O Walentynkach raz jeszcze, bo nam wolno / About Valentine’s Day once again, becouse it is allowed

Są kraje, w których Walentynki się nie przyjęły.  Szczerze mówiąc, ja też mogłabym się bez nich obejść, ale pod warunkiem, że nikt mi nie zabierze/ nie będzie krytykować Dnia Kobiet:-)

W Indonezji zakazano, ponieważ podobno romantyczne spotkania, czułe gesty i walentynkowy klimat, zachęcają do seksu przedmałżeńskiego. Zdarzały się tam sytuacje, gdy policja tego konkretnego dnia konfiskowała prezerwatywy, by uniemożliwić ich zakup, a co za tym idzie, ich użycie tego dnia. Trochę to nielogiczne, biorąc pod uwagę, że następnego dnia prezerwatywy legalnie wracały na sklepowe półki. Bo co, każdego innego dnia seks jest ok, ale w dniu Św. Walentego nie?

Podobno odbywają się w Indonezji demonstracje „Say no Valentine” oraz ”I am Muslim. No Valentines Day”. Jeśli tą notkę przeczyta mieszkaniec Indonezji bardzo proszę o sygnał. Jestem ciekawa, czy rzeczywiście chodzi tylko o religijność, czy raczej o mocniejszy przekaz, że np. Indonezja nie chce amerykanizacji społeczeństwa, wpisując się tym w nurt zauważalny w innych krajach muzułmańskich? Przecież i w tym kraju chłopcy zapraszają swoje dziewczyny na randki, prawda? Wtedy nie ma obawy, że dojdzie do seksu przedmałżeńskiego?

W Malezji, o której pisałam 8 lat temu, w kwestii Walentynek wiele się nie zmieniło, może jedynie trochę zaostrzyło. Zachęca się, by tego dnia kobiety były ubrane skromniej niż zwykle, ograniczyły użycie perfum do minimum, nie wysyłały smsów z emotkami będącymi wyrazem akceptacji. Zakazane są nie tylko serduszka, ale nawet zwykłe uśmiechy.

Cóż, u nas wolno, więc bawmy się i ślijmy walentynkowe „kartki” do kogo chcemy. Odnoszę wrażenie, że w Polsce to już nie tylko wyraz miłości, ale także wyraz przyjaźni, pamięci i niekoniecznie fizycznego zainteresowania. Ja właśnie tak do Walentynek podchodzę, dlatego bez wyrzutów sumienia wklejam tu, specjalnie dla Was, swoje blogerskie wyrazy pamięci:-)pexels-photo-867470

I na koniec uwaga, kawał zapisany na końcu reblogowanej notki jest w Polsce coraz bardziej aktualny, ale niezmiennie śmieszy.


There are countries where Valentine’s Day has not been adopted. To be honest, I would also be able to do without them, provided that no one takes me / criticizes Women’s Day.
In Indonesia, it was banned because supposedly romantic meetings, tender gestures and Valentine’s climate, encourage pre-marital sex. There were occasions when the police confiscated condoms that particular day to prevent their purchase, and their use that day. It is a bit illogical considering that the next day condoms were legally returning to the store shelves. Well, in other day, sex is ok, but on St. Valentine’s not?
Supposedly, demonstrations are taking place in Indonesia under the slogan: „Say no Valentine” and „” I am Muslim. No Valentines Day ”. If an Indonesian resident reads this note, I am asking for a signal. I am curious, is it really only about religiosity, or rather about a stronger message that, for example, Indonesia does not want to Americanise society, inscribing in this trend noticeable in other Muslim countries? But in this country boys invite their girls on dates, right? Then, there is no fear that there could be premarital sex during such date?
In Malaysia, which I wrote about 8 years ago, a lot has not changed about Valentine’s Day, maybe just a bit sharpened. On this day, women are encouraged to dress more modestly than usual, limit the use of perfumes to a minimum, and do not send sms with expressions of acceptance. Not only such emoticons like hearts are prohibited, but even ordinary smiles.
Well, but at Poland it is allowed, so let’s have fun and send Valentine’s cards to whoever we want to. I get the impression that in Poland it is not only an expression of love, but also an expression of friendship, memory and not necessarily only physical or sexual interest. This is how I approach Valentine’s Day, that’s why without remorse I paste here, especially for you, my blogging signs of memory 🙂

And last but not least, the joke written at the end of the reblogged note, is becoming more and more current in Poland.

