Pamięć skojarzeń/ Memory of associations

Kasztany od zawsze kojarzą mi się z beztroską. Jak takie małe coś, trzymane przez chwilę w dłoni, może wpływać na kondycję psychiczną człowieka? No może. Podobnie, ale znacznie intensywniej bywa z zapachami, o ile wcześniej nastąpiło ich skojarzenie z czymś miłym. Piszę o sobie, ale podejrzewam, że nie tylko ja tak mam. Szkoda, że nie można takiego ulotnego zapachu zamknąć w fiolce z atomizerem i naparzać nim dokoła własnego nosa, gdy dopada przygnębienie. Ileż to byłoby mniej depresji na świecie:-).

Tak samo jest z przyrodą. Coś, co się kiedyś skojarzyło bardzo pozytywnie, siedzi w głowie do dziś.  Gdy np. ściskam w ręku owoc kasztanowca, odczuwam najprawdziwsze, niczym nie zmącone szczęście. To jest oczywiście ulotna chwila, takie wspomnienie z przeszłości, które przeleci przez głowę i poleci dalej.

Ale zanim wyleci, przypomni mi podstawówkę, mały, PRL-owski klocek, identyczny jak setki innych w tamtych czasach. Klasę, w której odbywały się zajęcia praktyczno-techniczne. Pamiętam, że wychowawczyni robiła co mogła, żeby zainteresować dzieci robótkami ręcznymi, które według tamtego programu nauczania, mogły się przydać w dorosłym życiu. Jak się przydawały w dorosłym życiu kasztanowe ludki?

Kto kiedykolwiek musiał zabawiać znudzone jesienną niepogodą dzieci, ten wie:-)


Chestnuts have always been associated with carefree on my mind. How can such a small thing, held for a moment in a hand, affect the mental condition of a person? Well, it can.

Similarly, but much more intense is about fragrances, if they were previously associated with something nice. I write about myself, but I suppose that it’s not just me the only one. It is a pity that such an elusive fragrance can not be enclosed in a vial with an atomizer and whaling it around your own nose when you feel in glum. How much less depression in the world would be :-).

It’s the same with nature. Something that has been associated very positively in the past, is still in the mind. For example, if I hold chestnut fruit in my hand, I feel the real, unspoiled happiness. This is of course a fleeting moment, a memory from the past that will fly overhead and fly away.

But before it fly away, it will remind me of the primary school, a small, PRL’s cube, identical to hundreds of others in those days. A class in which practical and technical classes were held. I remember that the teacher did her best to interest the children with handicrafts, which, according to that curriculum, could be useful in adult life. How were chestnut guys useful in adult life?

Who ever had to entertain bored kind in the rainy autumn days, he knows 🙂

27 myśli w temacie “Pamięć skojarzeń/ Memory of associations

 1. Umiejętność konstruowania kasztanowych ludków może się bardzo przydać. Przekonałem się o tym na jednym z rekrutacyjnych assessmentów, w którym uczestniczyłem…

  Polubienie

 2. O, nie tylko kasztanowe ludki się robiło! szałas z koca rozpiętego między krzesłami, budowanie twierdzy z klocków, wyścigi resorówek na dywanie, czytanie na głos i papieroplastyka…
  na Pintereście zapisuję sobie inspiracje dla przyszłych wnuków:-)

  Polubienie

  1. Hm, moje dzieci się zapierają, że one to absolutnie bezdzietne będą. Cóż, przyjdzie mi chodzić w odwiedziny do koleżanek, które zostaną babciami:)) Żeby się napatrzeć.

   Polubienie

 3. Kasztany są bardzo sexy. Uwielbiam.
  A robienie kasztanowych ludzików przydało mi się jedynie do pokazywania moim synom, jak się je robi 😊😊
  Pozdrawiam! I cieszę się, że się odzywasz.

  Polubienie

 4. Moja przyjaciółka wciąż ma kasztan na szczęście, który podniosłam w parku przyszpitalnym, kiedy po raz drugi dopadł mnie skorupiak i miałam zacząć chemię… Niby źle się kojarzy, ale to już 10 lat- jestem, i kasztan tez🙂

  Polubienie

  1. A widzisz, może jednak w ich sile coś jest! Ja też mam taki jeden, który sobie leży i czeka na lepsze czasy. Może trzeba poszukać nowego, dla wzmocnienia?:-)

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s