Przemijanie/ Passing away

Na Saskiej Kępie rośnie topola biała, znajdująca się od jakiegoś czasu na liście warszawskich zabytków przyrody. Z roku na rok jest jej jednak coraz mniej i nie wiem jak Was, ale mnie to przygnębia niemal tak samo, jak śmierć człowieka. Może dlatego, że w literaturze drzewo pojawiało się zawsze w kontekście takich dodatkowych znaczeń, jak poczucie samotności, walka o przetrwanie, słabość wobec siły natury. Drzewo zawsze przegrywało z czasem. Jak człowiek. 

Zdjęcie zrobione latem 2005 (pochodzi z Wikipedii), w lipcu 2018 i marcu marca 2019.


In Saska Kępa, a white poplar is growing, which has been on the list of Warsaw natural monuments for some time. From year to year, however, it is less and less, and I do not know what is your feelings about it, but it depresses me just as much as the passing of a man. Maybe because in literature the tree always appeared in the context of such additional meanings as loneliness, struggle for survival, weakness in the face of the power of nature. The tree always lost over time. Like a human being.

24 myśli w temacie “Przemijanie/ Passing away

 1. Natura robi swoje, ale to najczęściej człowiek swoją działalnością przyczynia się do wycinki drzew. Serce boli jak w najbliższej i tej dalszej okolicy widzę jak dużo wycięto. Nawet nasz sąsiad, który miał prawo, bo na jego działce, ale… obnażył całą swą brzydotę… A mnie żal.

  Polubione przez 1 osoba

 2. topole są kruche i większe wiatry łatwo je łamią. przy drogach topole są regularnie cięte, żeby nie spowodować zagrożenia dla ruchu, bo gałęzie sporo ważą i mogą narobić szkód nie tylko materialnych, ale i zmniejszyć populację

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ja rozumie, że dla bezpieczeństwa się wycina, ale z jakiegoś powodu potrafią też zostać pomnikiem przyrody. Co mnie w sumie trochę dziwiło właśnie dlatego, że topola jest drzewem, które szybko rośnie, stosunkowo więc łatwo je „odtworzyć”.

   Polubienie

  1. Oj tam, ja wiem, że topole podobno szybko rosną (i żyją do 100 lat), ale wiesz, zwykle to mimo wszystko pokazuje, że nic nie jest trwałe i nic nie jest wieczne. A w związku z tym, my też.

   Polubienie

 3. Ktoś powiedział, że przyroda da sobie radę ze wszystkim, to ona wyjdzie zwycięsko z każdego kataklizmu. A przegranym będzie jak zawsze człowiek. I to on powinien zastanawiać się nad swoim losem. Cóż, kiedy niszczycielska ręka człowieka jest dobrze znana. Podcinamy gałęź, na której siedzimy.
  Serdecznie pozdrawiam

  Polubienie

 4. W ubiegłym roku zobaczyłam ginące dęby w rogalińskim parku – bardzo przygnębiające, ale jeszcze większe wrażenie zrobiły na mnie drzewa po słynnej wichurze sierpniowej – cały leżący drzewostan w parku w Lubostroniu, tragedia…

  Polubione przez 2 ludzi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s