Recenzja krytyczna „Miłości w czasach zarazy”/ Critical review the „Love in the Time of Cholera”

Jakiś czas temu przeczytałam, a w zasadzie zmordowałam powieść Gabriela Garcíi Márqueza, „Miłość w czasach zarazy”. Przyznam szczerze, że zaczynała się całkiem ciekawie, jednak z każdą przeklikaną stroną (znak czasów – czytam ostatnio tylko e-booki), było coraz gorzej. W którymś momencie odłożyłam czytnik i obejrzałam ekranizację, z rzekomo wspaniale ogrywającym rolę Florentino Arizy – Javierem Bardemem (rzekomo – bo mi się nie podobało). Pomyślałam jednak, dam Marquezowi szansę, może mnie coś urzeknie, może do mnie przemówi. Przeczytałam całą, nie przemówił. To jest druga książka, po „Mistrzu i MałgorzacieBułhakowa, która moim znajomym bardzo się podobała, a mi bardzo nie.

Ale wracając do Márqueza. Domyślam się, że będąc pisarzem tzw. realizmu magicznego w sztuce (tak jak Bułhakow zresztą), pisarz chciał opowiedzieć o wiecznej, nieprzerwanej miłości, uczuciu w wieku starczym i przełamać tym samym kolejne społeczno – kulturowe tabu. Główny bohater przez pięćdziesiąt lat czeka (w międzyczasie mając setki romansów) na miłość swojego życia, gdy ta miłość zostaje wdową, pomaga jej znieść wdowieństwo, przetrwać trudny czas i próbuje zainteresować sobą na nowo. Udaje mu się nawet pójść z nią do łóżka. I tu mała dygresja. Seks 80 latków dzisiaj chyba już nie dziwi, skoro ciągle jeszcze mogą uprawiać seks, i ciągle jeszcze mają na niego ochotę, to w czym problem? Może jedynie wolałabym takiej sceny łóżkowej nie oglądać, a oglądałam w filmie.

Problem to ja mam z czymś innym, co prawdopodobnie wiąże się z realizowaniem nurtu literackiego, którym fascynował się Márquez. A w zasadzie mam pytanie. Po co, w emocje, które mają prawo towarzyszyć ludziom w każdym wieku, w euforię, że oto znowu się kogoś kocha, jest się razem i można wspólnie cieszyć się jesienią życia, po co w to wszystko wplatać fizjologię ciała z całym jej, niezbyt przyjemnym dla oka, ludzkim wymiarem? Nie wiem jak Wy, ale ja naprawdę nie widzę literackiego piękna w pisaniu o wydzielinach, plwocinach, puszczaniu bąków, obstrukcjach, lewatywach i sztucznych szczękach. Mnie to autentycznie brzydzi! A Márquez, jakby celowo kieruje uwagę czytelnika na ten aspekt człowieczeństwa (może nie na wszystkie z wymienionych, ale sporo). Taki turpizm, moim zdaniem zupełnie niepotrzebny. Dojrzały czytelnik naprawdę jest świadomy przemijania, problemów, które pojawiają się z wiekiem, każdy ma lub miał w swojej rodzinie, otoczeniu, babcię czy dziadka, nie trzeba mu tymi przypadłościami walić po oczach. A młody i tak się jeszcze nie przejmie. Gdybym miała 20 lat, odłożyłabym czytanie tej książki już po pierwszym rozdziale.

Czy ktoś z Was to czytał?


Some time ago I read, (I forced myself) a novel by Gabriel García Márquez, „Love in the Time of Plague.” I must admit that it started quite interesting, however, with each taps of page (the sign of the times – I read only e-books lately), it was getting worse. At some point, I put down the e-reader and watched the film, with the allegedly wonderful role Javier Bardem as Florentino Ariza (allegedly – becouse I didn’t like it). After that I thought, I will give Marquez a chance, maybe he will captivate me by something, maybe he will speak to me. This is the second book, after Bulgakov’s „Master and Margaret”, which she liked very much to my friends, and I didn’t like very much.

But back to Márquez. I guess that being a writer of the so-called magical realism in art (like Bułhakow anyway), the writer wanted to tell about eternal, uninterrupted love, feelings in old age and break down the next social and cultural taboo. The main character is waiting for fifty years (in the meantime having hundreds of romances) for the love of his life, when this love becomes a widow, helps her to endure widowhood, survive the difficult time and tries to make her fall in love with him again. He even manages to go to bed with her. And here a little digression. The sex of 80-year-olds is no longer surprising today, if only they can still have sex, and still have the desire for it, what’s the problem? Maybe I would just prefer not to see such a bed scene, but I watched in the movie.

