Pamiętam/ Remember

20180801_141735-228523199.jpgSłyszę jak składają kwiaty pod pomnikiem AK i chociaż okropnie mnie wkurza ostentacyjne przybieranie barw flagi, pokazywanie, która partia jest ta „bardziej”, a potem wrzucanie zdjęć gdzie popadnie, tylko po to, żeby wszyscy widzieli, to trudno, dzisiaj jestem na tak!

Bo niby jak inaczej mamy pokazać całemu światu, że tamci ludzie, tamte dzieciaki to nie było nadaremnie. Ja nie tylko pamiętam, ale też nie dam sobie wmówić, że to była głupota. Bardzo łatwo mówić o głupocie 70 lat po wojnie, prawda? Ty masz 70 lub więcej, oni tego nie doczekali. I nawet jeśli wtedy, być może, mogli coś zrobić inaczej, to przecież najważniejsze jest to, że uwierzyli w słuszność swoich działań i poświęcili siebie.

Kto dzisiaj by tak potrafił?

Dlatego ja pamiętam i o godzinie W stanę w bezruchu, jak mam nadzieję wszyscy w tym kraju.

***

I hear them fold flowers at the AK monument, and although I am usually horribly annoyed by the ostentation of flag colors, showing which party is so „more” and later on throwing those colorful photos for show to everybody. Today I am on „Yes”!

Because how else can we show the whole world, that these people, these kids, it were not a lost lifes, in vain. I not only remember, but also no one will not convince me that those actions was stupid. It’s very easy to talk about stupidity 70 years after the war. You have 70 and more. They did not wait to their seventy. And even if they could do something in different way, then the most important is fact that they believed in the rightness of their ideas, ane sacrificed themselves.

Who would be able to do that today?

So, that’s why I remember and at 5 o’clock p.m. („W” Hour) I will stand motionless, as I hope everyone in Poland.

18 myśli w temacie “Pamiętam/ Remember

    1. Ja niestety nie mam w rodzinie nikogo, kto brałby udział w samym powstaniu, jednak jak tylko mogę słucham wypowiedzi tych, którzy jeszcze pamiętają.

     Polubienie

 1. Kto by dziś potrafił poświęcić siebie? Z takich młodych? Dla idei?
  A różnej maści terroryści-zamachowcy chociażby.
  Palestyńczycy rzucający kamieniami w izraelskich żołnierzy.
  Tak , żeby daleko nie szukać.

  Polubienie

 2. Żeby wszyscy to raczej, nie – tramwajarka, czy kierowca karetki nie lepiej robią swoje.
  Cokolwiek nie powiedzieć by o przyczynach, przebiegu i skutkach nic nie zmieni faktu, że umarli, śmiercią niełatwa, nadeszłą zbyt wcześnie. Cześć Waszej pamięci. pijcie Dzieciaki dobrze.

  Polubione przez 1 osoba

 3. Ogromnie poruszają mnie opowieści powstańcze, inna sprawa, że uważam, że przywódcy, którzy zgodzili się na powstanie powinni być postawieni pod sąd wojskowy. Szkoda, że coraz bardziej robi się z tej pamięci sprawa polityczna. Pamięć się należy, także taka, że było to powstanie przegrane, i pamięć się należy mieszkańcom Woli, którzy zginęli nie biorąc udziału w walkach, tylko dlatego, że powstanie wybuchło.

  Polubione przez 1 osoba

 4. Podpisuję się pod tym obiema rękami. Niech historycy i stratedzy wojskowi zastanawiają się, czy to było konieczne, czy nie. Naszym zadaniem jest pamiętać, przekazywać tę pamięć i okazywać szacunek tym, którzy poświęcili życie. Brawo za ten wpis!

  Polubione przez 1 osoba

  1. Stratedzy tak, niech sobie to rozważają, chociaż każda następna wojna i tak będzie inna. Wtedy była specyficzna sytuacja, może w przyszłości, bo na pewno do jakiejś wojny dojdzie, też będzie zupełnie inna. A pamiętać o takich postawach trzeba.

   Polubienie

  1. Większość Polaków tak myśli, to tylko niektórzy próbują podważyć heroizm powstańców. Bez względu na podjęte decyzje, czy wydane rozkazy, oni oddali swoje życie. Jak czasem patrzę na niektórych młodych ludzi, pod wpływem narkotyków, dopalaczy, alkoholu, to sobie myślę, że gdyby teraz ktoś napadł na Polskę, byłoby z nami cienko. Pomijając wszystkie inne okoliczności.

   Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s