Anomalia przyrodnicze czy wiosenna przepowiednia?/Anomaly or spring prediction?

Za oknem znowu przyjemny śnieżek, temperatura przyzwoita -3. Wczoraj wieczorem było zdecydowanie zimniej. I to właśnie wczoraj, gdy przechodziłam kładką przez Kanał Gocławski usłyszałam kumkanie żab!

z1Wyczytałam w Wikipedii, że żaba wodna „na sen zimowy udaje się wraz z nastaniem pierwszych przymrozków, w październiku. […] Budzi się z początkiem kwietnia, czyli później niż żaby brunatne. W dużych zbiornikach pojawia się wcześniej, w małych później”.

No ok, ale w styczniu!??

Ja bym się nie obraziła, gdyby wiosna nadeszła tak wcześnie, ale wiem, że dla ekosystemu to źle, także jestem w stanie odczekać swoje, byleby potem było piękne, długie, słoneczne lato! Umowa stoi? 🙂

Outside the window again pleasant snow, decent temperature -3. It was much colder yesterday evening. And it was yesterday when I was crossing the footbridge through the Gocławski Canal I heard croaking frogs!

I read in Wikipedia that the water frog „Goes for winter sleep with the first frosts in October. […] It wakes up at the beginning of April, i.e. later than the brown frogs. In large reservoirs it appears earlier. „

Ok, but in January! ??

I would not be offended if the spring had come so early, but I know that for the ecosystem it is bad, I am also able to wait for it, so long as it was a beautiful, long, sunny summer! Have we got a deal?? 🙂

10 myśli w temacie “Anomalia przyrodnicze czy wiosenna przepowiednia?/Anomaly or spring prediction?

  1. Nie wiem, czy trzeba się umawiać, bo wszyscy tak jak Ty lubią lato. Dla mnie może być nawet cały rok letnia pogoda i liście na drzewach, bo tejburej nagości nie trawię.
    Serdecznie pozdrawiam

    Polubione przez 1 osoba

    1. Ja chyba też, ale jeśli tradycyjnie, to tak, żeby w lecie było lato a nie jesień:) Ubiegły rok pod tym względem bardzo mi się podobał. Ale wiesz jak byłam zaskoczona, że usłyszałam kumkanie??:-)

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s