I have a problem with something else that is probably related to the literary trend that Márquez was fascinated with. And basically, I have a question. Why, in the emotions that have the right to accompany people of all ages, in the euphoria, that you love someone again, you are together and you can enjoy the autumn of life, so why this body physiology, with all its, not very pleasant for the eye, the human dimension? I do not know about you, but I really do not see literary beauty in writing about blowing of nose, secretions, sputum, farting, constipation, enemas and dental plates. It is really disgusting me! And Márquez, as if he intentionally directs the reader’s attention to this aspect of humanity (maybe not all of mentioned before, but a lot). Such turpism, in my opinion completely unnecessary. A mature reader is really aware of all those problems that arise with age, everyone has or had in the family, surroundings, grandmother or grandfather. And the young people will not think about it yet If I were 20, I would postpone reading this book after the first chapter.

Have any of you read this?

40 myśli w temacie “Recenzja krytyczna „Miłości w czasach zarazy”/ Critical review the „Love in the Time of Cholera”

 1. oglądałam film, który intrygował i czasem wkurzał, myślę że te drażniące sceny były właśnie namiastką tych szczegółowo opisywanych w książce,
  przyznam, że film wydał mi się intensywny, więc mogę sobie wyobrazić książkowe opisy, muzyka za to w filmie była przednia, hej

  Polubienie

   1. Przyznam, że film dość trudny. Dla mnie najprościej powiedzieć, marnowanie życia na czekanie, bo to robi bohater. Jednak on w tym czekaniu doczekał się tej kobiety, którą tak pragnął i stał się szczęśliwym.

    Polubienie

 2. Nie czytałam, ale nawet gdybym zaczęła, nie dałabym książce drugiej szansy. Wyznaję zasadę, że szkoda życia na coś, co nie prowadzi do rozwoju, nie daje przyjemności ani spokoju. Takie też jest życie- ktoś może powie. Tak, ale wolę poznać je osobiście niż przez pryzmat autora, bo jego pryzmat nigdy nie będzie moim.

  Polubienie

  1. Poza tym ja myślę, że jest tyle rzeczy w starości fajnych, które można opisywać, że te mniej fajne niech pozostaną w sferze późniejszej osobistej konfrontacji:-) A przecież i tak każdy człowiek wie, że starość ogranicza i obarcza człowieka dodatkowymi utrudnieniami.

   Polubienie

 3. For me „Love in the Time of Cholera” contains not only one central love triangle, but also a myriad of other illustrations of what love can be: young and old, faithful and unfaithful, respectable and shameful, sexual and chaste. And everything in between.

  I didn’t remember anything else… lol …

  PS. I only have seen the film and i was in love

  KISSES!!!!

  Polubione przez 1 osoba

   1. „Use it or lose it,” says geriatrics expert Walter M. Bortz, 70, author of three books on healthy aging as well as several studies on seniors’ sexuality.

    Write you more tomorrow because now I have no time lol!!!

    KISSES my SWEET HEART!!!!

    Polubione przez 1 osoba

 4. W literaturze i filmie unikam wulgaryzmów i zbyt fizjologicznych opisów, tudzież dziwnych scen łóżkowych.
  Są osoby, którym to nie przeszkadza, wolny wybór.
  Fizjologi, brutalności itp. dostatecznie dużo przynosi życie…

  Polubione przez 1 osoba

 5. Twój tekst zachęcił mnie do polemiki z Tobą.
  Prze książkę ” Sto lat samotności” jakoś przebrnęłam chociaż ciężko mi się czytało. Tej wspomnianej przez Ciebie nie czytałam.
  Ale, taki realizm opisu bardzo mnie zaciekawił.
  Dzięki Tobie przeczytam tę książkę.
  Gdybym przeczytała tę książkę w wieku od 20 – do 60 lat uznała bym , że opisywanie fizjologicznych reakcji organizmu jest niesmaczne i w złym guście.
  Wszystko się zmienia, gdy się zestarzejemy fizycznie. To staje się naturalne najpierw budzi niesmak, lęk, że ja też tak jak moi rodzice, ale pózniej już łagodnie przechodzimy przez to.
  Z pewnością gdyby Marquez miał 20 lat na pewno nie napisałby tej książki. Myślę, że napisał tę powieść w mocno zaawansowanym wieku. Muszę to sprawdzić.
  Jeśli bohaterzy tej książki spotkali się w młodości to Oni widzieli siebie młodymi także w starości, żadne ułomności ciała nie miały dla Nich znaczenia. Seks był równie piękny dla Nich chociaż dla innych byłby niesmaczny i śmieszny.
  Nie wiem czy dobrze myślę, podzielę się jeszcze jedną refleksją , gdy przeczytam tę książkę
  Dzisiaj odwiedzę bibliotekę.
  Caffe, byłabyś wspaniałym nauczycielem, nie każdy potrafi tak zachęcić do czytania jak Ty.
  Pozdrawiam, Marysia