Blog Caffe

Nadchodzą Walentynki a w związku z tym szaleństwo, które od pewnego czasu stało się przywilejem a niekiedy nawet obowiązkiem ludzi młodych, starych i tych po środeczku. Wszyscy odczuwają moralną, wewnętrzną potrzebę, by wysłać komuś buziaczek, serduszko, czy słodkie cukierkowe „Misiu”*. Nie będę krytykować amerykanizacji polskiego społeczeństwa, bo akurat taką amerykanizację „zniesę”, stwierdzam tylko nieśmiało, że nie każdy jest tak liberalny, jak ja.

Malezyjczycy na przykład nie są.

I trudno się temu dziwić, skoro Malezję w 60 % zamieszkują muzułmanie, a islam jest tam religią oficjalną, ostatnimi czasy z upodobaniem podążającą w stronę skrajnego fundamentalizmu. Tak więc koniec z tolerancją religijną i przymykaniem oka na amerykańskie wtrącanie się w sprawy społeczno – kulturowe (oczywiście w polityczne również, ale teraz nie o tym), koniec z aprobatą amerykańskiego stylu życia wśród malezyjskich nastolatków i naśladowania grzesznej popkultury.

Od kilku już lat w dniu 14 lutego przeprowadza się w tym kraju „operację Walentynki”. Dziesiątki…

View original post 201 słów więcej

28 myśli w temacie “O Walentynkach raz jeszcze, bo nam wolno / About Valentine’s Day once again, becouse it is allowed

 1. faktycznie tak jest, że Walentynki niekoniecznie muszą mieć erotyczny charakter, są takie domy, rodziny, gdzie wszyscy wszystkim one another wręczają np. coś słodkiego lub jakiś inny drobiazg w ramach przekazu pozytywnych wibracji…

  muszę zapytać siostrzenic, jak teraz jest w szkołach z Walentynkami, przecież to jest „seksualizacja dzieci” przez „tęczową zarazę” 😆
  za to nigdy nie pojmę polityki imigracyjnej mającej chronić przed islamizacją społeczeństwa skoro równocześnie postępuje pod patronatem państwa proces analogiczny, tyle że pod innym logo: krzyża, a nie półksiężyca ❓ :/ ❓ na szczęście w hotelach nie żądają aktów ślubów od par wynajmujących pokój i mogą być one rozmaicie skonfigurowane płciowo, ale to jest niewykluczone za jakiś czas, jeśli wyborcy nie pójdą wreszcie po rozum do głowy…
  p.jzns 🙂

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ja myślę, że wszędzie tak, gdzie wtrąci się skrajna forma religii, zaczyna się problem. Zauważ, że żadna z religii nie zabrania okazywania sobie uczuć. Mało tego, każda namawia do miłości bliźniego, do szacunku, do troski. To człowiek z jego głupim dążeniem do narzucania innym własnej woli, doprowadził do takiego a nie innego postrzegania świata.
   BTW. Wyborcy to my:-)
   Pozdrawiam

   Polubienie

 2. Pamiętam, że Walentyki były czymś w szkole kiedy to dziewczyny same sobie wysyłaly kartki ale zdarzało się że chłopak wysłal bukiet kwiatów a jeden nawet oświadczył się xD

  Polubione przez 1 osoba

  1. No tak, ale właśnie ta uczuciowa mieszanka jest fajna. W sensie, że mogą być i zwykłe wyrazy sympatii, przyjaźni, ale też wielkich uczuć:)))

