Jako „obywatelka” jestem „zainteresowana”/ As an „citizen” I am „interested”

Lubię czasem poczytać nad czym to obradują nasze senackie czy sejmowe komisje, na co idą pieniądze podatników. Otóż jutro Senat RP, ma (jako drugi z siedmiu punktów) w planie:

„Rozpatrzenie petycji w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany art. 253 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego poprzez zastąpienie określenia „obywatel” określeniem „zainteresowany” (cd.) […].”

To sprawa najwyższej wagi!

Mi jest naprawdę wszystko jedno, czy ja wchodzę do urzędu jako obywatelka czy zainteresowana, (to się chyba zresztą nie wyklucza), bardziej mnie interesuje, żeby w tymże urzędzie nie stać pół dnia i  załatwić sprawę.

A tak na marginesie, „Rozpatrzenie petycji w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, w celu przyznania prawa do przeliczenia świadczeń emerytalnych osobom, które nie mogły kontynuować zatrudnienia z powodu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej […]”, wpisane było dopiero jako trzecie w kolejności.

Mniej ważne?

I sometimes like to read what our Senate or Sejm committees are discussing, for where taxpayers’ money goes on. It turns out that the Senate of the Republic of Poland for tomorrow, (as the second of seven points), has in the schedule:

„Consideration of a petition regarding a legislative initiative to amend Article 253 of the Act of 14 June 1960 – Code of Administrative Procedure by replacing the term” citizen „with the term „interested ” […].”

A matter of utmost importance!

It’s really doesn’t matter for me, whether I’m entering the office as a citizen or interested (I guess it’s not mutually exclusive), I am more interested in not to stand half a day in this office and waiting for settle the matter.

By the way, „Consideration of the petition regarding the legislative initiative regarding the amendment of the Act of 17 December 1998 on old-age and disability pensions from the Social Insurance Fund, in order to grant the right to convert pension benefits to persons who could not continue employment due to an accident at work or occupational disease […] „, was only entered as the third in order.

Less important?

46 myśli w temacie “Jako „obywatelka” jestem „zainteresowana”/ As an „citizen” I am „interested”

 1. Słowo „obywatel” w aktach prawnych ma inne znaczenie niż „zainteresowany”. „Obywatel” nie obejmuje osób nie posiadających obywatelstwa, więc je wyklucza. Zmiana jest chyba potrzebna, a o kolejności wprowadzania zmian trudno mi wyrokować.

  Polubienie

  1. Ale też obywatel oznacza, posiadający obywatelstwo danego kraju. Więc….ci obywatele będą zainteresowanymi załatwieniem sprawy ludźmi swojego kraju:) To oczywiście żartobliwie, a poważnie, uważam, że kwestiami językowymi powinno się zajmować jak już wszystko inne będzie mądrze poukładane. A ja odnoszę wrażenie, że politycy rzucają się w tematy zastępcze.

   Polubione przez 1 osoba

   1. Tak właśnie napisałem – obywatel to posiadacz prawa obywatelskiego, a zainteresowany już niekoniecznie musi mieć to obywatelstwo, a sprawę też by może chciał załatwić. Co jeśli zainteresowany załatwieniem sprawy nie posiada obywatelstwa? Wówczas, w świetle tak sformułowanego przepisu sprawy może nie załatwić. Dlatego precyzja jest istotna. Dla jednych jeden przepis będzie ważniejszy, a dla innych całkiem inny.

    Polubione przez 1 osoba

    1. Przecież „jakieś” obywatelstwo zawsze będzie posiadał. Chyba że będzie jak ten człowiek z filmu, którego grał Tom Hanks, który wylądował na lotnisku i nie mógł wrócić do swojego kraju, bo ten przestał istnieć. Trzeba więc po prostu byłoby tylko doprecyzować uprawnionych obywateli, a to regulują odrębne rozporządzenia. Czy mają być obywatele EU, czy może EU bez UK itp.

     Polubione przez 1 osoba

     1. Jakieś obywatelstwo będzie posiadał każdy, ale w zapisach prawnych danego kraju słowo „obywatel” oznacza wyłącznie obywatela tegoż kraju, chyba, że w dalszym ciągu tekstu zaznaczono inaczej ;-). Doprecyzowanie „obywateli” byłoby dłuższe niż zmiana na „zainteresowanych”. Bo trzeba wy napisać, że chodzi o obywateli wszystkich państw. Tak, czy owak trzeba by się tym zająć w trybie legislacyjnym – niezależnie od tego jak nowy zapis miałby wyglądać. Noo ale zrobić to trzeba. Pozostaje tylko kwestia czy prędzej, czy później, ale w to już nie wchodzę.

