Kolor karetek koloru koralowego / The color of cars coral-colored (do not break your tongue:-)

Żartowałam, nie koralowego tylko żółtego. Otóż do konsultacji publicznych przekazano projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie oznaczenia systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz wymagań w zakresie umundurowania członków zespołów ratownictwa medycznego.

Rozporządzenie mówi m.in, że:

zmiany wynikają z potrzeby poprawy funkcjonalności poszczególnych elementów umundurowania. Obecne specjalistyczne środki transportu sanitarnego będące na wyposażeniu zespołów ratownictwa medycznego mają różną kolorystykę. Celowe jest natomiast ujednolicenie wymagań w tym zakresie.

oraz

zakłada się, że od 1 stycznia 2028 r. wszystkie specjalistyczne środki transportu sanitarnego będące na wyposażeniu zespołów ratownictwa medycznego będą koloru żółtego.
Konsultacje społeczne

Wydaje mi się, że warto brać udział w takich konsultacjach, tylko ludzie nie zawsze wiedzą, że one są i że można ot tak napisać pismo do ministra. Inna sprawa oczywiście, co minister z pozyskaną w ten sposób wiedzą zrobi.

Nie czepiam się umundurowania, zwłaszcza, że chodzi o wygodę ratowników, przewiewność w lecie, ciepło w zimie, komfort użytkowania.  Nową kolorystykę też można wprowadzić bez problemu, bo ubranie to przecież najszybciej zużywalna rzecz, więc przy okazji okresowej wymiany umundurowania (co 2-3 lata), można przekazać ratownikom już zestaw w nowych barwach.

Karetki

Z karetkami jest trochę inaczej, proces wymiany rozłożony zostanie na całą dekadę. Ja się tylko zastanawiam, czy zmiana koloru jest w ogóle konieczna? Ujednolicenie tak, ale czy wprowadzony żółty będzie bardziej widoczny niż biało-czerwony, do którego jesteśmy przyzwyczajeni? Przy takim ruchu ulicznym jak w Warszawie, ja i tak najpierw słyszę karetkę, a dopiero potem ją zauważam. W okresie przejściowym na polskich ulicach zobaczymy i stare modele w kolorze biało-czerwonym i te nowe – żółte więc wtedy będziemy mogli porównać, które lepiej działają na naszą percepcję wzrokową. Tylko, że wtedy będzie już za późno na ewentualny sprzeciw.

Skutki finansowe

Projekt nie zakłada skutków finansowych dla sektora finansów publicznych i ja mam nadzieję, że to prawda. Bo gdyby się potem okazało, że trzeba będzie na przykład doliczyć koszt malowania, uznałabym, że zmiana koloru była zbędna. Tym bardziej, że w zależności od marki, części czy wielkości samochodu oraz renomy i lokalizacji lakierni cena malowania to koszt od ok. 3 tys. zł do 6-9 tys. zł. Biorąc pod uwagę, że w  Polsce jest ponad osiem tysięcy karetek, średnio byłby to koszt 40 tys. zł.


I was joking, not coral but yellow. I am writing about ambulance cars. Well, for public consultation a draft ordinance of the Minister of Health on the colors of ambulans of the State Emergency Medical System and requirements regarding the uniforms of emergency medical teams was submitted.

The regulation says, among others:

The changes result from the need to improve the functionality of individual elements of the uniform. The current specialized means of sanitary transport equipped with emergency medical teams have different colors. It is, however, advisable to harmonize the requirements in this respect.

and

it is assumed that from 1 January 2028 all specialized means of sanitary transport that are equipped with emergency medical teams will be yellow.

It seems to me that it is worth participating in such consultations, only people do not always know that they last, and that you can just write a letter to the minister. Another matter, of course, is what the minister with such knowledge will do.

I do not have any objections about uniforms, especially since it is about the convenience of rescuers, breathability in summer, warmth in winter, comfort of use. New colors can also be introduced without a problem, because clothing is the fastest consumable item, so during the periodic change of uniforms (every 2-3 years), you can give rescuers a set in new colors.

With ambulances it is a little different, the exchange process will be spread over a decade. I just wonder if a change in color is necessary at all? Harmonization yes, but will the introduced yellow be more visible than the white-and-red one we are used to? With traffic like in Warsaw, I hear an ambulance first, and only later I notice it. In the transition period on the Polish streets we will see old models in white and red and the new ones – yellow so we will be able to compare which ones work better on our visual perception. Only then it will be too late for any objection.

The project has no financial implications for the public finance sector and I hope that is true. Because if it later turned out that should be add, for example, the cost of painting, I would say that a change in color was unnecessary. The more that depending on the model and size of the car as well as the reputation and location of the paint car garage, the price of painting is a cost of approx. 6-9 thousand zł. Given that there are over eight thousand ambulances in Poland, on average it would cost 40 thousand. zł.

15 myśli w temacie “Kolor karetek koloru koralowego / The color of cars coral-colored (do not break your tongue:-)

 1. Nie kolory są istotne, ale to by karetki były sprawne, miały należyte wyposażenie. Ale u nas ważne są pomysły, bo ktoś za nie bierze grubą forsę, a dopiero długo później ktoś inny dochodzi do wniosku, że pomysł był chybiony.

  Polubienie

 2. Dla mnie kolor nie gra roli. Grunt żeby docierała na czas i żeby nie trzeba było dzwonić przez pół nocy (ostatnio tak miałem) zanim się dyspozytor/-ka wreszcie zlituje i wyśle karetkę do chorego.

  Polubienie

  1. Oczywiście, właśnie dlatego w ogóle zwróciłam uwagę na artykuł o tym projekcie, że według mnie znowu skupiamy się nie na tym, co jest naprawdę ważne. Kolory to kwestia nawet nie drugorzędna, ale trzecio- lub jeszcze dalej.

   Polubienie

 3. Właśnie, polska specjalność, czyli zajmowanie się głupotami oraz nieistotnymi sprawami, a tym, jak karetki służą chorym, ile się na nie czeka i kto nimi przyjeżdża już nie musimy się zajmować.
  Podam przykład: do chorego, alergicznego dziecka karetka przyjechała po 40 minutach, do starszego pana chorego na serce przyjechał lekarz ginekolog.
  Serdeczności zasyłam

  Polubienie

  1. Ja to sobie myślę, że ci nasi politycy siedzą tam i dumają, czym by tu błysnąć. I potem wpadają na takie genialne pomysłu jak zmiana koloru ubranek, czy przemianowanie ulicy. Wolałabym konkrety związane z oczekiwaniem na wizytę u specjalisty, czy zwiększona ilość badań refundowanych. Tak, żebym nie musiała sama za to wszystko płacić.

   Polubienie

 4. Skoro przemalowanie karetek będzie trwało dekadę, to akurat tyle, żeby jakiś inny ministrant wprowadził zupełnie nowy pomysł – i na przykład kazał malować je na kolor srebrny. I tak zawsze ktoś będzie miał zajęcie. Szkoda, że na nasz koszt.

  Polubienie

  1. A wiesz, że przez moment też o tym pomyślałam, przecież u nas wszystko jest….rzucę popularnym słowem-hasłem….dynamiczne.
   Ja mam nadzieję, że jednak ten koszt będzie podobny jak malowanie białych karetek. Jedynie w okresie przejściowym będziemy mieli różnorodność.
   Przemawia do mnie jedynie fakt, żeby te karetki były ujednolicone, czyli w każdym mieście ten sam model i kolor.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s