Być ratownikiem medycznym/ To be the EMT

Trzeba być kompletnym baranem, żeby napadać na człowieka, który próbuje nam (lub naszym bliskim) pomóc, a może nawet uratować życie. To takie moje przemyślenie pod wpływem artykułu przeczytanego na portalu „Rynek zdrowia” (tu).

Ostatnio doszło do tak wielu różnych przestępstw wobec pracowników służb medycznych, że prokurator generalny (Z. Ziobro), ogłosił wytyczne, które mają na celu podwyższenie sprawności i efektywności postępowań przygotowawczych dot. przestępstw wobec pracowników ratownictwa medycznego i na SOR. Ich wdrożenie ma doprowadzić do tego, by przestępcy byli karani szybko i sprawnie, bez niepotrzebnego oczekiwania i przedłużania procesu.

Dobrze, że Ziobro zareagował, jednak sam fakt, że musiał to zrobić, pokazuje, że nie jest dobrze. Ratownicy medyczni i pracownicy SOR kokosów nie zarabiają, więc pieniądze nie będą żadną rekompensatą za poniesione straty moralne czy zdrowotne. W obliczu takich zdarzeń, o jakich mowa w artykule, naprawdę można się zacząć obawiać, że liczba chętnych do wykonywania tych zawodów drastycznie spadnie, bo kto będzie chciał ryzykować?

Ja wiem, że sprawcami są najczęściej osoby będące pod wpływem alkoholu, substancji, leków, czasem też osoby chore psychicznie (to akurat skrajności), jednak chyba każdy rozumie, że te grupy rosną w siłę. Cywilizacja!

A ratownik medyczny nigdy nie wie tak naprawdę, do kogo jedzie i na co będzie narażony.

You have to be a complete ram to fight with a man who tries to help us (or our relatives) and maybe even save a life. This is my reflection under the influence of the article read on the „Health Market” portal (here).

Recently, there have been so many different crimes against medical service employees that the General Prosecutor (Z. Ziobro) announced guidelines aimed at increasing the efficiency and effectiveness of preparatory proceedings regarding crimes against the EMT guys and on emergency medical services. Their implementation is to lead to the criminals being punished quickly and efficiently, without unnecessary waiting and prolonging the process.

It’s good that Ziobro reacted, but the very fact that he had to do so shows that there is not good. The EMT’s and the E.R. employees, do not earn much money, so the money will not be any compensation for the incurred moral or health losses. In the face of such events, referred to in the article, you can really start to fear that the number of people willing to perform these professions will fall dramatically, because who will want to risk?

I know that the perps are most often people under the influence of alcohol, substances, medicines, sometimes also with mentally problems, but this second one are just the marginal, but I think everyone understands that these groups are growing in strength. Civilization!

A medical rescuer never really knows whom he is going to and therefore can not prevent certain, dangerous, situations.

9 myśli w temacie “Być ratownikiem medycznym/ To be the EMT

 1. I read your posts and i found them excellent !!! Forgive that i didn’t comment as i am in hospital with a serious flu and i have problem … i hope get well soon
  Kisses

  Polubienie

 2. I po tej reakcji ministra Ziobry osoby będące pod wpływem alkoholu, substancji, leków, czasem też osoby chore psychicznie zaczną zachowywać się spokojniej i przestana atakować ratowników medycznych? 😀

  Dzisiaj przeczytałem, że na polecenie Prokuratury Generalnej wznowiono śledztwo wobec mężczyzny, który nagrywał zatrzymanie Igora Stachowiaka. i to też jest dobre, bo niefajnie jak obywatele biją policjantów. Policjanci powinni się czuć bezpieczni, bo jeszcze dojdzie do tego, że nikt nie zechce pracować w policji.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ale właśnie mnie śmieszy to że Ziobro nakazał i już będzie pięknie. Ale jeśli rzeczywiście wytyczne będą wykonywane, to może te inne barany się przestraszą, w przeciwnym razie nie ma szans.
   Co do policji to niestety są tu dwa tematy odrębne. Jednak kwestia – to uprawnienia policji, ja mimo wszystko uważam, że powinny być duże. Druga, to przekraczanie uprawnień. Wiadomo, że po wielu latach służby ludziom czasami odbija. Służby z bandziorami, ludźmi którzy krzywdzą innych. Policjant czasem nie wytrzymuje, a jeśli w dodatku ma predyspozycje do stosowania przemocy – może nastąpić kumulacja. Takich policjantów należy rozliczać, ale całej reszcie należy pozwolić wykonywać swój zawód tak, by i oni się czuli bezpiecznie i my, bo będziemy wiedzieli, że mają do tego odpowiednie narzędzia.

   Polubienie

 3. O tak, aż nie chce się wierzyć, że ktoś napada na nich, przecież od ich szybkiej reakcji zależy życie. Najgorzej, że tu i tam zlikwidowano izby wytrzeźwień i pijakami zajmuje się teraz pogotowie lub szpital…
  Nikogo stan nietrzeźwości nie usprawiedliwia, jak chcieliby obwinieni, wręcz przeciwnie!

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ja miałam niedawno wątpliwą przyjemność przebywać przez chwilę na SORze, więc widziałam co tam się dzieje. To chore!! Pracownik medyczny zamiast leczyć, czy pomagać w udzieleniu porady, musi najpierw znosić niewybredne (delikatnie rzecz ujmując) zachowanie pacjenta, czy szarpać się z nim. To przecież nie jego rola! Bardzo źle, że zlikwidowali izby wytrzeźwień i źle, że detoks jest w szpitalach gdzie leżą ludzie, którzy nie mają problemów z uzależnieniami. To wprowadziło ogromny chaos.

   Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s