      Polubione przez 1 osoba

        1. Ha ha, ja mam, ale wiesz, tak wiele się krytykuje w naszym kraju, że nie chcę już naprawdę się czepiać. Niech tak sobie obradują nad „zainteresowanymi” byle to nie przeszkadzało w pracy nad ważniejszymi kwestiami, ustaleniami, ustawami, regulacjami.

         Polubione przez 1 osoba

          1. A wiesz, że to może właśnie tak działa. Biorą się za to, co można szybko, łatwo i bezboleśnie:)
           We wtorek znowu w Sejmie będzie posiedzenie komisji dot. sądownictwa. Już sobie wyobrażam, co będzie na ulicach w okolicy ….

           Polubione przez 1 osoba

          2. Mnie w korpo też uczyli kiedyś by najpierw szybciutko pozałatwiać wszystko, co się da załatwić najszybciej i najmniejszym nakładem sił, środków i czasu, a dopiero potem brać się za rzeczy wymagające głębszego namysłu i za materię, która będzie stawiać opór 😉

           Polubione przez 1 osoba

 2. Trafne spostrzeżenie.
  Zezwalamy na mowę nienawiści. Nikt nie usuwa wpisów, nikt za nie nie odpowiada, nie ma delegalizacji partii szerzących nienawiść, więc nie dziwmy się, że wróci rykoszetem…

  Polubione przez 1 osoba

  1. Są ważniejsze sprawy w Polsce do ogarnięcia. 13 stycznia jest strasznie smutny, kto by przypuszczał, że taki wesoły dzień tak się skończy. Zło i nienawiść jest, ale może właśnie to co się stało będzie tym pierwszym gestem w kierunku pogodzenia narodu? Kto wie….

   Polubione przez 1 osoba

    1. Boję się że będzie dokładnie odwrotnie. Teraz zacznie się przekonywanie, kto jest „bardziej winny”. I to się nie skończy tak szybko. Oby jeszcze w tym wieku.

     Polubione przez 2 ludzi

     1. Choroba to żadne wytłumaczenie,
      Napędzony mową nienawiści, atmosferą podejrzeń i umniejszania wszystkich i wszystkiego, praniem mózgu z Woronicza i Torunia…

      Polubienie

      1. Oj nie sądzę, żeby mowa nienawiści miała w tym momencie znaczenie. Gdyby tak było, pół Polski by się już dawno wyrżnęła. To jest akt czegoś zupełnie nieracjonalnego, on wykrzykiwał, że został niesłusznie oskarżony i siedział przez PO. To absurdalne i moim zdaniem nie ma związku z religią, ale rzeczywiście mowa nienawiści to bardzo silne narzędzie. I bardzo niebezpiecznie.

       Polubienie

        1. Ale oczywiście, że ja też to czuję. Każdy Polak to czuje. Strasznie mnie to martwi również dlatego, że jestem katoliczką. I smucą mnie wszelkie przegięcia zarówno katolików (w tym polityków), którzy popadają w demagogię, jak i ludzi, którzy katolikami nie są, ale lubią ich wrzucać do jednego worka. Rozumiesz o co mi chodzi?

         Polubienie

          1. To prawda. Ja czytałam, że Europa długo tkwi w pozornie bezpiecznym świecie, bez wojen, bez większych tragedii o skali międzynarodowej. Ludziom z tego dobrobytu się w d…. poprzewracało. I to jest przyczyna. Kiedy muszą walczyć o swoje życie, zmieniają nastawienie, priorytety, punkt widzenia.

           Polubienie

          2. Coś w tym stylu, zauważ, że dzisiaj empatia jest czymś, co prawie nie istnieje. Ja pamiętam czasy, że jak mnie koleżanka prosiła o przysługę, to pomagałam, albo jeśli nie potrafiłam pomóc, odmawiałam. Dzisiaj koleżanka pyta o przysługę, a druga pyta „za ile”. Komercjalizacja wszystkie, włącznie z relacjami międzyludzkimi.

           Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s