Druga fala w Chinach / Second wave in China

Jeśli ktoś jeszcze nie rozumie, z czym tak naprawdę mierzymy się w okresie pandemii i wydaje mu się, że maseczki to głupota, że kwarantanna jest niepotrzebna, a odosobnienie i zamknięte miejsca publiczne to wymysł Ł.Szumowskiego, (ja mu w tym zakresie ufam), to poniżej wklejam raport, który powinien nas wszystkich zaniepokoić.

Raport_Chiny 2020-04-17

O ile nikt się nie włamał na stronę, która zbiorczo podaje raporty z wszystkich krajów, to dzisiejsze cyfry dotyczące Chin wyglądają niepokojąco. 1290 nowych zgonów, po kilkunastu dniach względnej ciszy.

Update: Dzisiaj raport z Chin już bez przypadków śmiertelnych w ogóle, więc albo wczoraj rzeczywiście przyznali się do dodatkowych zgonów i nie dotyczyły one tego jednego dnia, albo dzisiaj znowu wrócili do zatajania prawny. Któż to wie.

Co Wy o tym myślicie? Ja już od dawna uważam, że koronawirus swoim zasięgiem i sposobem rozprzestrzeniania się, nasilenia, przypomina hiszpankę.

Wczoraj obejrzałam film, wyemitowany przez WION, internetową stację telewizyjną w Indiach. Stacja powołuje się na dane z raportu opracowanego przez amerykański Fox News, które mówią wprost, że wirus z Wuhan jest dziełem człowieka (co mieszkańcy USA na to?). To nie mutacja kilku czynników związanych z targiem ze zwierzętami, to wyścig biologicznych zbrojeń, w oparciu o wirusa pochodzącego od nietoperzy. Wirus wydostał się z chińskiego laboratorium tuż po tym, jak zmarł jego zainfekowany pracownik.

Jeśli tak, to smutne, bo za pyszałkowatość kilku krajów, za ten chory wyścig płaci cały świat.


If someone does not yet understand what we are really dealing with during the pandemic and it seems to them that masks are stupid, that quarantine is unnecessary, and seclusion and closed public places are Łukasz’s Szumowski invention (I trust him!!), I paste the report below, who should worry us all.
If no one has broken into the site, which reports collectively from all countries, today’s numbers re. China look alarming. 1290 new fatalities, after several days of relative silence.

What do you think about it? I always thought that SARS-Cov-2 resembles Spanish in its range and manner of spreading and severity. I also get the impression that conspiracy theories, which have been heard basically since the beginning of the pandemic, are true.

Yesterday I watched a movie broadcast by WION, an online TV station in India. WION refers to data from a report prepared by American Fox News, which say directly that the Wuhan virus is man-made. This is not a mutation of several factors associated with the animal market. This is a biological arms race based on a virus re-isolated from bats. The virus escaped from a Chinese laboratory shortly after its infected employee died.

If so, it’s sad, because for this pride connected with pretending to be the first country, pays the whole world..

50 myśli w temacie “Druga fala w Chinach / Second wave in China

 1. Co do Szumowskiego – trudno jest ufać człowiekowi, który raz mówi coś, a potem sam sobie zaprzecza. Maseczki miały być zupełnie niepotrzebne – dziś są niezbędne. Niestety, jest z PiS, więc nieważne jest, co on sam myśli, tylko to, co myśli prezes i każdy, włącznie z nim, musi się temu podporządkować.
  News z laboratorium za bardzo mi zajeżdża kolejną teorią spiskową.

  Polubione przez 1 osoba

  1. Ojejku, czy każdy z Was widzi w tym wszystkim tylko politykę? A człowiek? Ja najpierw patrzę na człowieka, a dopiero potem na politykę.
   A raczej staram się polityki nie tykać. Wtedy musiałabym powiedzieć, że nie ufam nikomu.
   News z laboratorium to już trochę więcej niż teoria spiskowa, a trochę mniej niż naukowe potwierdzenie.

   Polubienie

  1. Na szybki zwrot akcji już nie liczę, ale przestałam się bać. Uważam, na tyle ile mogę i już. Jedyne czego się boję, to że trafię do szpitala w najgorszym szczycie, kiedy nie będzie respiratorów:-)
   Ale może jakimś cudem stanie się inaczej.
   A jak się czujesz? Tak w ogóle, poza strachem. Jak żyjesz?

