Spiżarka – czyli powrót do przeszłości/ Pantry- back to the past

Już od dawna zamierzałam posprzątać spiżarkę mojej mamy, która to spiżarka od zawsze stanowiła nie tylko pomieszczenie na przetwory i marynaty, ale była także składzikiem wędkarskim taty, a w zasadzie składzikiem tego, co mogło się w domu przydać. I nie chodzi o to, że tata chomikował co się da, bo szkoda mu było wyrzucić (chociaż chomikował i rzeczywiście było mu szkoda:-), ale takie były wtedy czasy, że każdy drobiazg mógł się okazać na wagę złota. Taki PRL-owski recykling. Często bywało, że z dwóch zupełnie różnych zepsutych urządzeń tato wymyślał nowe, dobre, miał wyobraźnię i smykałkę do majsterkowania. Zresztą odnoszę wrażenie, że za komuny inwencja twórcza zwykłych ludzi była na wyższym poziomie, dzisiaj jesteśmy bardziej odtwórczy.

No ale tata nie żyje już 8 lat, więc w końcu przyszedł czas, żeby pozbyć się rzeczy niepotrzebnych. Mama wiedziała, że jak zacznie sama to robić, to nic nie wyrzuci:-) Gwoździ, śrubek, narzędzi – nie wyrzuciłam, one ciągle należą do grupy „przydasie”, więc leżą nadal w tej samej szufladzie, która pamięta jeszcze pierwszy warsztat szewski mojego taty, czyli czasy króla Ćwieczka. Solidna robota, prawdziwe drewno, ciężka jak cholera, do tego stopnia, że gdyby mi przy sprzątaniu spadła na stopę, straciłabym palec:-) Akcesoria wędkarskie wynieśliśmy do garażu, zostawiłam w spiżarce tylko to, co naprawdę jeszcze może się mamie przydać, co powinna mieć pod ręką. Garnki, słoiki, przetwory, ozdoby choinkowe. Wyrzuciłam 4 wielkie worki staroci, w tym całe pudełko kaset magnetofonowych:-)

Zostawiłam atari i nintendo, posiadają wartość historyczną i po trosze edukacyjną. No bo kiedyś może jakiś mój wnuk, (którego jeszcze nie mam) lub wnuk brata, (który też jeszcze dziadkiem nie jest), zapyta co to za wehikuł, i my mu odpowiemy, że takie były wnusiu drzewiej gry, a on spojrzy na ten złom i parsknie śmiechem, bo swoje gry będzie miał w wersji hologramowej lub może jakiejś innej, której do dzisiaj nie wymyślono.

Sprzątając znalazłam takie oto cudo. Kto zgadnie, co to jest? Przedmiot wyprodukowano w 1981 r. a pomarańczowa część wykonana jest z materiału będącego czymś pomiędzy kauczukiem a gumą.

20191015_144111-972x12962100150553954636389.jpg


For a long time I was going to clean up my mother’s pantry, which has always been not only a room for preserves and marinades, but also a dad’s fishing store, or rather a storehouse of what could have been useful at home. And it is not about the fact that my fatherhad stockpiled , because he didn’t want to throw them away (although he had stockpiled , and he didn’t want to throw them away:-), but those were the times that every little thing could be worth its weight in gold. Such PRL recycling. Often, from two completely different broken devices, Dad invented new. He had great imagination and a handy type. Anyway, I get the impression that the creative creativity of ordinary people was at a higher level during communism, today we are more imitative.

Well, but my dad has been dead for 8 years, so it is that time to get rid of unnecessary things. Mom knew that if she started doing it herself, she would not throw anything away:-). Nails, screws, tools – I did not throw them away, they still belong to the group „could be useful”, so they are still in the same drawer that still remembers my father’s first shoemaker’s workshop, that is, the times of King The First. Solid work, real wood, heavy as damn, to the point that if it fell on my foot during cleaning, I would lose my finger 🙂 We brought fishing accessories to the garage, I left in the pantry only what is really needed. Pots, jars, preserves, Christmas decorations. I threw away 4 big bags of antiques, including a whole box of cassette tapes 🙂

I left Atari and Nintendo, they have historical and educational value. Well, maybe someday my brother’s grandson or mine (I don’t have grandsan yet:-) will ask what it was, and we will tell him that we used to play such games, and he will look at this scrap and snort with laughter, because he will have his games in a hologram version or maybe in some, which even today nobody not invented.

Cleaning found such a wonder. Who will guess what it is? The item was made in 1981 and it’s orange, it’s something between caoutchouc and rubber.

38 myśli w temacie “Spiżarka – czyli powrót do przeszłości/ Pantry- back to the past

 1. Ten większy element ma dwa ustniki. Ten z lewej strony zdjęcia wkłada się do ust nieprzytomnego, a paskiem gumowym obejmuje jego głowę. Ten ustnik z prawej dla ratownika. Dalej tradycyjnie dwa wdmuchniecia i 30 ucisków na mostku

  Polubione przez 1 osoba

 2. Te dynksy są połączone żyłką czyli jakby stanowią komplet.. ten mały zacisk wkłada się w duży? Kojarzy się to z jakimś zamknięciem do butelek czy słoików ale pewnie zastosowanie zupełnie inne 😉 Czekam i ja na rozwiązanie zagadki.. I nawet boję się myśleć o „składzikach” nazbieranych przez moich rodziców. Tam jest dosłownie wszystko.

  Polubienie

  1. To sprzątanie to było jednocześnie wyzwanie i ciekawość, co znajdę:-) Oprócz dynksów znalazłam jeszcze stare latarki, gry, kasety video, jakieś stare taty nagrody. Naprawdę, powrót do przeszłości:-)

   Polubienie

    1. Łatwo się wyrzuca, ja sama nie lubię zaśmiecania domu jakimiś niepotrzebnymi rzeczami. Tylko kurczę, po latach czasem się żałuje, że czegoś nie zostawiliśmy. Dzisiaj można chociaż zrobić zdjęcie. Wyrzucone kiedyś znika bezpowrotnie:-) Ja wiem, że człowiek nie powinien się przywiązywać do rzeczy i w zasadzie nie do nich się przywiązujemy, tylko do wspomnień, które się z nimi wiążą:-)

     Polubione przez 1 osoba

  1. W jakimś sensie narzędzie, tortur może mniej :-))
   My walkę z papierami zakończyliśmy, ale u mamy nadal mnie to czeka. Muszę kupić segregatory i takie koszulki do wpinania, łatwiej uporządkować i wszystko widać w nich, liczę, że mama również łatwiej znajdzie, jeśli będzie czegoś szukać.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s