Wisła płynie, a Wisłą płyną… śmieci / The Vistula is flowing, and with the Vistula is flowing … waste

Dzisiaj rano po Wiśle płynął tylko jeden kajak, za to mnóstwo śmieci. Wczoraj wiało, gdzieniegdzie przeszły intensywne burze, więc sądziłam, że to takie naturalne zanieczyszczenie. Tak, jak bywa w czasie powodzi, gdy prąd porywa wszystko, co się da, a rzeka mętnieje i zmienia kolor na brunatny. To znaczy jeszcze bardziej mętnieje, bo Wisła do przejrzystych nie należy.

To co widać na filmie (styropian, albo gąbka uszczelniajaca) prawdopodobnie jest efektem prowadzonych po obu stronach rzeki robót drogowych, które oczywiście są potrzebne, dzięki nim będę jechać do Lublina jeszcze szybciej niż teraz, ale Wisły żal.

To nie ja sapię, tylko szeleści moja kurtka:-)

This morning there was only one canoe on the Vistula river, but a lot of rubbish. Yesterday it was windy, there were intense storms here and there, so I thought it was such a natural pollution. Just as it happens during a flood, when the current sweeps everything away and the river turns cloudy and turns brown. That is, it becomes even more turbid, because the Vistula is not a transparent one.
What you can see in the film is probably the result of road works carried out on both sides of the river, which are obviously needed, thanks to them I will be going to Lublin even faster than now, but I feel sorry for the Vistula.

36 myśli w temacie “Wisła płynie, a Wisłą płyną… śmieci / The Vistula is flowing, and with the Vistula is flowing … waste

 1. Był realizowany program zagospodarowania brzegów, aby przerwać tendencje odwracania się miasta plecami od rzeki. O ile się orientuję, to przedsięwzięcie jest zaawansowane, tylko ta woda…

  Polubienie

    1. Tak jak teraz. I bardzo jest mi przykro, że nie zobaczę świata za 50 lat, ale nie dlatego, że tak bardzo chce mi się żyć, tylko żeby się przekonać, czy człowiek wykorzystał szansę, która teraz dostał. Teraz jeszcze można coś naprawić. Za 10-20 lat takiej dewastacji planety, będzie za późno.

     Polubione przez 1 osoba

 2. To nawet nie musiało być skutkiem niedbalstwa – a zwykłe zrządzenie losu. Sam byłem świadkiem, jak ekipie, ocieplającej budynek nagły poryw wiatru rozmiótł paletę styropianu po całej ulicy. No i, oczywiście, połamał go w drobny mak. A nic nie wskazywało na wiatr – chłopaki zwyczajnie nie zdążyli zabezpieczyć materiału, tak ich zaskoczył.

  Polubienie

  1. Klik klik:-) Te firmy zawsze na początku udają, że to nie od nich wypłynęło. Dopiero, gdy już się nic nie da ukryć próbują sprawę jeśli nie zatuszować, to jakoś sprytnie zakończyć.

   Polubione przez 1 osoba

  1. Nie jest dobrze. Wiesz, brzegi Wisły mają swój klimat, i tu gdzie powstały Bulwary ale też w tych dzikich miejscach, a jest ich całkiem sporo. Jednak woda – masakra.

   Polubienie

 3. Ta nasza Wisła to już doszczętnie jest zgwałcona. Ostatnio już drugi raz głośno było o warszawskiej oczyszczalni ścieków, która zaszwankowała…
  Nie wszystko da się kontrolować, czasami jest jakaś awaria, wypadek…
  Niestety często to nieodpowiedzialni obywatele zaśmiecają :/

  Polubienie

  1. To prawda, to co się ostatnio dzieje, dwa razy wylew ścieków, teraz śmieci, a pewnie od czasu do czasu jakieś inne incydenty, o których nikt nawet nie wiem. Ja się dziwię, że jeszcze tu łowią ryby…. przecież one nie mogą się nadawać do jedzenia pływając w takim syfie.

   Polubione przez 2 ludzi

  1. Prawda? Jak nie moje w sensie aktu własności, to ludzie nie dbają. Wystarczy zajrzeć do internetu, pełno filmików, w których widać, jak ludzie na bezczela zaśmiecają lasy, przystanki autobusowe itp. Wisłę też.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s