   Polubienie

  1. Ja mam nadal nadzieję, że nawet jeśli nie da się tego przerwać, tak całkiem opanować, bo do tego jest potrzebna szczepionka, bo nadal nie wiemy czy będziemy się uodparniać, to że chociaż nie powielimy schematu Włoch czy USA.

   Polubienie

  1. On nadal tak mówi, że maseczki nie chronią osoby zdrowej, jeśli to ona ją zakłada. Ja pamiętam takie jego wystąpienie, w którym on tłumaczył, że maseczki powinna nosić osoba chora, podejrzana o chorobę i lekarze, bo oni są w grupie ryzyka bezpośredniego. W tym nakazie noszenia maseczek teraz chodzi o to, że my wszyscy w pierwszym stadium choroby nie wiemy o tym, że ją mamy. To o to chodzi, żebyśmy my – niby zdrowi, nie zarażali. Natomiast mycie rąk jest kwestią priorytetową w ogóle w okresie pandemii, epidemii grypy, czy innej epidemii roznoszonej w taki sposób jak koronowirusa.

   Polubienie

 2. Oglądałam wcześniejsze wypowiedzi pana Szumowskiego i jeszcze niedawno mówił co innego, teraz chyba bardziej jest politykiem, niż lekarzem. Mi brakuje badan i doniesień, skąd tyle zakażeń i zgonów w jakimś konkretnie miejscu…

  Polubione przez 1 osoba

  1. Jeśli ten wirus będzie się tu panoszył jeszcze tak długo, jak prorokują, to będzie czas, żeby człowieka poobserwować i ocenić. Inna sprawa, co potem z taką oceną. Sama wiesz, że już niejeden polityk poleciał, i co z tego….

   Polubienie

 3. u nas z pewnością te liczby są wyższe, chociażby z tego powodu, że 80 % z pewnością albo nie ma objawów, albo przechodzi to jako katar i nie zgłasza się do lekarza. Nie wiemy jaka jest prawdziwa skala, nie wiemy czy odporność jest na lata czy na chwilę i czy będzie druga fala, czy cały czas, kilka lat będzie jedna wielka fala… Na można powiedzieć niewiele wiemy o naszym wrogu….

  Polubione przez 1 osoba

  1. Dlatego znacznie ważniejsze jest trzymanie dystansu i jednak noszenie maseczek. Przeraz tylko fakt, że to będzie tak długo trwało. A w zasadzie przeraża, że nie wiemy tak na prawdę nic.

   Polubienie

 4. Epidemia Hiszpanki trwała dwa lata, medycyna przez te sto lat nieźle się rozwinęła ale wobec wirusa nadal jesteśmy bezradni.
  Od początku myślę sobie, że to wirus z labolatorium. Ale kto się teraz przyzna, że podczas zabawy piłką rozbił wazon.
  A Szumowski miał okazję zachować twarz i resztki godności. Pokazał jednak że jest najpierw politykiem i to marnym a dopiero potem lekarzem.

  Polubione przez 2 ludzi

  1. Zobaczymy, co się będzie działo dalej. Ja nie zamierzam brać udziału w wyborach korespondencyjnych, jeśli tylko uznam, że narażam siebie, rodzinę, albo tego biednego listonosza. To chore!

   Polubienie

   1. Pewnie, że chore. Ale oddać walkowerem te wybory. Oni przecież właśnie na to liczą. Jak już osiagną swoj cel co potem? Już nie mają pieniędzy, jak wybrną z kryzysu. To rząd, który nie myśli o obywatelach, a o władzy, o rządach autorytarnych. Kaczyński jest porównywany do Putina, ale dla mnie to bardziej szaleniec jak Hitler. Boję sie przyszłości.

    Polubienie

  1. No właśnie, nie wiedziałam tego, ten tysiąc po dwóch tygodniach spadku, trochę przerażał:)
   Niemniej jednak jeśli chcieli napisać prawdę, to powinni się przyznać do znacznie większej liczby.

   Polubione przez 1 osoba

 5. Z tego co czytałem Chińczycy po prostu uaktualnili dane i doliczyli zgony z Wuhan, których zapomnieli/nie zdążyli podać wcześniej.

  A Szumowskiemu ufam tak, jak całemu rządowi PiS i Jarosławowi Kaczyńskiemu.