   Polubienie

 3. W tym roku w moim sklepie było jakoś ubogo w walentynkowe gadżety. Może u nas to święto też się nie bardzo przyjmuje?

  Polubienie

 4. Ja uważam, że dobrych gestów, uczuć, uśmiechu nigdy dość…zwłaszcza, że obecny świat cierpi na ich ogromy deficyt. Przecież na „Kocham Cię” czy „Lubię” nie ma limitu, więc dlaczego bojkotować Walentynki? Oczywiście, że miłość należy okazywać sobie zawsze i wszędzie (tego nigdy dość) ale dlaczego to piękne uczucie ma nie mieć swojego święta, a np.taki tłusty pączek ma…. wciąż nie wiem „po kiego?”. Miłego, pięknego walentynkowego wieczoru życzę…kochajmy się wzajemnie 🙂 ♥ ♥ ♥

  Polubione przez 1 osoba

  1. Dziękuję ślicznie za życzenia!. Z tego co widzę w komentarzach i czytałam na Waszych blogach, to jednak większość nie ma oporów przed dodatkowym, niejako „z urzędu”, okazywaniem sobie uczuć:-) I tak trzymać!:)))

   Polubienie

  1. Ma wzięcie, jest sympatyczne, a że nie nasze? Cóż, Polska wiele przejęła od innych krajów, więc Walentynki to nie jest coś nad czym trzeba byłoby jakoś szczególnie ubolewać:) Święto ma wzięcie i pewnie tak już zostanie.

   Polubienie

 5. Dokładnie, kto chce niech świętuje. I szkoda mi tych, którym jest to zabraniane odgórnie. Dobrze, że u nas świat, choć w tym temacie, nie stanął na głowie. Miłego walentynkowego wieczoru i wszystkich następnych też 🙂

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Walentynki to fajny moment, żeby powiedzieć sobie coś miłego, uśmiechnąć się do koleżanek w pracy, przypomnieć sobie za co kochamy tę swoją połówkę albo odważyć się wyznać komuś bliskiemu sercu że jest dla nas ważny. A jak ktoś nie lubi, nie musi. Pełna dowolność.

  Polubione przez 1 osoba

 7. Nie zwracalam nigdy uwagi na to swieto, dwa czy trzy lata temu pierwszy raz slubny kupil mi roze I laurke, ale w tym roku oswiadczyl, ze ma dosyc komerializacji tego dnia wiec obede sie calusem. Malego swietowania zycze 🙂

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ja zaczęłam zwracać uwagę jak mi dzieci zaczęły o tym w domu mówić i przynosić kartki walentynkowe, a potem prezenty:)
   Dziękuję i mimo wszystko życzę, żeby coś tam było więcej, obok tego całusa oczywiście:)

   Polubione przez 1 osoba

 8. W Indiach lecz dokładnie nie pamiętam w jakim odłamie hinduizmu, zakazane są wszelkie gesty miłości i przyjażni. Nie wolno przytualć, dotykać i jest całkowity zakaz pocałunków. Oczywiście tych aktów nie wolno upubliczniach oraz nie wolno dokonywać ich w swoich domach przy dzieciach. Miłość jest w akowach.
  Panuje również zwyczaj, w wyższych kastach, poznanie swego przyszłegi małżonaka dopiero na swoim ślubie. Dla mnie koszmar, dla nich norma. Walentynki? Obchodzę bo dlaczego nie cieszyć się jeszcze o jeden dzień więcej. Tylko trzeba mieć z kim celebrować ten dzień, tak jak trzeba mieć towarzysza do tańca na balu. Trzecie, trzeba mieć w sobie radość i szczęście, bez tego żadne serduszko nie będzie radować i nie ważne w jakim dniu podarowane.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Trzeba mieć w sobie radość – tak, to jest fajne podsumowanie tego, jak w krajach, w których jest to dozwolone, trzeba podchodzić do Walentynek i nie tylko. Zbyt sieroznie męczy. I tego który jest zbyt serio i tych, którzy z nim są blisko.

   Polubienie

 9. W Anglii odradzają uściski, całuski a nawet podawanie ręki. Crownvarius.
  Mam nadzieję, że to wszystko w wymiarze wirtualnym nikomu nie zaszkodzi, a więc… Przytulam …

  Polubienie

  1. A no jasne, bo na dzisiejsze Walentynki nakłada się dzisiejszy problem ogólnoświatowy. Ale o ile wirtualne wirusy istnieją, to na szczęście nie mutują się z tymi ludzkimi. Jeszcze:-)
   Dziękuję!!

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s