Zwycięzcą jest…/ The winner is…

Tatul!!:)))

Tatul od razu wiedział, że jest to przyrząd do sztucznego oddychania. Jeśli o mnie chodzi, to gdyby nie załączona instrukcja obsługi, w życiu bym się nie domyśliła, także szacun!!

Tatul napisał też, że ten większy element, z dwoma ustnikami służył do tego, by jeden z nich (ten z lewej strony zdjęcia) włożyć do ust nieprzytomnego, a przez drugi (z prawej)  ratownik wdmuchiwał powietrze. To małe coś z metalową sprężynką, to zaciski do nosa osoby nieprzytomnej. Wdmuchiwane ustami powietrze ujdzie nosem i ze sztucznego oddychania nici.

Fragment z instrukcji obsługi przyrządu (pisownia oryginalna):

„służy do przeprowadzenia sztucznego oddychania (natomiast po wypadku) u ludzi znajdujących się w stanie bezdechu np. topielców, porażonych prądem itp. Może być używany tylko w atmosferze obojętnej”

Czy pamiętacie, że kiedyś instrukcje obsługi zawsze, ale to zawsze posiadały błędy? Tu prawdopodobnie miało być „natychmiast po wypadku”. Ciekawi mnie też, co oznacza tzw. atmosfera obojętna. Google to pojęcie łączy z gazem obojętnym, ale czy chodzi o to, żeby nie reanimować, jeśli w powietrzu jest coś, co reaguje z tlenem? A skąd zwykły człowiek udzielający pierwszej pomocy, ma to wiedzieć? Sorry, z chemii nie jestem zbyt mocna, więc Tatulu…. wytłumaczysz? 🙂

W nagrodę jeszcze jedno zdjęcie, również ze spiżarki. Nawet nie pytam, czy wiecie, co to:-)

20191025_134821-1008x5865397475985412580010.jpg


Tatul!!!

Tatul immediately knew that it was a device for artificial respiration. As for me, if not for the instruction manual, I would not have guessed in my life, so, congrat!!

Tatul also wrote that the larger element, with two mouthpieces, was used to put one of them (the one on the left side of the photo) into the mouth of the unconscious, and through the other (right) rescuer used to blown air. This small thing with a metal spring, it’s a clip to close a nose of unconscious person. The air blown out of the mouth will escape with the nose and no artificial respiration.

Excerpt from the device user’s manual (original spelling):

„is used to provide artificial respiration (however the accident) to people in apnea, e.g. drowners, electrocuted, etc. Can only be used in an inert atmosphere”

Do you remember that once the manuals always, but always had errors? It probably was supposed to be „after the accident”. I am also interested in what so-called indifferent atmosphere. Google combines this concept with inert gas, is that mean that not to resuscitate if there is something in the air that reacts with oxygen? And how does an ordinary first aid person could know that? Sorry, I’m not very strong in chemistry, so Tatulu … can you explain? 🙂

As a reward, one more photo, also from the pantry. I don’t even ask if you know what it is 🙂

 

 

 

28 myśli w temacie “Zwycięzcą jest…/ The winner is…

  1. „Lepsze jest wrogiem dobrego” – powiadali nasi przodkowie. Tamten sprzęt został wyparty przez coraz lepsze fantomy, no i zmianę zasad resuscytacji. Dobrze jednak, że tamto oprzyrządowanie zostało przypomniane

   Polubione przez 1 osoba

 1. Bardzo dziękuję. Ja ten aparacik przejąłem po poprzedniku, który uczył zasad udzielania pierwszej pomocy. Sam nigdy nie wykorzystywałem tego na lekcjach, bo były już dostępne fantomy.
  Atmosfera obojętna odnosi się do powietrza w miejscu zdarzenia. Nieprzytomny podtruty tlenkiem węgla, nie może być reanimowany w miejscu zdarzenia. Tlenek węgla jest bezwonny i łatwo zlekceważyć jego obecność.
  Gratuluję pomysłu na teksty przydatne w edukacji dla bezpieczenstwa

  Polubione przez 3 ludzi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s