  Polubione przez 2 ludzi

  1. A to jest bardzo możliwe, bo dzisiaj raport pokazuje zupełny brak zgonów i mało zakażeń. Tylko, że ten wczorajszy tysiąc to w przypadku Chin i tak kropla w morzu, podobno ich zgony szły w dziesiątki tysięcy.
   Ja politykom nie ufam generalnie. To jest takie moje Sine qua non. Jednak uważam, że mimo wszystko Szumowski ogarnął tej chaos, który mieliśmy na początku.

   Polubienie

 6. artdecozbloxu i świechna zgadzam się z Wami 100% !!!! , takie „newsy” docierały do mnie już z 2 tyg. temu, a Szumowski jest niezłym „aktorem dramatycznym ” 🙂 , zdecydowanie gorszmy lekarzem i kiepskim politykiem… odrobinę empatii ma, to fakt ale to nie za mało bym mogła mu UFAĆ !!!!

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Szumowski niestety jest wciąż bardziej politykiem, i to partii rządzącej, która jak nic w genach ma wszelkie manipulacje suwerenem. Dał temu wyraz odrzucając projekt testowania wszystkich medyków. Nie jest głupi, wiele posunięć ma mądrych, ale żeby mu zaufać to daleka droga. Szczególnie że to, co się dzieje w ochronie zdrowia, mając lekarzy w rodzinie wiem z pierwszej ręki.
  Co do statystyk to w każdym kraju nie odzwierciedlają rzeczywistości, a u nas testowanie jest jedno z najniższych. Dlatego do wszystkich takich danych należy podchodzić z rezerwą.

  Polubione przez 1 osoba

  1. No tak, każdy minister jest politykiem, w końcu komuś podlega, a komu to wiadomo.
   Mam jednak ciągle nadzieję, że w kwestii pandemii zda egzamin. Zobaczymy co będzie za tydzień, jak nadejdzie szczyt zakażeń. To będzie dopiero dla nas wszystkich egzamin.
   Powiem Ci szczerze, że trochę miałam nadzieję, że koronawirus Polaków pogodzi. A tu dupa:-)

   Polubienie

   1. Juz nie bardzo zdaje. To co głosi nijak się nie ma do rzeczywistości. Obostrzenia są okej (nie będę się czepiać lasów i towarzystwa dla nastolatków ;)) tu reakcja była dość szybka, ale testów wciąż jest robionych za mało, a niektóre laboratoria już są niewydolne. Jest ich zwyczajnie za mało, więc nawet jeśli są testy, to wydajność jest niska. Ale najlepiej zrzucić to na lekarzy, że to oni nie zlecają. Szczytu też może nie być, bo znów wszystko zależy od przeprowadzonych testów. Nawet jeśli w końcu dojdą do tych 20 tys. to wciąż jest to w ogonie wobec innych krajów.
    Egzamin to zdaje społeczeństwo. Pamiętasz jak kpił z noszenia masek? No i co mamy? Ha! Nakaz i to przewiduje, że na 2 lata nawet.

    Polubienie

   2. Tak jeszcze odniosę się do Twojego ostatniego zdania. Wirus, a co za tym idzie wszelkie obostrzenia, nie dotykają Polaków równomiernie, więc stąd też różne frustracje i oceny. Obawiam się, że mimo dużej solidarności i okazywania sobie wzajemnej pomocy, to jednak bardziej staniemy się egoistami. Jest też poczucie, że bezprawnie, chaotycznie ogranicza nam się wolność nie dając nam nic w zamian, a nawet jeśli coś dając, to jest to mocno spóźnione.

    Polubienie

 8. Nie wierz w nic co jest sfabrykowane przez Fox News, do 18 marca siali propagande, ze to hoax demokratow, aby zaszkodzic najlepszemu prezydentowi, ktory obecnie albo obraza demokratycznych gubernatorow, albo zmienia zdanie czy ma dyktatorska wladze, czy nie. Nie ma testow, nie ma opieki zdrowotnej, ale belkocze teraz o otwarciu wszystkiego twierdzac, ze zadne testy nie sa potrzebne. Najwazniejsze dla niego bylo jego nazwisko na czekach pomocy, ktore z tego powodu jeszcze nie dotarly, a miliony stracily dochod.

