SAR-kastycznie nieco o współczynniku zdrowej pogawędki

Ostatni pobyt we Włoszech przypomniał mi, jak dawno, dawno temu, w zamierzchłych czasach początków ery komórkowej śmiałyśmy się z koleżanką widząc na ulicy faceta, który prowadził rozmowę korzystając z bluetootha. Wiecie jak to wyglądało, idzie facet po chodniku i gada do siebie. W dodatku, co chwilę wybuchając śmiechem, nienormalny jakiś! 🙂

Podobne zdziwienie, ale już zdecydowanie mniejsze (dojrzałość jednak zobowiązuje 😉 ) przeżyłam ostatnio w Rzymie. Tam, co dziesiąty użytkownik komórki (powiedzmy z tych młodszych użytkowników) prowadzi rozmowę w trybie głośnomówiącym. I nieważne**, że przechodnie uczestniczą w jakiejś dziwnej telekonferencji, ani że prowadzone w taki sposób rozmowy, tak jak tamta sprzed lat, wyglądają dziwnie. I skąd w ogóle taka moda?

No otóż to wcale nie moda, ani szpanowanie nowym modelem iPhona. Włosi są po prostu bardziej uświadomieni. Oni prawdopodobnie już doskonale wiedzą, co to takiego SAR* i wolą wyglądać dziwnie niż wyhodować sobie glejaka.

Z tym glejakiem to oczywiście przesadzam, ale przedmiotem najnowszych badań coraz częściej staje się mózg i wpływ emisji fal elektromagnetycznych na nasze zdrowie.

Specjaliści z WHO informują, że efekty zdrowotne, takie jak bóle głowy i nowotwory mózgu, najprawdopodobniej nie są wywoływane przez telefony komórkowe, czy anteny telekomunikacyjne. Ale po pierwsze prawdopodobieństwo to nie pewnik. Po drugie, organizacje prozdrowotne niektórych krajów europejskich zalecają, by jednak zmniejszać promieniowanie w okolicy głowy, trzymać telefony z dala od ciała, na noc wyłączać WiFi i routery. A po trzecie, coraz częściej mówi się o tym, że te same słuchawki, które miały być lepszą, zdrowszą alternatywą, zwiększają emisję szkodliwych fal elektromagnetycznych.

Może Włosi po prostu przywiązują do tej wiedzy duże znaczenie i szukają rozwiązań. A póki co wybierają takie, które jest w zasięgu ręki. Czasem im prostsze rozwiązanie, tym lepsze.

Poza tym, skoro nawet te wypasione, stanowiące przedmiot zachwytu i zazdrości flagowe modele, odznaczają się zbyt wysokim SAR, to po co niepotrzebnie ryzykować?

*SAR

*PROMIENIUJĄCE TELEFONY

** napisałam razem, a przez tyle dni wyświetlało się osobno… jak to możliwe?

8 myśli w temacie “SAR-kastycznie nieco o współczynniku zdrowej pogawędki

   1. sądzę, że gdyby Włochom zależało na zdrowiu, to by ograniczyli palenie. Tu wpływ na zdrowie jest naukowo udowodniony
    🙂

    Polubienie

 1. A nie można po prostu przestać gadać godzinami przez telefon? Nigdy nie potrafiłem zrozumieć ludzi, którzy przy telefonie potrafią spędzać długie godziny. Mój rekord to sześć minut – raz jeden jedyny, gdy tłumaczyłem koledze pewną zawiłą sprawę zawodową.

  Polubienie

  1. Oj tam…. i jaka byłaby wtedy przyjemność z posiadana komórki?:)) Poza tym ja swój telefon komórkowy uwielbiam nie za samą możliwość gadania. Wykorzystuję go maksymalnie: e-mailuję, bloguję, gram w scrabble, służy mi jako GPS, aparat fotograficzny, skaner, a w obcym kraju dodatkowo jako przewodnik i tłumacz. Nie ograniczam go tylko do samego gadania, bo to byłoby rzeczywiście nudne.

   Polubienie

 2. To nie moda – u Włochów to mentalność – oni uwielbiają krzyczeć cały czas. Zauważyłaś na pewno, że oni nie znają słowa „cisza” ?? A jeśli już to nie wiedzą co ono oznacza

  Polubienie

  1. No nie znają, to już zdążyłam zauważyć:)) Ale to nawet fajne, może dlatego, że nie mam tego na co dzień:))Ale wiesz co…..dzisiaj rano, jak wyszłam na poranny spacer z psem, zobaczyłam rozmawiającego w tej sposób Polaka:))) Przyszło i do nas.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s