  Polubione przez 1 osoba

  1. Dziękuję Marysiu za ten komentarz. Ja bardzo się cieszę, kiedy ktoś dodaje coś z zupełnie innej perspektywy niż ta moja. To i mi daje możliwość spojrzenia na temat, który przyznaję, trochę przejaskrawiłam. Do pisania tej notki siadałam prawie rok, więc mogłam nieco wyolbrzymić, ale tylko dlatego, że no mam z turpizmem problem:-). W sensie estetycznym. Mnie takie dosadne fizjologicznie opisy, sceny, zdjęcia, filmy, okropnie, okropnie, no po prostu okropnie brzydzą. Bez względu na wiek oczywiście. Jestem jakoś w stanie znieść to wszystko u maluchów. Wiem, że to fizjologia, że wszystko co ludzkie, ale uwierz mi, mam telepawkę:))))
   I oczywiście bardzo czekam na Twoją opinię o książce. Jeśli napiszesz, że nie widzisz w niej nic takiego, co ja zobaczyłam to obiecuję, że przeczytam ją jeszcze raz:)))

   Polubione przez 1 osoba

 6. W kwestii powieści się nie wypowiem, bo nie czytałem. Ale ten kawałek o powszechnej świadomości fizjologii i różnych aspektów starości wydaje mi się średnio trafiony. Mamy czasy, że dziadków czy rodziców, gdy przestają sobie radzić oddaje się do domu starców, gdzie się ich odwiedza albo i nie. Śmierci też się już nie przeżywa – zakład pogrzebowy szybko zabiera ciało z widoku i wszystko załatwia, żeby tylko było czysto, ładnie, sterylnie, także nawet ziemi się na trumnę teraz nie rzuca przy żałobnikach, tylko kwiatek.
  Wszystko teraz musi być młode, nowe, ładne.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Nie o to chodzi, że kiedyś już człowiek jest agonalny, lub tuż przed. Chodzi o sam fakt opisywania tejże fizjologii. Sorry, ale taką czy siaką, lepiej lub gorzej działającą, mamy wszyscy! Nie trzeba tego akurat opisywać. Co do oddawania do domu starców – nie zgadzam się z tym. Niektórzy oddają, inni nadal się opiekują. Może rzeczywiście częściej oddają w dużych miastach, ale w mniejszych normą jest opieka nad rodzicem. Masz jednak rację, że to się zmienia na gorsze. Chyba źle wychowujemy nasze dzieci.

   Polubienie

    1. No cóż zrobić Jak mawiał mój szef (świętej pamięci), „w łeb se nie wypolę”. Ale tak poważnie, to nie raziło Cię, że w którymś momencie Fermina robiła mu lewatywę???? W sensie, czy to było clue książki, żeby akurat ten niuans umieszczać?

     Polubione przez 1 osoba

     1. Nie wiem, czy było to istotne dla pisarza, czy nie było, ale uzupełniało obraz czasów zarazy. W takich czasach naturalistyczne opisy, są, moim zdaniem, ważne. Kontrastują z istota miłości.

      Polubienie

          1. No i teraz pytanie, czy moja jest taka słaba, czy Twoja taka bujna:))) A tak poważnie, to akurat wątku z zarazą nie pamiętam, za to z obstrukcją i lewatywą tak:))) Przed chwilą napisałam Hebiusowi, że ja mam zbyt dosłowną wyobraźnię. Pewnych obrazów potem bardzo długo nie mogę wymazać z pamięci.

           Polubione przez 1 osoba

          2. Ja mam faktycznie nadwyobraźnię, więc może takie odczytywanie może być jej efektem. Ale jeśli idzie o dosłowności i naturalistyczne opisy, to nigdy mnie nie raziły w literaturze. W jednych książkach są dla mnie konieczne, w innych niekonieczne, a w jeszcze innych zbędne. Ale żeby raziły, co to, to nie. Noo chyba, że dzieło literackie mam wybitnie fekalny charakter i wiele więcej nie da się w nim doszukać.

           Polubione przez 1 osoba

      1. Mam nadzieję, że piszesz o Marquezie, a nie o autorce notki, która pisze o Marquezie:-)
       Poczytaj komentarze Bfcb, jemu to nie przeszkadzało, a nawet uznał za metaforyczne podejście do tematu.

       Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s