  Polubione przez 3 ludzi

  1. A muszę w takim razie poszukać Fox News online, żeby sobie posłuchać, jak podają informację. Ja uwielbiam włączyć polską jedynkę, posłuchać, potem włączyć polsat, posłuchać a potem włączam tvn:-)
   To jest dopiero zabawa. Zawsze wtedy sobie uświadamiam, dlaczego nie lubię polityki:)

   Polubione przez 2 ludzi

 9. Na szczęście nie muszę ufać Szumowskiemu. Wiem, które jego posunięcia są dobre, a które głupie. Wiem np., że maseczka nie uchroni mnie od korony, bo noszę ją po to, aby ochronić słabszych, gdybym to ja miała koronę. Zakaz i zniesienie zakazu wstępu do lasu przypomina mi z kolei moment w Alternatywie 4, gdy Anioł ogłosił wolną niedzielę, a lokatorzy się rozradowali. To zabawna scena. Tyle w temacie zaufania. Natomiast niepokoi mnie Fox News jako źródło eksperckiej wiedzy na temat korony. To stacja republikańska, która uzasadnia każdą głupotę wypowiedzianą przez ich buraczanego prezydenta. Jeszcze kilka tygodni temu buraczany Trump twierdził, że korona to bzdura. Dokładnie to samo powtarzało kilku redaktorów Foxa, i niedawno musieli się tłumaczyć, że nieprawda, „bo tak nie było”. Teraz Trump zamiast walczyć z koroną, która się pleni z powodu jego nieudolności i głupoty jako prezydenta, szuka winnego (po szukaniu kogoś, komu możemy zaufać, wskazywanie winnych, to kolejny metoda obniżania stresu). A raczej wskazuje na Chiny. Chiny są niedobre. Myślę, że raport Foxa musiał być robiony szybko. To takie ich TVP narodowe. Może nawet bardziej prężne. Pozdrawiam już weekendowo.

  Polubione przez 7 ludzi

  1. Ja też nie muszę mu ufać:-)
   Do kwestii koronawirusa podchodzę zupełnie niepolitycznie. To znaczy, dla mnie jest to temat odległy od Pisu czy pisowskiej opozycji. Uważam, że każdy minister, każdego kraju, był w takiej samej czarnej d…. jak Szumowski. Każdy kraj musiał się zmierzyć z problemem, a im biedniejszy kraj, tym większy problem. Szumowski miał pecha, że w swojej kadencji trafił na pandemię, ale uważam, że poradził sobie na tyle, na ile mu pozwolono. Bo to oczywiste, że minister to część większej rządowej machiny. Co do bycia bardziej politykiem niż lekarzem, to mi się wydaje, że on i tak się dosyć długo bronił przez byciem politykiem i np. konfrontacją dotyczącą wyborów. Widać było we wcześniejszych wypowiedziach, że on by wolał, żeby te wybory odsunąć w czasie. Pewnie były jakieś formy nacisku.
   W każdym razie dla kraju na pewno lepiej jest, żeby on kończył to, co zaczął, czyli przeprowadził nas przez pandemię, bo wydaje mi się, że jeśli chodzi o kwestie medyczne, to wie o co common. Ale minister zawsze jest pod jakimś naciskiem. To niestety smutna prawda.
   Dobrze, że piszesz o tym Fox News, bo ja nie znam mediów amerykańskich, ale to oczywiste, że u nich, tak jak i u nas są staje propaństwowe i komercyjne.
   Tak czy siak, laboratoria biochemiczne na pewnie nie skupiają się tylko na szukaniu lekarstwa na raka, że produkują broń biologiczną to wiadomo od dawna.

   Polubione przez 1 osoba

   1. Ja mogę do tematu korony podchodzić niepolitycznie, ale rządzący w Polsce, z uwagi na wybory na horyzoncie, robią z tego spektakl polityczny, który mnie żenuje. Zakaz wchodzenia do lasu był taką polityczną gierką (działamy, Bosze jak działamy!), zdjęcia Szumowskiego z Dudą, gdy oboje porozbierani do koszul z zakasanymi rękawami rzekomo ślęczą nad losami narodu to była żenua (ja wiem, że to zachowanie skopiowane z administracji trumpowej, ale tam prezydent ma inne uprawnienia, nasz powinien po prostu siedzieć w domu, zgodnie z zarządzeniami).

