Warszawskie ulice / Warsaw streets

Czy wiecie, że na warszawskim Mariensztacie jest taka ulica? Bardzo podoba mi się jej zapis! 

wp-1594137021640475868912446521526.jpg

Krzywopoboczna brzmi w języku polskim jak jakiś lingwistyczny połamaniec, ale w tym podziale wyrazów jest głębszy sens.

Z historii ulicy wynika, że w  XVIII w. była to ul. Boczna, jednak po przebudowie rynku Mariensztackiego wydzielono część, dla której pozostała stara nazwa, i część, którą nazwano nową, po Bocznej. Z ciekawostek, właśnie w XVIII w. powstały na tej ulicy stajnie zamkowe, które zaprojektował słynny Dominik Merlini. Kiedyś ulica tętniła życiem, dzisiaj wydaje się być trochę zapomniana, choć to akurat może z powodu pandemii. Trzeba kiedyś sprawdzić.

Jeśli jednak jesteśmy przy temacie pandemii, to na warszawskiej Pradze, pomiędzy ulicą Owsianą i Terespolską stoi kamienica, na której dosyć oszczędne w formie (żeby nie napisać – brzydkie:-) graffiti niesie jasny przekaz „Na zdrowie”, uzupełniony znajdującym się w dolnej partii ściany stwierdzeniem „Zakaz wszystkiego”. Wolę te napisy odbierać w kontekście covidowym,  nie w politycznym:-)

BTW. Znacie jakieś inne śmieszne/dziwne nazwy ulic?

wp-15941915079555301511251652193722.jpg


Do you know that there is such a street in Warsaw Mariensztat? I really like the board!
The history of the street shows that in the 18th century it had name Boczna, however, after the reconstruction of the Mariensztacki Square, the new part of the street was called the new name. Interesting that in the 18th century that castle stables were built on this street, which were designed by the famous architect Dominik Merlini. Once the street was teeming with life, today it seems to be a little forgotten, although it may be because of a pandemic. I’ll have to check it sometime.

However, if we are on the subject of a pandemic, then in Warsaw’s Praga, between Owsiana and Terespolska Streets, there is a tenement house, on which quite minimalistic in the form (not to say ugly :-)) of graffiti carries a clear message „Cheers”, supplemented by the statement „Prohibition of everything” in the lower part of the wall. I prefer to understand these subtitles in a coronavirus’ context, not in a political one 🙂

BTW. Do you know any other funny / strange street names?

17 myśli w temacie “Warszawskie ulice / Warsaw streets

  1. To prawda, chociaż w większości są to ulice odbudowane. Warszawa prawie w 80 % została zniszczona w czasie wojny. Jak cudownie byłoby przejść się uliczkami, które by przetrwały w całości.

   Polubienie

  1. Cudownie!! Dlatego tak lubię jeździć po Warszawie bez celu. To znaczy celem nadrzędnym jest powrót do domu inną trasą, ale potem uwielbiam skręcać w nieznane uliczki, jechać tam, gdzie coś mnie zaciekawi. Super sprawa!

   Polubienie

  1. Hm, w zasadzie tak:-) A pisząc notkę sama tę historię poznaję, bo musiałam trochę doczytać. Niestety o samej Krzywopobocznej jest mało w necie.

   Polubienie

 1. nazwy ulic czy miejscowości potrafią zaskoczyć 😉
  u nas w mieście w jednej z dzielnic są: Ugory i Traktorowa, a z kolei z drugiej strony miasta jest: Dojazd, Przelot i Przeskok 😉

  Polubienie

  1. Ale słowo pokątna przynajmniej istnieje, a krzywoboczna to takie neologizm, który ma tu drugie znaczenie. Bo to rzeczywiście ulica chyba nieco krzywa, a po drugie powstała po Bocznej:-)

   Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s