razem. I mówię to ja, która głosowałam przeciw wstąpieniu Polski do UE.

  Polubienie

  1. Długowzroczność polityczna nie jest dzisiaj najmocniejszą stroną ludzi u władzy. Gdyby tak było, pewne kwestie można byłoby przewidzieć. Np. porównując kultury i obyczajowość, nie wspominając o religii. Robi się bardzo niebezpiecznie.

   Polubienie

 2. Ciekawie być i obserwować tworzącą się historię 🙂 Nie mam zdania, co będzie lepsze dla Katalonii, teraz w Europie jest sporo tendencji odśrodkowych (Belgii grozi rozpad, Szkoci też chcą mieć państwo) – czy tendencje doprowadzą do destrukcji, czy wręcz przeciwnie? Nie wiem, nikt jeszcze tego nie dokonał…

  Polubienie

  1. W przypadku Rosji ta tendencja okazała się dla Ukrainy nieszczególnie szczęśliwa. Miejmy nadzieję, że w Hiszpanii do podobnych sytuacji nie dojdzie, nie życzę tego żadnej ze stron.

   Polubienie

 3. Moim zdaniem, Katalonia świętuje własny pogrzeb. Jest bogatym regionem w obecnej sytuacji ekonomicznej. Ale w przypadku oderwania od Hiszpanii, ta sytuacja się diametralnie zmienia. I nie wydaje mi się, żeby tworzenie dodatkowych barier – a granice i całkowicie niezależna i niepowiązana z resztą kraju administracja bez wątpienia je tworzą – polepszyło dobrobyt regionu.

  Polubienie

  1. Niewątpliwie, jeśli uda się przeprowadzić całą procedurę niepodległościową, Katalonia nie będzie dużym państwem. To jest minus. My Polacy coś o tym wiemy, też przecież mieliśmy kiedyś swoje rozbicie dzielnicowe (że nie wspomnę o zaborach, bo to trochę inna bajka) i nikomu ono na dobre nie wyszło. Tak więc może i masz rację. Bo poza tym, jest to region bogaty więc w czasach pokoju powinien dać sobie radę. Gorzej, gdy zacznie się jakaś historyczna rozpierducha. Tego właśnie bym się na ich miejscu bała.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s