    Odnoszę wrażenie, że argument z „każdy minister każdego kraju” i argument z biedy wynika z tego, że czujesz, że musisz czegoś bronić (a to pokłosie nieuzasadnionej ufności). Nie musisz. Nie jesteś matką dziecka, które coś zbroiło i ona przychodzi, żeby mi powiedzieć, że jeszcze pięciu innych zbroiło poza tym ostatnio żyje z zasiłku. Nie potrzeba obrony Twojego ja, bo to nie Twoje Ja. Szumowski wykonuje swoje obowiązki, płącą mu za to. To ciężka robota, czasami powie/zrobi coś z sensem, a czasem nie. W Polsce ministrowie są mianowani z najbardziej idiotycznych powodów i akurat jego wykształcenie nie miało tu nic do rzeczy. Bardziej to, że jest przedstawicielem pewnej bogoojczyźnianej niszy. Co ciekawe, nie jestem pewna, czy akurat ta funkcja teraz pomoże mu w karierze. Ministrami są u nas kolesie (w mniejszości) i pionki (niekolesie z nisz, których wystawia się na strzał i zastępuję innymi w ciągu jednej nocy). On jest pionkiem do zastąpienia, a ludzie, jak sama widzisz, mogą go zacząć lubić, bo codziennie występuje w tv. Tymczasem do schedy po panu K. jest już wystarczająca kolejka.

    Zabawne jest, gdy luzuje się zasady podczas najwyższej zachorowalności, ale widać, że tą walką w Polsce nie rządzi logika, zresztą zakaz wejścia do lasu nie wpływał w żaden sposób na zachorowalność, było to czyste pierdnięcie. Fox faktycznie jest z takich dużych stacji najbardziej w tej chwili pro-trumpowa. Laboratoria działają z całą pewnością na korzyść wojska, zresztą z tego powodu mamy wiele wynalazków (bez wojska nie byłoby choćby telefonów komórkowych), natomiast pochodzenie korony ma takie samo znaczenie jak skąd się u kogoś wzięła nerwica. Można grzebać, co ją rozpoczęło, ale nerwica od tego nie mija. Mija od pracowania nad zmniejszeniem objawów tu i teraz.

    Przepraszam, że tak się rozpisałam. Mam dużo myśli na ten temat, ale nie chcę Ci zaśmiecać bloga, tym bardziej, że karawana jedzie dalej 😉 To nie jest tak, że nie szanuję Twojej opinii, bo jest inna niż moja, ot, coś dodaję, sama uznasz co z tego Tobie pasuje. Pozdrawiam, trzymajmy się zdrowo 🙂

    Polubienie

    1. Hejka, na szybko teraz tylko odniosę się do ostatniego zdania. Ja się bardzo cieszę, kiedy możemy tu wymieniać opinie, nawet jeśli się nie do końca zgadzamy. Ja jestem apolityczna w tym sensie, że ani PIS ani inne partie nie są bliskie mojemu sercu, dlatego mogę oceniać jednostki. Stąd taka a nie inna ocena Szumowskiego, ponieważ wyobrażam sobie, jak jemu jako człowiekowi musi być ciężko lawirować między powinnością lekarza, a przede wszystkim ministra i polityka. Ok, mógł zrezygnować i pomyśleć sobie, a niech się inni boksują z problemem, ale wydaje mi się, że podniósł rękawicę, jaką mu rzuciło życie i robi co może. A może raz więcej raz mniej. Wiem, że zarzucają mu zmianę zdania odnośnie maseczek, ale ja myślę, że on po prostu w danym momencie wybierał to, co wydawało mu się najlepsze, w oparciu o doświadczenia innych krajów i tyle. Nie jest zakaźnikiem, to kardiolog, więc sądzę, że z nim pracuje sztab ludzi. W sumie, nie zrobił nic aż tak strasznego. Kazał nosić maseczki mimo iż wszyscy wiemy, że nie są tak bardzo skuteczne, jak byśmy tego chcieli. Kazał zamknąć parki a teraz je otwiera. W zasadzie to też żadna tragedia. Uznał, że świeże powietrze będzie lepsze niż kiszenie się w domu, chociaż tak na prawdę, ja osobiście obawiam się, że Polacy dostaną świra i może być potem więcej zakażeń. Szkoda, że nie był zbyt stanowczy w kwestii wyborów, ale przecież wszyscy wiemy, kto tam ma ostatnie zdanie….:-)

     Polubione przez 1 osoba

  1. A to jest bardzo możliwe!! Jeszcze gdyby oszukiwali po to, żeby nie dopuścić do ogólnokrajowej paniki, to może bym to zrozumiała. Ale jeśli to tylko kolejna polityczna przepychanka, to byłoby wkurzające.

   Polubienie

    1. Ale do wyborów ludzie i tak są źle nastawieni. To już nic nie zmieni. Ja wolałabym wiedzieć jak groźna jest sytuacja, choćby ze względu na mamę, na teściów. Mam w nosie wybory, które przecież mogą poczekać.

     Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s